REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto tankować do pełna?

Filip Lewandowski
Tankowanie do pełna naprawdę się opłaca. Fot. Fotolia
Tankowanie do pełna naprawdę się opłaca. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przy obecnych cenach paliw zatankowanie samochodu do pełna może być sporym obciążeniem dla portfela, dlatego wielu kierowców woli tankować częściej, za to za mniejsze kwoty. Tankowanie „pod korek” ma jednak kilka cennych zalet – przedstawiamy je poniżej.

Rzadsze wizyty na stacji benzynowej = oszczędność czasu i paliwa

Pierwszą korzyścią płynącą z tankowania do pełna jest zaoszczędzony czas i paliwo, które zużylibyśmy częściej dojeżdżając na stację benzynową. Rzadsze wizyty na „CPNie” to także mniej czasu straconego w kolejce do dystrybutora i do kasy. Przewidując i wcześniej planując tankowanie mamy możliwość wyboru dogodnej dla nas stacji - tankujemy tam, gdzie odpowiada nam np. cena lub jakość paliwa, a nie tam, gdzie akurat musimy. Szukanie stacji „na rezerwie” na pewno nie sprzyja oszczędzaniu.

REKLAMA

Zobacz też: Czym skutkuje zatankowanie złego paliwa?

Dłuższa żywotność układu paliwowego

Nie wszystkim wiadomy jest fakt, iż częsta jazda z niewielką ilością paliwa ma negatywny wpływ na trwałość mechaniczną naszego auta. Otóż jazda na rezerwie przysporzyć może wiele kosztownych problemów. Po pierwsze, regularnie użytkując samochód ze świecącą rezerwą ryzykujemy zatarcie pompy, która przy niskim poziomie paliwa zaciągnąć może osady nagromadzone na dnie baku. Ponadto, przeciążenia podczas hamowania lub skręcania mogą spowodować przemieszczenie się paliwa, którego pompa nie będzie w stanie zassać. Wynikający z tego spadek ciśnienia z jednej strony prowadzić może do jej spalenia (pompa chłodzona jest przepływającym paliwem), a z drugiej powodować chwilowe zubożenie mieszanki dostarczanej do cylindrów. Uboga mieszanka skutkuje wzrostem temperatury spalania, który w starszych samochodach może skończyć się m.in. wypaleniem gniazd zaworowych, a w niemal każdym wpływa negatywnie na żywotność silnika. Po drugie, stałe utrzymywanie niskiego poziomu paliwa (nieprzekraczającego połowy baku) powoduje skraplanie się pary wodnej na odsłoniętych ściankach we wnętrzu zbiornika. Utworzone kropelki wody spływają następnie na dno zbiornika, gdzie mogą zostać zassane przez pompę i dostać się do układu paliwowego powodując korozję przewodów oraz wtryskiwaczy. Aby tego uniknąć i ograniczyć możliwość zawilgocenia paliwa należy regularnie tankować do pełna.

Oszczędność pieniędzy przy regularnym wzroście cen paliw

W sytuacji, z którą mamy do czynienia już od dawna – paliwo zdecydowanie częściej drożeje niż tanieje – jednorazowe tankowanie większej ilości paliwa jest bardziej opłacalne, gdyż dłużej jeździmy na paliwie zakupionym po niższej cenie. Różnica być może nie jest odczuwalna od razu, ale w skali roku możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Zobacz też: Czy warto tankować wysokooktanowe paliwo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bonusy i promocje w ramach programów lojalnościowych

REKLAMA

Kupując jednorazowo większą ilość paliwa możemy także skorzystać z atrakcyjnych promocji, jakie oferują sieci paliwowe w ramach programów lojalnościowych. Tankowania powyżej 25 litrów są najczęściej premiowane większą ilością punktów lub różnego rodzaju zniżkami, np. na ciepły posiłek lub kawę.

Wyżej wymienione argumenty potwierdzają, iż kupowanie małych ilości paliwa to tylko pozorna oszczędność, gdyż tak naprawdę, w ogólnym rozrachunku wydajemy więcej, nie licząc nawet kosztu możliwych awarii wynikających z jazdy na ciągłej rezerwie. Regularne tankowanie do pełna jest zdecydowanie bardziej korzystne dla naszej kieszeni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

REKLAMA

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

REKLAMA

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

REKLAMA