REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto tankować do pełna?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Filip Lewandowski
Tankowanie do pełna naprawdę się opłaca. Fot. Fotolia
Tankowanie do pełna naprawdę się opłaca. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy obecnych cenach paliw zatankowanie samochodu do pełna może być sporym obciążeniem dla portfela, dlatego wielu kierowców woli tankować częściej, za to za mniejsze kwoty. Tankowanie „pod korek” ma jednak kilka cennych zalet – przedstawiamy je poniżej.

Rzadsze wizyty na stacji benzynowej = oszczędność czasu i paliwa

Pierwszą korzyścią płynącą z tankowania do pełna jest zaoszczędzony czas i paliwo, które zużylibyśmy częściej dojeżdżając na stację benzynową. Rzadsze wizyty na „CPNie” to także mniej czasu straconego w kolejce do dystrybutora i do kasy. Przewidując i wcześniej planując tankowanie mamy możliwość wyboru dogodnej dla nas stacji - tankujemy tam, gdzie odpowiada nam np. cena lub jakość paliwa, a nie tam, gdzie akurat musimy. Szukanie stacji „na rezerwie” na pewno nie sprzyja oszczędzaniu.

REKLAMA

Zobacz też: Czym skutkuje zatankowanie złego paliwa?

Dłuższa żywotność układu paliwowego

Nie wszystkim wiadomy jest fakt, iż częsta jazda z niewielką ilością paliwa ma negatywny wpływ na trwałość mechaniczną naszego auta. Otóż jazda na rezerwie przysporzyć może wiele kosztownych problemów. Po pierwsze, regularnie użytkując samochód ze świecącą rezerwą ryzykujemy zatarcie pompy, która przy niskim poziomie paliwa zaciągnąć może osady nagromadzone na dnie baku. Ponadto, przeciążenia podczas hamowania lub skręcania mogą spowodować przemieszczenie się paliwa, którego pompa nie będzie w stanie zassać. Wynikający z tego spadek ciśnienia z jednej strony prowadzić może do jej spalenia (pompa chłodzona jest przepływającym paliwem), a z drugiej powodować chwilowe zubożenie mieszanki dostarczanej do cylindrów. Uboga mieszanka skutkuje wzrostem temperatury spalania, który w starszych samochodach może skończyć się m.in. wypaleniem gniazd zaworowych, a w niemal każdym wpływa negatywnie na żywotność silnika. Po drugie, stałe utrzymywanie niskiego poziomu paliwa (nieprzekraczającego połowy baku) powoduje skraplanie się pary wodnej na odsłoniętych ściankach we wnętrzu zbiornika. Utworzone kropelki wody spływają następnie na dno zbiornika, gdzie mogą zostać zassane przez pompę i dostać się do układu paliwowego powodując korozję przewodów oraz wtryskiwaczy. Aby tego uniknąć i ograniczyć możliwość zawilgocenia paliwa należy regularnie tankować do pełna.

Oszczędność pieniędzy przy regularnym wzroście cen paliw

W sytuacji, z którą mamy do czynienia już od dawna – paliwo zdecydowanie częściej drożeje niż tanieje – jednorazowe tankowanie większej ilości paliwa jest bardziej opłacalne, gdyż dłużej jeździmy na paliwie zakupionym po niższej cenie. Różnica być może nie jest odczuwalna od razu, ale w skali roku możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Zobacz też: Czy warto tankować wysokooktanowe paliwo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bonusy i promocje w ramach programów lojalnościowych

REKLAMA

Kupując jednorazowo większą ilość paliwa możemy także skorzystać z atrakcyjnych promocji, jakie oferują sieci paliwowe w ramach programów lojalnościowych. Tankowania powyżej 25 litrów są najczęściej premiowane większą ilością punktów lub różnego rodzaju zniżkami, np. na ciepły posiłek lub kawę.

Wyżej wymienione argumenty potwierdzają, iż kupowanie małych ilości paliwa to tylko pozorna oszczędność, gdyż tak naprawdę, w ogólnym rozrachunku wydajemy więcej, nie licząc nawet kosztu możliwych awarii wynikających z jazdy na ciągłej rezerwie. Regularne tankowanie do pełna jest zdecydowanie bardziej korzystne dla naszej kieszeni.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA