Jak umyć silnik?
REKLAMA
REKLAMA
Niestety wiąże się z ryzykiem jego uszkodzenia. Najbardziej podatne na uszkodzenia podczas mycia silnika są jednostki wysokoprężne, które są wyposażone w dużą ilość czujników, przewodów i układów. Zalanie jest bardzo łatwe, ponieważ większość tych urządzeń jest rozmieszczona w łatwo dostępnych miejscach.
REKLAMA
Zobacz również: Myć silnik, czy nie myć - oto jest pytanie?
REKLAMA
Producenci nigdy nie zamieszczają informacji dotyczących zakazu lub jakichkolwiek ograniczeń związanych z myciem silnika, lecz gdy udamy się z takim uszkodzeniem czy problemem do serwisu gwarancyjnego niestety będziemy zmuszeni do poniesienia kosztów naprawy. Dlatego jeśli jesteśmy zmuszeni do umycia silnika z powodu błota, wyciekającego paliwa czy oleju, postarajmy się zrobić to rozsądnie.
Pod żadnym pozorem nie powinno się używać myjki ciśnieniowej, a tak naprawdę powinno się całkowicie wykluczyć użycie wody do tego zabiegu. Konsekwencje użycia wody pod wysokim ciśnieniem mogą zaowocować uszkodzeniem osprzętu silnika, a zwłaszcza źle kończy się zalanie układów elektronicznych. Lista usterek jest bardzo długa i robi się tym dłuższa, im auto jest nowsze i naszpikowane większą ilością elektroniki.
Zobacz również: Jaka jest rzeczywista moc silnika?
Na rynku motoryzacyjnym istnieje wiele specjalnych środków, dzięki którym możemy z powodzeniem doprowadzić silnik niemalże do stanu idealnego. Oczywiście nie wszystkie są tak wspaniałe, jak zapewniają producenci, ale na pewno znajdziemy taki dzięki, któremu z powodzeniem osiągniemy pożądany efekt. Przed rozpoczęciem czyszczenia radzimy poszukać informacji na temat danego modelu w Internecie. Dzięki temu będziemy wiedzieli na jakie rejony silnika powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i jakich środków najlepiej użyć.
REKLAMA
REKLAMA