REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego auta? cz. II

Piotr Czerniakowski
Wybór auta musi być przemyślaną decyzją.
Wybór auta musi być przemyślaną decyzją.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Druga część naszego poradnika kupującego nowe auto. Tym razem skupiamy się na mniej technicznych aspektach budowy i użytkowania auta.

Komfort jazdy

Kupując auto sportowe – ostatni punkt na liście naszych wymagań. Kupując reprezentacyjną limuzynę lub rodzinnego vana – pierwszy lub jeden z pierwszych. Powszechnie uważa się, że nasze wysokie wymagania co do komfortu jazdy przychodzą z wiekiem. Tak naprawdę wszystko zależy od tego jaki mamy styl jazdy. Gdy lubimy dynamiczną jazdę, prowadzenie auta, które przechyla się na zakrętach, będzie udręką. Z kolei gdy jeździmy spokojnie, to nawet gdy posiadamy istnego „pożeracza” zakrętów, po prostu nie wykorzystamy potencjału auta. Pamiętajmy jednak, że jedno nie musi wykluczać drugiego. Jest wiele aut, głównie spod znaczka Forda lub BMW, które w sposób wybitnie udany łączą komfort jazdy ze świetnym prowadzeniem.

REKLAMA

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy nowego wyborze auta? cz. I

Wykończenie wnętrza

REKLAMA

Nie chodzi tutaj tylko o to, czy podobają się nam zegary czy konsola środkowa. Jakość materiałów, ich spasowanie oraz odporność na zużycie jest w przypadku wieloletniej eksploatacji auta bardzo ważną kwestią. Wiadomo, że kupując nowe auto chcemy zachować jego „świeżość” jak najdłużej, więc przy wyborze zwróćmy uwagę na to, jak wykończone zostało wnętrze naszego upatrzonego modelu.

Ważną kwestią są tutaj również fotele. Po pierwsze w wielu modelach zdecydować się musimy na wybór tapicerki – materiałowa, skórzana, a może alcantara? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Pamiętajmy jednak, że każdy rodzaj tapicerki potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Mowa tutaj zwłaszcza o tapicerkach skórzanych lub skóropodobnych.

Zobacz też: Kryzys w motoryzacji, co oznacza dla klientów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrata wartości

Wprawdzie kupując nowe auto rzadko kiedy myślimy o jego odsprzedaży, to prędzej czy później ten temat się pojawi.  W zasadzie już po wyjeździe z salonu większość aut traci od 10 do 15 % ceny, jaką musieliśmy zapłacić za auto u dealera. Po trzech latach użytkowania, średnia utrata wartości większości aut waha się od od 45 do 55 % ceny początkowej. Oczywiście mowa jest tutaj o autach bezwypadkowych, użytkowanych jako auta prywatne, z „rozsądnymi” przebiegami. Na utratę wartości duży wpływ ma także cena początkowa.  Czym droższe auto, tym utrata wartości większa. Nie mówimy tutaj oczywiście o autach z krótkoseryjnej produkcji czy samochodach kolekcjonerskich, które stanowią swoistą lokatę kapitału i po kilku latach mogą być wyceniane na wyższe kwoty, niż trzeba było wydać na nie w salonie. Jeżeli kupujemy nowe auto i myślimy długofalowo, dowiedzmy się jaka jest przewidywana utrata wartości auta, którym jesteśmy zainteresowani.

Zobacz też: Samochód złożony z "ćwiartek" – jak go poznać i czy to w ogóle możliwe?

Gwarancja

Kiedyś standardowym okresem na jaki producent udzielał gwarancji mechanicznej, były 2 lata. Kilkanaście lat temu wyłamała się z tego Toyota oraz inne japońskie marki, które ze względu na swoją niezawodność mogły sobie na to pozwolić. Do dzisiaj wielu producentów zdecydowało się na wydłużenie okresu gwarancyjnego do 3 lat, choć są jeszcze marki (głównie niemieckie), które nadal gwarancji udzielają na 2 lata. Są jednak i producenci, którzy poszli o krok naprzód i zaoferowali swoim klientom jeszcze więcej. Najlepszym przykładem jest tutaj Kia, która jako pierwsza zaczęła udzielać aż 7-letniego okresu gwarancyjnego.

Zobacz też: Symbole: źródło cennej wiedzy o samochodzie

Czas oczekiwania

Ludzie mawiają, że czas to pieniądz. Dla niektórych termin odebrania auta z salonu nie ma większego salonu, lecz są ludzie, dla których okres oczekiwania wynoszący kilka miesięcy, zdaje się być wiecznością. Minimalny okres oczekiwania na nowe auto wynosi około 6-8 tygodni. Sytuacja ta wygląda znacznie gorzej u producentów, których fabryki nie nadążają z produkcją aut. Tak jest chociażby w salonach Kii, gdzie na nową Kię Sportage trzeba czekać nawet 8 miesięcy. Jeszcze gorzej jest z autami superluksusowymi – na modele Ferrari czy Rolls-Royce'a trzeba czekać nawet 2 lata. Jak widać luksus nadwyręża nie tylko nasz portfel, ale i naszą cierpliwość. Oczywiście pewnym wyjściem może być kupno auta „z placu” tj. już wyprodukowane auto, które stoi na terenie konkretnego dealera. Oszczędzimy wtedy na czasie, jednak musimy się pogodzić z tym, że nie będziemy mogli skonfigurować auta dokładnie według naszych potrzeb i chęci.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA