REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zalety i wady paliw alternatywnych?

Jakubowski Ryszard
Paliwa alternatywne np. CNG to coraz większy procent rynku
Paliwa alternatywne np. CNG to coraz większy procent rynku

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku napędu pojazdów, pod pojęciem paliw alternatywnego rozumiemy wszystkie substancje ciekłe lub gazowe, zastępujące tradycyjne produkty ropopochodne, takie jak benzyny i oleje napędowe.

W pewnym sensie do paliw alternatywnych można zaliczyć także prąd elektryczny, używany między innymi do napędu samochodów hybrydowych, a w przypadku wielkich silników, np. okrętowych, można również zastąpić mazut.

REKLAMA

Z paliw alternatywnych bez wątpienia najlepszym choć niesłychanie kłopotliwym w przechowywaniu i bardzo wybuchowym jest wodór. Do jego zapłonu wystarczy iskra elektryczna o energii niemal dziesięciokrotnie mniejszej, niż w przypadku benzyny. Jego wartość opałowa jest w przybliżeniu trzykrotnie wyższa, niż w przypadku najlepszych benzyn. Podczas jego spalania nie powstają żadne substancje toksyczne. Co ciekawe, niewielki, zaledwie pięcioprocentowy dodatek wodoru do zasysanego powietrza przez silnik, zasilany tradycyjnym paliwem daje oszczędność benzyny na poziomie 30% bez najmniejszej straty mocy silnika i innych jego właściwości. Na dodatek zmniejsza się znacznie ilość tlenku węgla i węglowodorów w gazach spalinowych.

Zobacz też: Czy brak paliwa może uszkodzić samochód?

REKLAMA

Spośród znacznie łatwiejszych do magazynowania paliw alternatywnych na uwagę zasługuje, w przypadku silników z zapłonem iskrowym, alkohol. W grę wchodzą jedynie trzy alkohole – metylowy, etylowy i butylowy. Każdy z nich może być użyty jako paliwo samoistne lub jako dodatek do zwykłej benzyny, zwykle nie przekraczający 15%. Istotną wadą mieszanek benzynowo-alkoholowych jest ich skłonność do rozwarstwiania się nawet przy niewielkiej zawartości wody w paliwie, przy czym skłonność ta wzrasta wraz ze spadkiem temperatury. Rozwarstwienie się takiej mieszanki bardzo często oznacza unieruchomienie silnika, który nie jest dostosowany do pracy na czystym alkoholu.

Alkohole, jako paliwa samoistne, wymagają specjalnych układów zasilania silnika. Przyczyną jest inny stosunek masy powietrza do masy alkoholu w mieszance paliwowo- powietrznej, niż w przypadku benzyny. Ponadto mieszanka taka, aby nastąpił jej zapłon, musi być znacznie cieplejsza, niż mieszanka benzynowo-powietrzna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Docieranie silnika. Poradnik

W przypadku paliw, przeznaczonych do silników z zapłonem samoczynnym, od pewnego czasu triumfy święcą mieszanki z różnego rodzaju biokomponentami, a nawet – czysty olej rzepakowy, który z powodzeniem zastępuje tradycyjny olej napędowy, pod warunkiem poddania go procesowi estryfikacji. Bez tego olej rzepakowy też będzie spalany przez silnik, jednak efekty są trudne do przewidzenia.

Na razie nie wiadomo także nic o rezultatach stosowania do zasilania silników z zapłonem samoczynnym oleju używanego podczas smażenia frytek. Można jedynie stwierdzić, że powoduje on bardzo szybkie zapychanie się filtrów paliwa, zwłaszcza filtru dokładnego oczyszczania. Nie badano dotychczas jego wpływu na trwałość silnika i jego istotnych elementów, takich jak grzybki zaworów i gniazda zaworowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA