REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem do Liechtensteinu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Czerniakowski
Liechtenstein to ciekawe państwo, które jak na powierzchnie nie przekraczającą 1/3 powierzchni Warszawy, ma dużo do zaoferowania.
Liechtenstein to ciekawe państwo, które jak na powierzchnie nie przekraczającą 1/3 powierzchni Warszawy, ma dużo do zaoferowania.

REKLAMA

REKLAMA

Liechtenstein jak bardzo małym, górskim państwem, które zamieszkuję zaledwie 35 tys. obywateli. Powierzchnia Księstwa jest ponad 3 razy mniejsza od Warszawy! Nie znaczy to jednak, że Liechtenstein nie ma nic do zaoferowania. W krótkim przewodniku przedstawimy o czym należy pamiętać wybierając się w podróż do tego kraju i co warto zwiedzić.

Jak dojechać z Polski?

Z Polski do Liechtensteinu możemy dojechać dwiema drogami. Jedna przez Niemcy – jest dłuższa ale wygodniejsza. Druga droga prowadzi przez Czechy i Austrię (tutaj uważajmy na konieczność wykupienia dodatkowych winiet).

REKLAMA

Jak dojechać ze Szwajcarii?

Kierowcy mają ze Szwajcarii kilka możliwości dojazdu do Liechtensteinu. Jedną z nich jest przejazd autostradą A13 z St. Gallen. Czas podróży wynosi zaledwie 45 minut. Drugą z możliwości jest przejazd autostradą A3 do Sargans, a następnie udanie się na miejsce autostradą A13. Z Innsbrucku możemy przedostać się na miejsce autostradą A12, S16 a potem na A14. Dojazd zajmuje ok. dwie i pół godziny.

Zobacz też: Samochodem do Irlandii

Jazda po Liechtensteinie

Aby poruszać się po drogach w Liechtensteinie nie trzeba mieć międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli ktoś planuje pozostać tam dłużej, niż rok to należy wówczas wyrobić sobie szwajcarskiej prawo jazdy. Jeśli chodzi o znaki drogowe to są one analogiczne do znaków w innych krajach. Większość dróg jest krętych i wąskich, więc poruszając się nimi należy zachować szczególna ostrożność. Kraj pokryty jest dużą siatka tuneli, umiejscowionych pod przełęczami. Można przez nie przejeżdżać za uiszczeniem opłaty. Inną możliwością jest skorzystanie z platformy kolejowej. Zimą bezwzględnie wymaga się jazdy na oponach zimowych.

Podstawowe przepisy

- w kwestii pierwszeństwa, zasada „prawej ręki”
- wyprzedzanie z prawej strony surowo zabronione (włączając w to autostrady)
- obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów
- dzieci poniżej 7 roku życia muszą być przewożone w specjalnym foteliku
- dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila
- rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy surowo zabronione (dozwolone, gdy posiadamy zestaw głośnomówiący, o ile rozmowa nie ma wpływu na uwagę kierowcy)
- korzystanie z antyradarów surowo wzbronione
- Pojazdy silnikowe nie mogą przekraczać 12 m długości, 2,55 m szerokości i 4 m wysokości. Pojazd z przyczepą nie może przekraczać 18,75 m długości, a pojazd z naczepą – 16,50 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem do Anglii

Ograniczenia prędkości, o ile znaki nie pokazują inaczej

•    autostrady – 120 km/h,
•    drogi szybkiego ruchu – 100 km/h,
•    drogi krajowe – 80 km/h,
•    teren zabudowany – 50 km/h.

Przepisy wjazdowe

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Księstwa Liechtensteinu do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany czas pobytu. Nie ma formalnego obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu, należy jednak liczyć się z dość wysokimi cenami towarów i usług.

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Ceny paliwa

Benzyna bezołowiowa 95 oktanów: 6.35

Olej napędowy: 6.98

Co warto zwiedzić?

Vaduz

Gdy dojedziemy do stolicy Liechtensteinu, zwiedzanie powinniśmy zacząć od wizyty w zamku księcia. Rodzina książęca mieszka w zamku od 1938 roku, od momentu przeniesienia rezydencji przez księcia Franza Josefa. Wprawdzie nie ma możliwości zwiedzenia samego zamku, lecz pod nim znajdują książęce piwnice z winem Hofkellerei, które są udostępnione dla turystów od poniedziałku do soboty. W czasie zwiedzania mamy możliwość zapoznania się z dwunastoma tablicami opisującymi jak wygląda winnica w kolejnych miesiącach roku. Ze wzgórza, na którym usytuowany jest zamek, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na stolice.

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Wina oczywiście cieszą się dużą popularnością, lecz ciekawą pamiątką są również..stemple w paszporcie. Wprawdzie nie dostajemy ich na przejściach granicznych (z jednej prostej przyczyny – nie ma w Liechtensteinie przejść granicznych), ale w centrum turystycznym w Vaduz. Jeśli nie mamy przy sobie paszportu, możemy ostemplować widokówkę.
Jeśli do Liechtensteinu wybieramy się w okresie letnim, postarajmy się odwiedzić stolicę 15 sierpnia. Jest to święto narodowe Liechtensteinu, kiedy książę zaprasza gości na zamek, zaś w całym kraju odbywają się liczne imprezy. Na zakończenie fety, o godzinie 22 zaczyna się pokaz fajerwerków.

Malbun

W Malbun znajduje się centrum sokolnictwa „Galina”. Od wtorku do niedzieli o godzinie 15 ma tu miejsce pokaz z udziałem orłów, sokołów i jastrzębi. Główną atrakcją są tutaj inscenizacje polowań, w których uczestniczą ptaki potrafiące podczas pikowania osiągnąć prędkość od stu kilkudziesięciu, do nawet trzystu kilometrów na godzinę.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

W Malbun znajduje się także Ośrodek narciarski i snowboardowy o powierzchni 3,600 metrów kwadratowych, położony na wysokości 1600-2000 metrów n.p.m. Turystów na górę wywozi 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, które jest czynny również latem.  Ośrodek posiada trasy zjazdowe odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA