REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Wiosenna aura rozpaliła chęć posiadania roweru na własność do tego stopnia, że łatwo tracimy czujność
Wiosenna aura rozpaliła chęć posiadania roweru na własność do tego stopnia, że łatwo tracimy czujność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

Rower – wiadomo, teraz to obiekt powszechnego pożądania, zwłaszcza gdy ciepła majówka wyciągnęła nas z domu i zachęciła do korzystania z walorów świeżego powietrza.

REKLAMA

Darmowy rower wygląda równie wiarygodnie jak potrzeba pomocy wnuczkowi

Nie każde stać na kupno nowego pojazdu, a raz kupione rowery często przepadają, bo są też ulubionym obiektem zawłaszczeń przez działających tradycyjnie i standardowo złodziei.

Okazja, by w prosty sposób pozyskać rower, który ze względu na bezkosztowy sposób pozyskania można przetrzymywać nawet w ryzykowny, byle wygodny sposób, dodaje dodatkowej motywacji.

To raz, a dwa – po klasycznym phishingu z linkami instalującymi potajemnie programy szpiegowskie do przejęcia danych obecnie mamy zmasowany cyberatak oszustów z wykorzystaniem fałszywych stron internetowych. Choć mechanizm działania jest prosty – wyłudzenie danych, najlepiej umożliwiających przejęcie wprost pieniędzy z konta internetowego, to i same fałszywe strony są coraz bardziej wiarygodne, i tworzone wokół nich historie, skłaniające do działania oczekiwanego przez oszustów.

Oszustwo na darmowy rower: jak to działa

REKLAMA

Na Facebooku zaczęły pojawiać się wpisy, reklamujące rozdanie 350 darmowych rowerów, które nie nadają się do sprzedaży ze względu na zarysowania. Wystarczy pod postem napisać komentarz „Dziękujemy”, a sklep skontaktuje się ze szczęśliwymi wybrańcami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie w prywatnej wiadomości przesyłają link do odbioru roweru i podania adresu dostawy. Nic prostszego! Wystarczy tylko tyle… by stracić pieniądze i nie otrzymać nic w zamian. 

Przesłany przez cyberprzestępców link przenosi do fałszywej witryny. Strona wymaga podania wielu informacji, w tym: adresu dostawy, imienia, nazwiska, numeru telefonu, adresu e-mail, danych karty płatniczej.

Jeśli nawet nie ukradną danych do konta, regularnie będą obciążać kartę

Po ich wpisaniu zostanie automatycznie uruchomiona płatna subskrypcja, a pieniądze będą regularnie znikać z konta. Rower nigdy nie trafi pod wskazany adres, za to oszuści dostarczą nam wielu dodatkowych utrapień. 

W dodatku podanie danych kontaktowych na fałszywej stronie, może doprowadzić do zalania naszej skrzynki mailowej falą spamu. To samo stanie się z naszym telefonem. Fałszywe oferty będą spływać przez SMS-y oraz połączenia. Nasze dane trafią w ręce cyberprzestępców, którzy mogą je wykorzystywać lub udostępnić innym oszustom.

Jeśli skusiliście się na taką okazję: jak ratować się z opresji

Eksperci z portalu CyberRescue podpowiadają, że jeśli dojdzie do przekazania danych na fałszywej stronie, to koniecznie trzeba jak najszybciej zastrzec swoją kartę płatniczą oraz zwróć szczególną uwagę na otrzymywane wiadomości. 

Dużą winę w wysokiej skuteczności oszustwa odgrywają reklamy w mediach społecznościowych. Usypiają naszą czujność i sprawiają, że posiadamy złudne zaufanie wobec prezentowanych treści.

A oszuści są doskonałymi psychologami i obserwatorami. Widzą jakim obiektem pożądania są rowery, a motywem do działania – najczęściej bez zachowania elementarnej ostrożności – jest chęć ich pozyskania.

Warto dowiedzieć się jak bronić się przed podobnymi oszustwami w ogólnie dostępnych w Internecie poradników związanych z tworzeniem i wykorzystywaniem do kradzieży tożsamości fałszywych stron internetowych.

A jeśli przeglądając swoje social media natkniemy się na fałszywe posty, warto je zgłosić administracji strony. Dzięki temu można pomóc i sobie, i innym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA