REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zalety i wady paliw alternatywnych?

Jakubowski Ryszard
Paliwa alternatywne np. CNG to coraz większy procent rynku
Paliwa alternatywne np. CNG to coraz większy procent rynku

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku napędu pojazdów, pod pojęciem paliw alternatywnego rozumiemy wszystkie substancje ciekłe lub gazowe, zastępujące tradycyjne produkty ropopochodne, takie jak benzyny i oleje napędowe.

W pewnym sensie do paliw alternatywnych można zaliczyć także prąd elektryczny, używany między innymi do napędu samochodów hybrydowych, a w przypadku wielkich silników, np. okrętowych, można również zastąpić mazut.

REKLAMA

Z paliw alternatywnych bez wątpienia najlepszym choć niesłychanie kłopotliwym w przechowywaniu i bardzo wybuchowym jest wodór. Do jego zapłonu wystarczy iskra elektryczna o energii niemal dziesięciokrotnie mniejszej, niż w przypadku benzyny. Jego wartość opałowa jest w przybliżeniu trzykrotnie wyższa, niż w przypadku najlepszych benzyn. Podczas jego spalania nie powstają żadne substancje toksyczne. Co ciekawe, niewielki, zaledwie pięcioprocentowy dodatek wodoru do zasysanego powietrza przez silnik, zasilany tradycyjnym paliwem daje oszczędność benzyny na poziomie 30% bez najmniejszej straty mocy silnika i innych jego właściwości. Na dodatek zmniejsza się znacznie ilość tlenku węgla i węglowodorów w gazach spalinowych.

Zobacz też: Czy brak paliwa może uszkodzić samochód?

REKLAMA

Spośród znacznie łatwiejszych do magazynowania paliw alternatywnych na uwagę zasługuje, w przypadku silników z zapłonem iskrowym, alkohol. W grę wchodzą jedynie trzy alkohole – metylowy, etylowy i butylowy. Każdy z nich może być użyty jako paliwo samoistne lub jako dodatek do zwykłej benzyny, zwykle nie przekraczający 15%. Istotną wadą mieszanek benzynowo-alkoholowych jest ich skłonność do rozwarstwiania się nawet przy niewielkiej zawartości wody w paliwie, przy czym skłonność ta wzrasta wraz ze spadkiem temperatury. Rozwarstwienie się takiej mieszanki bardzo często oznacza unieruchomienie silnika, który nie jest dostosowany do pracy na czystym alkoholu.

Alkohole, jako paliwa samoistne, wymagają specjalnych układów zasilania silnika. Przyczyną jest inny stosunek masy powietrza do masy alkoholu w mieszance paliwowo- powietrznej, niż w przypadku benzyny. Ponadto mieszanka taka, aby nastąpił jej zapłon, musi być znacznie cieplejsza, niż mieszanka benzynowo-powietrzna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Docieranie silnika. Poradnik

W przypadku paliw, przeznaczonych do silników z zapłonem samoczynnym, od pewnego czasu triumfy święcą mieszanki z różnego rodzaju biokomponentami, a nawet – czysty olej rzepakowy, który z powodzeniem zastępuje tradycyjny olej napędowy, pod warunkiem poddania go procesowi estryfikacji. Bez tego olej rzepakowy też będzie spalany przez silnik, jednak efekty są trudne do przewidzenia.

Na razie nie wiadomo także nic o rezultatach stosowania do zasilania silników z zapłonem samoczynnym oleju używanego podczas smażenia frytek. Można jedynie stwierdzić, że powoduje on bardzo szybkie zapychanie się filtrów paliwa, zwłaszcza filtru dokładnego oczyszczania. Nie badano dotychczas jego wpływu na trwałość silnika i jego istotnych elementów, takich jak grzybki zaworów i gniazda zaworowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA