REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak myć samochód?

Zadbany lakier samochodowy znacznie podnosi atrakcyjność auta i dobrze zabezpiecza karoserię przed korozją. Fot. Fotolia
Zadbany lakier samochodowy znacznie podnosi atrakcyjność auta i dobrze zabezpiecza karoserię przed korozją. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zadbany lakier samochodowy znacznie podnosi atrakcyjność auta i dobrze zabezpiecza karoserię przed korozją. Mycie samochodu jest powszechnie uznane za czynność mało skomplikowaną. Tymczasem wielu kierowców popełnia podczas mycia auta wiele błędów, które skutkują szybszym zmatowieniem powłoki lakierniczej.

Jak często myć auto?

REKLAMA

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość mycia karoserii powinna być uzależniona od częstotliwości zabrudzania powierzchni lakieru przez szkodliwe związki, czyli ptasie guano, różnego rodzaju rozpuszczalniki, sól drogową, etc.

Zobacz też: Pakowanie boksa dachowego

Jak i czym myć samochód?

Pamiętajmy, że ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska nie wolno myć samochodu w dowolnym miejscu. Dotyczy to również prywatnych posesji. Myć samochód można jedynie w miejscach, w których zainstalowano urządzenia oczyszczające spływającą wodę z resztkami olejów i metali.
Dlatego Polscy kierowcy chcąc umyć auto najczęściej korzystają z różnego rodzaju myjni.
W myjniach automatycznych nie mamy wpływu na przebieg procesu mycia, ale w samoobsługowych już tak.
Dlatego zawsze zanim zaczniemy myć karoserię naszego auta powinniśmy ją dokładnie spłukać wodą. W ten sposób usuniemy z powierzchni lakieru drobinki brudu, którymi moglibyśmy porysować wierzchnią warstwę lakieru.
Po spłukaniu karoserii możemy przystąpić do mycia zasadniczego, szamponem samochodowym. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem mycia dokładnie przeczytać zalecenia producenta odnośnie stosowania konkretnego środka do mycia. Jeżeli używamy koncentratu szamponu koniecznie dopilnujmy proporcji w przygotowanym roztworze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Prawidłowa pozycja za kierownicą

REKLAMA

Wiele sporów toczy się w kwestii wyboru narzędzia do mycia samochodu. Z jednej strony opowiadają się zwolennicy szczotek, z drugiej zwolennicy gąbek.
Jedno jest pewne, nie ma to większego znaczenia o ile nasz przyrząd do mycia – gąbka lub szczotka są czyste. Zwróćmy uwagę zanim przyłożymy wybrany przyrząd do karoserii samochodu, czy nie jest zabrudzony drobnymi kamieniami, piachem, czy innymi twardymi cząstkami, które mogłyby porysować lakier naszego auta.

Zwróćmy też uwagę na fakt, żeby zaczynać mycie pojazdu od góry. Karoseria jest przeważnie najmocniej zabrudzona na dole, dlatego nie będziemy rozprowadzać większej ilości zabrudzeń, jak by się to działo, gdybyśmy zaczęli mycie od dołu do góry.

Obligatoryjną czynnością na zakończenie każdego mycia, jest dokładne i długie spłukanie karoserii oraz  wszelkich zakamarków, w które mogła wniknąć chemia myjąca. Solidne spłukanie nadwozia jest szczególnie istotne w przypadku, gdy korzystamy z myjni samoobsługowych, bezdotykowych, których środki myjące mają silne działanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA