Jak myć samochód?
REKLAMA
REKLAMA
Jak często myć auto?
REKLAMA
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość mycia karoserii powinna być uzależniona od częstotliwości zabrudzania powierzchni lakieru przez szkodliwe związki, czyli ptasie guano, różnego rodzaju rozpuszczalniki, sól drogową, etc.
Zobacz też: Pakowanie boksa dachowego
Jak i czym myć samochód?
Pamiętajmy, że ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska nie wolno myć samochodu w dowolnym miejscu. Dotyczy to również prywatnych posesji. Myć samochód można jedynie w miejscach, w których zainstalowano urządzenia oczyszczające spływającą wodę z resztkami olejów i metali.
Dlatego Polscy kierowcy chcąc umyć auto najczęściej korzystają z różnego rodzaju myjni.
W myjniach automatycznych nie mamy wpływu na przebieg procesu mycia, ale w samoobsługowych już tak.
Dlatego zawsze zanim zaczniemy myć karoserię naszego auta powinniśmy ją dokładnie spłukać wodą. W ten sposób usuniemy z powierzchni lakieru drobinki brudu, którymi moglibyśmy porysować wierzchnią warstwę lakieru.
Po spłukaniu karoserii możemy przystąpić do mycia zasadniczego, szamponem samochodowym. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem mycia dokładnie przeczytać zalecenia producenta odnośnie stosowania konkretnego środka do mycia. Jeżeli używamy koncentratu szamponu koniecznie dopilnujmy proporcji w przygotowanym roztworze.
Zobacz też: Prawidłowa pozycja za kierownicą
REKLAMA
Wiele sporów toczy się w kwestii wyboru narzędzia do mycia samochodu. Z jednej strony opowiadają się zwolennicy szczotek, z drugiej zwolennicy gąbek.
Jedno jest pewne, nie ma to większego znaczenia o ile nasz przyrząd do mycia – gąbka lub szczotka są czyste. Zwróćmy uwagę zanim przyłożymy wybrany przyrząd do karoserii samochodu, czy nie jest zabrudzony drobnymi kamieniami, piachem, czy innymi twardymi cząstkami, które mogłyby porysować lakier naszego auta.
Zwróćmy też uwagę na fakt, żeby zaczynać mycie pojazdu od góry. Karoseria jest przeważnie najmocniej zabrudzona na dole, dlatego nie będziemy rozprowadzać większej ilości zabrudzeń, jak by się to działo, gdybyśmy zaczęli mycie od dołu do góry.
Obligatoryjną czynnością na zakończenie każdego mycia, jest dokładne i długie spłukanie karoserii oraz wszelkich zakamarków, w które mogła wniknąć chemia myjąca. Solidne spłukanie nadwozia jest szczególnie istotne w przypadku, gdy korzystamy z myjni samoobsługowych, bezdotykowych, których środki myjące mają silne działanie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.