REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Wiosenna aura rozpaliła chęć posiadania roweru na własność do tego stopnia, że łatwo tracimy czujność
Wiosenna aura rozpaliła chęć posiadania roweru na własność do tego stopnia, że łatwo tracimy czujność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

Rower – wiadomo, teraz to obiekt powszechnego pożądania, zwłaszcza gdy ciepła majówka wyciągnęła nas z domu i zachęciła do korzystania z walorów świeżego powietrza.

REKLAMA

Darmowy rower wygląda równie wiarygodnie jak potrzeba pomocy wnuczkowi

Nie każde stać na kupno nowego pojazdu, a raz kupione rowery często przepadają, bo są też ulubionym obiektem zawłaszczeń przez działających tradycyjnie i standardowo złodziei.

Okazja, by w prosty sposób pozyskać rower, który ze względu na bezkosztowy sposób pozyskania można przetrzymywać nawet w ryzykowny, byle wygodny sposób, dodaje dodatkowej motywacji.

To raz, a dwa – po klasycznym phishingu z linkami instalującymi potajemnie programy szpiegowskie do przejęcia danych obecnie mamy zmasowany cyberatak oszustów z wykorzystaniem fałszywych stron internetowych. Choć mechanizm działania jest prosty – wyłudzenie danych, najlepiej umożliwiających przejęcie wprost pieniędzy z konta internetowego, to i same fałszywe strony są coraz bardziej wiarygodne, i tworzone wokół nich historie, skłaniające do działania oczekiwanego przez oszustów.

Oszustwo na darmowy rower: jak to działa

REKLAMA

Na Facebooku zaczęły pojawiać się wpisy, reklamujące rozdanie 350 darmowych rowerów, które nie nadają się do sprzedaży ze względu na zarysowania. Wystarczy pod postem napisać komentarz „Dziękujemy”, a sklep skontaktuje się ze szczęśliwymi wybrańcami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie w prywatnej wiadomości przesyłają link do odbioru roweru i podania adresu dostawy. Nic prostszego! Wystarczy tylko tyle… by stracić pieniądze i nie otrzymać nic w zamian. 

Przesłany przez cyberprzestępców link przenosi do fałszywej witryny. Strona wymaga podania wielu informacji, w tym: adresu dostawy, imienia, nazwiska, numeru telefonu, adresu e-mail, danych karty płatniczej.

Jeśli nawet nie ukradną danych do konta, regularnie będą obciążać kartę

Po ich wpisaniu zostanie automatycznie uruchomiona płatna subskrypcja, a pieniądze będą regularnie znikać z konta. Rower nigdy nie trafi pod wskazany adres, za to oszuści dostarczą nam wielu dodatkowych utrapień. 

W dodatku podanie danych kontaktowych na fałszywej stronie, może doprowadzić do zalania naszej skrzynki mailowej falą spamu. To samo stanie się z naszym telefonem. Fałszywe oferty będą spływać przez SMS-y oraz połączenia. Nasze dane trafią w ręce cyberprzestępców, którzy mogą je wykorzystywać lub udostępnić innym oszustom.

Jeśli skusiliście się na taką okazję: jak ratować się z opresji

Eksperci z portalu CyberRescue podpowiadają, że jeśli dojdzie do przekazania danych na fałszywej stronie, to koniecznie trzeba jak najszybciej zastrzec swoją kartę płatniczą oraz zwróć szczególną uwagę na otrzymywane wiadomości. 

Dużą winę w wysokiej skuteczności oszustwa odgrywają reklamy w mediach społecznościowych. Usypiają naszą czujność i sprawiają, że posiadamy złudne zaufanie wobec prezentowanych treści.

A oszuści są doskonałymi psychologami i obserwatorami. Widzą jakim obiektem pożądania są rowery, a motywem do działania – najczęściej bez zachowania elementarnej ostrożności – jest chęć ich pozyskania.

Warto dowiedzieć się jak bronić się przed podobnymi oszustwami w ogólnie dostępnych w Internecie poradników związanych z tworzeniem i wykorzystywaniem do kradzieży tożsamości fałszywych stron internetowych.

A jeśli przeglądając swoje social media natkniemy się na fałszywe posty, warto je zgłosić administracji strony. Dzięki temu można pomóc i sobie, i innym.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA