Jak obliczyć średnie zużycie paliwa?
REKLAMA
REKLAMA
Średnie zużycie paliwa można jednak bardzo łatwo obliczyć samemu. Pierwszy krok to zatankowanie "do pełna", najlepiej do pierwszego momentu w którym "odskoczy" nam pistolet dystrybutora. W ten sposób będziemy mogli przy kolejnym tankowaniu nalać paliwa do takiego samego jak poprzedni poziomu.
REKLAMA
Zobacz: kalkulator zużycia paliwa
Drugi krok to zresetowanie licznika kilometrów. Robimy to dokładnie w momencie tankowania. Będziemy wtedy w stanie zmierzyć odległość, którą pokonaliśmy od zatankowania.
REKLAMA
Teraz wsiadamy do samochodu... i jeździmy. Odległość nie jest bardzo istotna, jednak nie powinna być mniejsza niż 50 kilometrów aby dać w miarę wiarygodny wynik. Należy też pamiętać, że obliczony wynik średniego zużycia paliwa będzie dotyczył tylko tego danego odcinka: w innych warunkach i przy innym sposobie jazdy ilość zużytego paliwa może się różnić.
Po pokonaniu wyznaczonej odległości jedziemy znowu na stację benzynową. Nalewamy znowu "do pełna" i zapisujemy ile litrów zatankowaliśmy: informacja jest na dystrybutorze. Zapisujemy też stan licznika.
Jeśli zmienialiśmy rozmiar opon na inny, powinnismy też posłużyć się kalkulatorem prędkości wobec rozmiaru opon - jeśli licznik przekłamuje nam np. o 5 procent, powinniśmy przeliczyć "licznikową" odległość aby otrzymać realny przebieg.
Następnie używamy kalkulatora zużycia paliwa dostępnego na naszym portalu. Wprowadzamy dane: stan licznika przy 1. i 2. tankowaniu, ilość zatankowanego paliwa, a także cenę 1 litra paliwa. Kalkulator automatycznie poda nam wartość średniego spalania na 100 kilometrów oraz cenę przejechania tego dystansu.
Zobacz: kalkulator zużycia paliwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.