REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współczynnik Cx - czym jest i co określa?

Kajetan Sokołowski
Współczynnik Cx ma przede wszystkim wpływ na siłę jaką potrzebuje samochód do pokonania oporu powietrza
Współczynnik Cx ma przede wszystkim wpływ na siłę jaką potrzebuje samochód do pokonania oporu powietrza
carbodydesign.com

REKLAMA

REKLAMA

Badania nad współczynnikiem Cx są jednymi z najbardziej rozwiniętych w branży motoryzacyjnej. Producenci wprowadzają coraz wymyślniejsze rozwiązania, aby zmniejszyć opory powietrza.

Każdy z nas słyszał kiedyś o współczynniku oporu powietrza, który został oznaczony symbolem Cx. Na co jednak ma on wpływ i jakie znaczenie ma przy eksploatacji samochodu? Współczynnik ten ma przede wszystkim wpływ na siłę jaką potrzebuje samochód do pokonania oporu powietrza. Im większa jest ta siła tym większy jest współczynnik Cx. W trakcie eksploatacji samochodu ma on jeszcze wpływ na szumy, które są generowane w trakcie jazdy, jak również na stabilność prowadzenia.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie są rodzaje nadwozi samochodowych? Jak je poznać?

Im mniejszy współczynnik ma dany samochód, tym łatwiej pokonuje opór powietrza i tym ciszej jest w środku w trakcie jazdy. Wraz z rozwojem techniki producenci samochodów coraz więcej uwagi przykładali do współczynnika Cx, a dzisiaj nie ma samochodu, który opuściłby fabrykę, bez uprzednich badań w tunelu aerodynamicznym. Często nawet poszczególne elementy są badane pod kątem oporu powietrza, jak np. lusterka, kołpaki, zderzak, dokładki czy płyta podłogowa. Można zauważyć, że wraz z biegiem czasu samochody stawały się coraz bardziej opływowe, a podwozie zaczęto przykrywać różnego rodzaju płytami w celu zmniejszenia oporu powietrza i zawirowań. Aktywny wpływ na współczynnik Cx, może mieć jazda z otwartymi oknami, która powoduje wzrost współczynnika o 5%. Podobnie dzieje się w trakcie z otwartym szyberdachem. Największym wrogiem współczynnika Cx jest bagażnik dachowy, który potrafi wystrzelić ten współczynnik, aż o 40% w górę, co oczywiście przekłada się na spalanie.

Zobacz też: Jak chronić lakier w okresie zimowym?

Przykładowo przy prędkości 80 km/h wystarczy 1,6 KM do pokonania oporu jakie stawia powietrze, jednak już przy 120 km/h potrzeba aż 22 KM, do pokonania oporu. Wniosek jaki z tego możemy wyciągnąć, to że wraz ze wzrostem prędkości, w sposób wykładniczy wzrasta opór powietrza. Mimo coraz lepszych kształtów samochodów i mniejszego współczynnika Cx, nie zmniejsza się opór powietrza jaki muszą pokonać dzisiejsze samochody. Dzieje się tak, ponieważ praktycznie z każdym nowym modelem samochody stają się szersze i wyższe, co zwiększa powierzchnię, którą musi pokonać powietrze aby opłynąć samochód, co nawet przy bardzo dobrym współczynniku jak np. 0,26, stanowi duży opór. Z tego też powodu bardzo dobrymi samochodami jeżeli chodzi o aerodynamikę, są samochody z lat 90, które pod względem opływu powietrza zostały dobrze dopracowane, a przy tym nie są bardzo duże.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Konstrukcja ramowa i nadwozie samonośne - czym to się różni?

Jako przykład może posłużyć Opel Calibra, którego współczynnik wynosił 0,26 i Nissan 350Z, który legitymuje się współczynnikiem rzędu 0,30.  Aby realnie określić siłę oporu, jaki będzie stawiał samochód, należy współczynnik Cx przemnożyć przez powierzchnię czołową pojazdu i wtedy zauważymy, że podanie samej wartości Cx nie świadczy o tym, czy samochód będzie dobrze sobie radził z dużymi prędkościami, czy też nie. Tutaj można odnieść się do motocykli, których współczynnik Cx wcale nie jest mały, a często sporo większy niż dzisiejszych samochodów, jednak powierzchnia czołowa jaką posiadają motocykle jest wielokrotnie mniejsza niż w samochodzie, w związku z czym „pokonywanie” powietrza nie stanowi większego problemu.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA