REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Paliwa do samochodów zabytkowych. Porada

Łukasz Krasowski
Konsekwencją postępu w konstrukcji silników spalinowych jest zmiana zadań stawianych zasilającym ich paliwom. fot. Citroen 2CV
Konsekwencją postępu w konstrukcji silników spalinowych jest zmiana zadań stawianych zasilającym ich paliwom. fot. Citroen 2CV

REKLAMA

REKLAMA

Naturalną konsekwencją postępu w konstrukcji silników spalinowych jest zmiana zadań stawianych zasilającym ich paliwom. Oto, jakie paliwa powinno stosować się do samochodów zabytkowych.

Zmianie uległy takie właściwości paliw jak skład chemiczny, zdolności myjące czy lotność. Czy możemy zatem bez obaw używać nowoczesnych paliw do zasilania zabytkowych pojazdów? Niestety nie, ale istnieją sposoby, aby dostosować skład spalin lub konstrukcję wiekowych silników w taki sposób, aby były wzajemnie kompatybilne.

REKLAMA

Zobacz również: Muzea Motoryzacji: Gdynia

REKLAMA

Do najważniejszych własności paliw przeznaczonych do silników z zapłonem iskrowym jest jego odporność na spalanie stukowe, określana mianem liczby oktanowej. To bardzo niekorzystne zjawisko polega na niekontrolowanym, detonacyjnym spalaniu mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania i daje się odczuć jako metaliczne odgłosy dzwonienia. Tego typu spalanie wpływa niszcząco na elementy układu korbowo-tłokowego silnika, zmniejszając przy okazji jego sprawność. Aby mu przeciwdziałać można zmienić skład paliwa, dodając większą ilość węglowodorów o wyższej liczbie oktanowej, ale ponieważ są to zwykle związki silnie toksyczne, konieczne było znalezienie innego rozwiązania problemu.

W latach dwudziestych ubiegłego stulecia zaczęto dodawać do benzyn czteroetylek ołowiu, jednak i one okazały się być trujące i niemożliwe do stosowania w silnikach z reaktorem katalitycznym, stąd musiały zostać zastąpione przez dodatki alkoholi i eterów. I tutaj pojawia się pierwszy problem posiadaczy wiekowych samochodów. W zabytkowych konstrukcjach dodatek ołowiu do paliwa miał również na celu wypełnianie żeliwnych powierzchni gniazd zaworowych oraz zaworów, chroniące te elementy przed zużyciem. W nowoczesnych silnikach problem rozwiązano zmianą materiałów, a w przypadku wiekowych silników mamy do wyboru albo wymianę newralgicznych elementów na unowocześnione, co rzecz jasna wiąże się ze sporymi kosztami, albo mieszanie z paliwem specjalnych dodatków, dostępnych choćby na stacjach paliw.

Zobacz również: Muzea motoryzacji: Poznań

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesne paliwa mogą się również okazać zbyt agresywne dla materiałów, z których wykonano połączenia i elementy układu paliwowego. Tutaj wymiana ich na ulepszone odpowiedniki jest konieczna, ale nie powinna być problemem, ponieważ znajdują się one w sprzedaży od lat. Obecnie oferowane na stacjach paliwa mają również podwyższone właściwości zmywające, które mogą spowodować zlikwidowanie osadów, pełniących w starym silniku funkcje uszczelniającą.

Aby zmniejszyć emisję szkodliwych węglowodorów do atmosfery dąży się do zmniejszenia lotności benzyn, co z kolei może skutkować utrudnionym rozruchem silnika zabytkowego pojazdu. Warto mieć również na uwadze, że paliwa starzeją się podczas ich przechowywania, więc w rzadko używanych oldtimerach, z czasem benzyna zgromadzona w baku może nie nadawać się do użytku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA