REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem do Liechtensteinu

Piotr Czerniakowski
Liechtenstein to ciekawe państwo, które jak na powierzchnie nie przekraczającą 1/3 powierzchni Warszawy, ma dużo do zaoferowania.
Liechtenstein to ciekawe państwo, które jak na powierzchnie nie przekraczającą 1/3 powierzchni Warszawy, ma dużo do zaoferowania.

REKLAMA

REKLAMA

Liechtenstein jak bardzo małym, górskim państwem, które zamieszkuję zaledwie 35 tys. obywateli. Powierzchnia Księstwa jest ponad 3 razy mniejsza od Warszawy! Nie znaczy to jednak, że Liechtenstein nie ma nic do zaoferowania. W krótkim przewodniku przedstawimy o czym należy pamiętać wybierając się w podróż do tego kraju i co warto zwiedzić.

Jak dojechać z Polski?

Z Polski do Liechtensteinu możemy dojechać dwiema drogami. Jedna przez Niemcy – jest dłuższa ale wygodniejsza. Druga droga prowadzi przez Czechy i Austrię (tutaj uważajmy na konieczność wykupienia dodatkowych winiet).

REKLAMA

Jak dojechać ze Szwajcarii?

Kierowcy mają ze Szwajcarii kilka możliwości dojazdu do Liechtensteinu. Jedną z nich jest przejazd autostradą A13 z St. Gallen. Czas podróży wynosi zaledwie 45 minut. Drugą z możliwości jest przejazd autostradą A3 do Sargans, a następnie udanie się na miejsce autostradą A13. Z Innsbrucku możemy przedostać się na miejsce autostradą A12, S16 a potem na A14. Dojazd zajmuje ok. dwie i pół godziny.

Zobacz też: Samochodem do Irlandii

Jazda po Liechtensteinie

Aby poruszać się po drogach w Liechtensteinie nie trzeba mieć międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli ktoś planuje pozostać tam dłużej, niż rok to należy wówczas wyrobić sobie szwajcarskiej prawo jazdy. Jeśli chodzi o znaki drogowe to są one analogiczne do znaków w innych krajach. Większość dróg jest krętych i wąskich, więc poruszając się nimi należy zachować szczególna ostrożność. Kraj pokryty jest dużą siatka tuneli, umiejscowionych pod przełęczami. Można przez nie przejeżdżać za uiszczeniem opłaty. Inną możliwością jest skorzystanie z platformy kolejowej. Zimą bezwzględnie wymaga się jazdy na oponach zimowych.

Podstawowe przepisy

- w kwestii pierwszeństwa, zasada „prawej ręki”
- wyprzedzanie z prawej strony surowo zabronione (włączając w to autostrady)
- obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów
- dzieci poniżej 7 roku życia muszą być przewożone w specjalnym foteliku
- dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila
- rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy surowo zabronione (dozwolone, gdy posiadamy zestaw głośnomówiący, o ile rozmowa nie ma wpływu na uwagę kierowcy)
- korzystanie z antyradarów surowo wzbronione
- Pojazdy silnikowe nie mogą przekraczać 12 m długości, 2,55 m szerokości i 4 m wysokości. Pojazd z przyczepą nie może przekraczać 18,75 m długości, a pojazd z naczepą – 16,50 m.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem do Anglii

Ograniczenia prędkości, o ile znaki nie pokazują inaczej

•    autostrady – 120 km/h,
•    drogi szybkiego ruchu – 100 km/h,
•    drogi krajowe – 80 km/h,
•    teren zabudowany – 50 km/h.

Przepisy wjazdowe

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Księstwa Liechtensteinu do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany czas pobytu. Nie ma formalnego obowiązku posiadania określonej sumy pieniędzy na każdy dzień pobytu, należy jednak liczyć się z dość wysokimi cenami towarów i usług.

Zobacz też: Samochodem do Belgii

Ceny paliwa

Benzyna bezołowiowa 95 oktanów: 6.35

Olej napędowy: 6.98

Co warto zwiedzić?

Vaduz

Gdy dojedziemy do stolicy Liechtensteinu, zwiedzanie powinniśmy zacząć od wizyty w zamku księcia. Rodzina książęca mieszka w zamku od 1938 roku, od momentu przeniesienia rezydencji przez księcia Franza Josefa. Wprawdzie nie ma możliwości zwiedzenia samego zamku, lecz pod nim znajdują książęce piwnice z winem Hofkellerei, które są udostępnione dla turystów od poniedziałku do soboty. W czasie zwiedzania mamy możliwość zapoznania się z dwunastoma tablicami opisującymi jak wygląda winnica w kolejnych miesiącach roku. Ze wzgórza, na którym usytuowany jest zamek, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na stolice.

Zobacz też: Samochodem na Litwę

Wina oczywiście cieszą się dużą popularnością, lecz ciekawą pamiątką są również..stemple w paszporcie. Wprawdzie nie dostajemy ich na przejściach granicznych (z jednej prostej przyczyny – nie ma w Liechtensteinie przejść granicznych), ale w centrum turystycznym w Vaduz. Jeśli nie mamy przy sobie paszportu, możemy ostemplować widokówkę.
Jeśli do Liechtensteinu wybieramy się w okresie letnim, postarajmy się odwiedzić stolicę 15 sierpnia. Jest to święto narodowe Liechtensteinu, kiedy książę zaprasza gości na zamek, zaś w całym kraju odbywają się liczne imprezy. Na zakończenie fety, o godzinie 22 zaczyna się pokaz fajerwerków.

Malbun

W Malbun znajduje się centrum sokolnictwa „Galina”. Od wtorku do niedzieli o godzinie 15 ma tu miejsce pokaz z udziałem orłów, sokołów i jastrzębi. Główną atrakcją są tutaj inscenizacje polowań, w których uczestniczą ptaki potrafiące podczas pikowania osiągnąć prędkość od stu kilkudziesięciu, do nawet trzystu kilometrów na godzinę.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

W Malbun znajduje się także Ośrodek narciarski i snowboardowy o powierzchni 3,600 metrów kwadratowych, położony na wysokości 1600-2000 metrów n.p.m. Turystów na górę wywozi 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, które jest czynny również latem.  Ośrodek posiada trasy zjazdowe odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA