Jak wygląda prawidłowa pozycja za kierownicą?
Zanim zaczniemy szukać odpowiedniej pozycji na fotelu naszego Chevroleta pozbądźmy się nadmiaru ubrań, które krępują ruchy. Wszelkiego rodzaju puchowe kurtki, długie płaszcze, powinniśmy odwiesić i pozostać w stroju, który nie będzie nas krępował.
Zobacz też: Pakowanie boksa dachowego
Ustawienie odległości siedziska fotela od pedałów regulujemy przymierzając lewą nogę do pedału sprzęgła. Powinniśmy ustawić fotel w takiej odległości, aby po wciśnięciu sprzęgła noga była lekko ugięta w kolanie. Niedopuszczalne jest naciskanie sprzęgła końcem stopy.
Po ustawieniu siedziska trzeba dopasować pochylenie oparcia. W tym celu należy oprzeć się o fotel całą powierzchnią pleców. Następnie wyregulować kąt pochylenia oparcia, aby móc położyć nadgarstek na górze kierownicy (na godz. dwunastej) bez konieczności unoszenia pleców z oparcia.
Po regulacji fotela dłonie na kierownicy trzymamy w pozycji „za piętnaście trzecia”, czyli na skrajnych końcach po osi poziomej.
Zobacz też: Jak zminimalizować zmęczenie w czasie jazdy?
Dodatkową i obligatoryjną czynnością po ustawieniu fotela jest regulacja kąta ustawienia lusterek. W lusterku wewnętrznym powinniśmy widzieć całą powierzchnię tylnej szyby. W bocznych, krawędzie pojazdu oraz jak największą część pola za autem i po bokach.
Nie powinniśmy zapominać o regulacji pasa bezpieczeństwa. Pas powinien u dołu obejmować miednicę, natomiast w górnej części powinien przylegać do obojczyka. Nie powinien obejmować szyi.

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: