REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto stosować uszlachetniacze paliwa?

Robert Kuśpiel
Uszlachetniacze, czy warto? fot. Newspress
Uszlachetniacze, czy warto? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Uszlachetniacze paliwa są dostępne na każdej stacji benzynowej. Nie każdy wie jednak, jakie jest ich działanie i czy warto w nie inwestować. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym poradniku.

Na rynku jest wiele rodzajów uszlachetniaczy, począwszy od dodatków do paliw, poprzez środki myjące, kończąc na uszczelniaczach do silników czy chłodnic samochodowych.

REKLAMA

Problem w odpowiednim doborze tych preparatów jest taki sam, jak przy tankowaniu lepszego paliwa zawierającego podobne uszlachetniacze. Jeśli decydujemy się na dolewanie uszlachetniaczy do baku, musimy dobrać specyfik odpowiedni dla naszego auta. Zazwyczaj producenci mają osobną kategorię preparatów przeznaczonych do starszych silników, by skład danego uszlachetniacza nie zaszkodził ich pracy. Podobnie jest z dodatkami uszczelniającymi – zaaplikowanie ich do silnika, który tego nie wymaga, może tylko pogorszyć jego stan.

Działanie tego typu specyfików nie jest do końca przewidywalne ze względu na to, że każdy silnik jest inny i nigdy nie możemy mieć pewności, jak zareaguje konkretna jednostka. Również oczekiwania stawiane takim preparatom są różne.

Zobacz także: Karoserii kosmetyka samochodowa - porady

Unikajmy preparatów uniwersalnych, zarówno do benzyny, jak i do oleju napędowego.

W większości przypadków zadaniem uszlachetniacza jest czyszczenie układu wtryskowego lub całego układu zasilania paliwem. Bywają również odmiany dodatków, które podnoszą liczbę oktanową paliwa. Cena takiej butelki waha się w przedziale od 20 do 60zł. Użycie omawianych preparatów jest bardzo proste: tankujemy auto do pełna, a następnie dolewamy uszlachetniacz prosto do baku. Jeżeli mamy mniejszy bak, wówczas warto doczytać, na ile litrów przystosowane jest dane opakowanie.

Zobacz także: Jazda rezerwie

Uszlachetniacze mają tylu zwolenników, ilu przeciwników. Wielu kierowców aut z silnikiem diesla boryka się z częściowo uszkodzonymi lub zapchanymi wtryskiwaczami. Każdy, kto miał okazję wymienić komplet wtryskiwaczy, wie, jaki to wydatek. Często zdarza się, że zaaplikowanie tylko jednej butelki usunęło problem bezpowrotnie. Są również sytuacje, kiedy to po użyciu uszlachetniacza wtryskiwacze ulegały uszkodzeniu – w tym przypadku trudno ocenić, czy to właśnie z jego winy. Najlepszym rozwiązaniem jest tankowanie droższych paliw, które już zawierają uszlachetniacze zabezpieczające silnik. Koszt jednej butelki to różnica na około 60 litrów lepszego paliwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA