REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes A klasa W168: demontaż mechanizmu i silniczka przednich wycieraczek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 demontaż mechanizmu i silniczka przednich wycieraczek.
Mercedes A klasa W168 demontaż mechanizmu i silniczka przednich wycieraczek.

REKLAMA

REKLAMA

Awaria wycieraczek podczas deszczowej pogody może okazać się bardzo kłopotliwa. W poradniku tym pokażemy jak zdemontować mechanizm i silnik wycieraczek przedniej szyby.

Mechanizmy wycieraczek mają to do siebie, że potrafią się zatrzeć i nagle zatrzymać. O ile silniki są bardziej wytrzymałe, z mechanizmami jest problem po kilku latach. Zanim zdemontujemy silnik, będziemy musieli wymontować mechanizm korbowy wycieraczki. Wbrew pozorom cała operacja nie jest trudna i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie.

REKLAMA

Pierwszy krok to wymontowanie ramion wycieraczek. Polewamy przednią szybę wodą i włączamy wycieraczki aby mogły ustawić się w skrajnym położeniu. Zaznaczamy ich położenie za pomocą taśmy klejącej (naklejamy na szybę). Teraz zdejmujemy nasadkę ochronną z osi wycieraczki tam gdzie znajduje się nakrętka mocująca. Luzujemy nakrętkę o około 2 obroty i lekkimi ruchami w obie strony luzujemy ramię na czopie osi. Odkręcamy do końca nakrętkę i zdejmujemy ramię wycieraczki z czopu. W przypadku problemów z demontażem należy podłożyć płaski klucz pod wycieraczkę i delikatnie ją podważyć.

Zobacz też: Jak tanim sposobem zredukować luzy w mechanizmach wycieraczek w starszych modelach samochodów?

REKLAMA

Wyjmujemy kluczyk ze stacyjki i odłączamy ujemną klemę akumulatora. Otwieramy przednią maskę i odkręcamy cztery śruby pokrywy wlotu powietrza. Chwytamy za nią i ciągniemy ją do góry i wyjmujemy z prowadnic. Teraz rozłączamy złącze elektryczne podgrzewania dysz spryskiwacza, a następnie otwieramy rygielek i demontujemy zbiornik płynu spryskiwaczy.

Zdejmujemy z pompki spryskiwacza elastyczny przewód odpowiedzialny za doprowadzenie płynu do dysz spryskiwacza. Następnie demontujemy rynnę wodną. W tym celu odkręcamy pięć śrub (dwie znajdują się w górnej części, natomiast trzy w dolnej). Unosimy rynnę do góry i wyjmujemy. Za pomocą śrubokręta wciskamy zatrzask kostki silnika wycieraczki i odpinamy ją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zregenerować zużyte gumki wycieraczek?

Teraz odkręcamy dwie śruby i wyjmujemy z uchwytu prawy czop wycieraczki. Następnie odchylamy długie cięgło sztywne do góry, odłączając jednocześnie ramię z uchwytu po lewej stronie. Pod widoczną nakrętką znajduje się podkładka metalowa i gumowa. Odkręcamy nakrętkę i wyjmujemy podkładki. Wyjmujemy z uchwytu czop wycieraczki po lewej stronie. Pozostaje nam odkręcić dwie śruby mocujące mechanizm wycieraczek. Wyjmujemy go i przechodzimy do demontażu silnika, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kiedy mamy wymontowany mechanizm wycieraczek, wyciskamy cięgło sztywne i odkręcamy trzy śruby mocujące silnik. Na pierwszy rzut oka będziemy widzieć tylko dwie śruby, trzecia jest mało widoczna.

Przechodzimy do montażu, zaczynamy od silnika wycieraczek. Wkładamy na chwilę złącze elektryczne i podłączamy przewód masowy do akumulatora. Włączamy a następnie wyłączamy silnik za pomocą przełącznika wycieraczek tak, żeby zatrzymał się w skrajnym położeniu. Odpinamy złącze elektryczne i zdejmujemy ujemną klemę akumulatora. Instalujemy silnik na swoim miejscu i wstępnie dokręcamy śruby mocujące tak, żeby można było przesuwać silnik w otworach.

Zobacz też: Jakie wycieraczki wybrać na zimę?

REKLAMA

Wciskamy cięgło zwracając uwagę, żeby odstęp pomiędzy czopem kulistym ramienia a cięgłem wynosił 10.2mm. jeśli nie zachowamy tej odległości to może dojść do sytuacji gdzie wycieraczka będzie zachodziła podczas pracy na słupek. W tym momencie dokręcamy śruby mocujące i przystępujemy do zamontowania mechanizmu.

Zakładamy go na swoje miejsce i dokręcamy dwiema nakrętkami. Teraz osadzamy lewy czop wycieraczki, zakładamy dwie podkładki, metalową i gumową, po czym przykręcamy nakrętkę. Jeśli dysponujemy kluczem dynamometrycznym to ustawiamy moment 15Nm. Zakładamy w odpowiedni sposób długie cięgło sztywne na ramię i solidnie je dociskamy. Instalujemy w uchwyt prawy czop wycieraczki i przykręcamy za pomocą dwóch śrub. Na końcu podłączamy złącze elektryczne silnika wycieraczki.

Zobacz też: Czy płaskie wycieraczki są lepsze? Jak kupić odpowiednią wycieraczkę?

Kolejny krok to osadzenie rynny wodnej. Musi być tak zamocowana, żeby guma uszczelniająca przylegała do przedniej szyby a boczne gumy nakładały się. Dokręcamy rynnę za pomocą pięciu śrub i zakładamy na pompkę spryskiwacza elastyczny przewód, który doprowadza płyn do dysz . Montujemy zbiorniczek płynu spryskiwaczy. Wkładamy pokrywę wlotu powietrza w górne prowadnice i dokręcamy za pomocą czterech śrub.

Na końcu pozostaje nam zamontowanie ramion wycieraczek. Osadzamy je na czopie osi, ustawiając je w oznaczonym wcześniej położeniu. Zalecamy upewnić się, czy silnik jest w skrajnym położeniu (ustawiany wcześniej). Dokręcamy nakrętki osi i zakładamy nasadkę ochronną. Pozostaje nam podłączyć klemę akumulatora i sprawdzić działanie wycieraczek oraz spryskiwacza szyby.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA