350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie
REKLAMA
REKLAMA
- Darmowy rower wygląda równie wiarygodnie jak potrzeba pomocy wnuczkowi
- Oszustwo na darmowy rower: jak to działa
- Jeśli nawet nie ukradną danych do konta, regularnie będą obciążać kartę
- Jeśli skusiliście się na taką okazję: jak ratować się z opresji
Rower – wiadomo, teraz to obiekt powszechnego pożądania, zwłaszcza gdy ciepła majówka wyciągnęła nas z domu i zachęciła do korzystania z walorów świeżego powietrza.
REKLAMA
Darmowy rower wygląda równie wiarygodnie jak potrzeba pomocy wnuczkowi
Nie każde stać na kupno nowego pojazdu, a raz kupione rowery często przepadają, bo są też ulubionym obiektem zawłaszczeń przez działających tradycyjnie i standardowo złodziei.
Okazja, by w prosty sposób pozyskać rower, który ze względu na bezkosztowy sposób pozyskania można przetrzymywać nawet w ryzykowny, byle wygodny sposób, dodaje dodatkowej motywacji.
To raz, a dwa – po klasycznym phishingu z linkami instalującymi potajemnie programy szpiegowskie do przejęcia danych obecnie mamy zmasowany cyberatak oszustów z wykorzystaniem fałszywych stron internetowych. Choć mechanizm działania jest prosty – wyłudzenie danych, najlepiej umożliwiających przejęcie wprost pieniędzy z konta internetowego, to i same fałszywe strony są coraz bardziej wiarygodne, i tworzone wokół nich historie, skłaniające do działania oczekiwanego przez oszustów.
Oszustwo na darmowy rower: jak to działa
REKLAMA
Na Facebooku zaczęły pojawiać się wpisy, reklamujące rozdanie 350 darmowych rowerów, które nie nadają się do sprzedaży ze względu na zarysowania. Wystarczy pod postem napisać komentarz „Dziękujemy”, a sklep skontaktuje się ze szczęśliwymi wybrańcami.
Następnie w prywatnej wiadomości przesyłają link do odbioru roweru i podania adresu dostawy. Nic prostszego! Wystarczy tylko tyle… by stracić pieniądze i nie otrzymać nic w zamian.
Przesłany przez cyberprzestępców link przenosi do fałszywej witryny. Strona wymaga podania wielu informacji, w tym: adresu dostawy, imienia, nazwiska, numeru telefonu, adresu e-mail, danych karty płatniczej.
Jeśli nawet nie ukradną danych do konta, regularnie będą obciążać kartę
Po ich wpisaniu zostanie automatycznie uruchomiona płatna subskrypcja, a pieniądze będą regularnie znikać z konta. Rower nigdy nie trafi pod wskazany adres, za to oszuści dostarczą nam wielu dodatkowych utrapień.
W 2025 r. najniższa krajowa wzrośnie niewiele, uplasuje się w przedziale 4 523,50 zł a 4 567,90 zł brutto. Wyliczenia: https://t.co/KQdFx8IjDu pic.twitter.com/kR3M5SK1pD
May 11, 2024
W dodatku podanie danych kontaktowych na fałszywej stronie, może doprowadzić do zalania naszej skrzynki mailowej falą spamu. To samo stanie się z naszym telefonem. Fałszywe oferty będą spływać przez SMS-y oraz połączenia. Nasze dane trafią w ręce cyberprzestępców, którzy mogą je wykorzystywać lub udostępnić innym oszustom.
Jeśli skusiliście się na taką okazję: jak ratować się z opresji
Eksperci z portalu CyberRescue podpowiadają, że jeśli dojdzie do przekazania danych na fałszywej stronie, to koniecznie trzeba jak najszybciej zastrzec swoją kartę płatniczą oraz zwróć szczególną uwagę na otrzymywane wiadomości.
Dużą winę w wysokiej skuteczności oszustwa odgrywają reklamy w mediach społecznościowych. Usypiają naszą czujność i sprawiają, że posiadamy złudne zaufanie wobec prezentowanych treści.
A oszuści są doskonałymi psychologami i obserwatorami. Widzą jakim obiektem pożądania są rowery, a motywem do działania – najczęściej bez zachowania elementarnej ostrożności – jest chęć ich pozyskania.
Warto dowiedzieć się jak bronić się przed podobnymi oszustwami w ogólnie dostępnych w Internecie poradników związanych z tworzeniem i wykorzystywaniem do kradzieży tożsamości fałszywych stron internetowych.
A jeśli przeglądając swoje social media natkniemy się na fałszywe posty, warto je zgłosić administracji strony. Dzięki temu można pomóc i sobie, i innym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.