Jak wybrać fotelik dla dziecka?
REKLAMA
REKLAMA
Według danych policji, jedna na cztery ofiary wypadków, które miały miejsce na polskich drogach, to dziecko. Dlatego rodzice i opiekunowie mają obowiązek zapewnienia dzieciom jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Absolutnie nie wolno przewozić dzieci na kolanach, ponieważ w przypadku kolizji nie będziemy go w stanie utrzymać i dziecko może wówczas wypaść z pojazdu przez szybę.
REKLAMA
Zanim kupisz fotelik
REKLAMA
Podczas wyboru fotelika dla naszej pociechy najważniejszą sprawą jest sprawdzenie, czy dany fotelik ma homologację. Przepisy w krajach Unii Europejskiej nakładają obowiązek przewożenia dzieci w specjalnych, homologowanych urządzeniach, dostosowanych do masy oraz wieku (dzieci do lat 12, których wzrost jest mniejszy niż 150 cm). W Polsce regulacje prawne w tym zakresie wprowadzono na początku 1999 r.
Kupując fotelik należy zwrócić uwagę, aby miał on znak bezpieczeństwa (w Polsce litera B) lub homologację europejską (znak E). Symbole te gwarantują, że fotelik został przetestowany i jest bezpieczny. Przepisy homologacyjne, którym poddawane są foteliki wprowadzono, aby w dziedzinie systemów bezpieczeństwa przewożonych dzieci nie było dowolności. Niektóre foteliki posiadają także atest lotniczy, co oznacza, że można ich bezpiecznie używać także w samolotach. Dobrze też, jeśli fotelik posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Zobacz też: Jak myć samochód?
Przed kupnem konkretnego fotelika dobrze jest przymierzyć go do naszego auta. Warto także sprawdzić, czy jest w nim wygodnie naszemu dziecku (sprzedawcy nie robią w tej kwestii problemów).
Poszczególne foteliki podzielone są na grupy adresowane do dzieci w określonym wieku i określonej wadze:
• 0 – dla niemowląt do 10 kg (czyli do około 6-9 miesięcy),
• 0+ – dla dzieci do 13 kg (do 12-15 miesięcy ),
• 1 – dla dzieci ważących 9-18 kg (do 4 lat),
• 2 – dla dzieci ważących 15-25 kg (4-6 lat),
• 3 – dla dzieci ważących 22-36 kg (6-12 lat).
Zobacz też: Czy opony mają okres ważności?
Zwróć uwagę na system pasów
Wygodny i bezpieczny fotelik dla małego użytkownika powinien mieć pięciopunktowy system pasów bezpieczeństwa ze zmiękczeniami i klamrą, dobrze zmiękczone siedzisko i osłony głowy oraz stabilną twardą skorupę.
Ważne jest to czy klamra mocująca pasy ma blokadę, która uniemożliwi maluchowi ewentualne odpięcie pasów. Dziecku będzie wygodnie, jeśli fotelik ma specjalne osłonki na pasy, które sprawią, że te nie będą wrzynały się w ramionka maluszka. Istotne jest także, by wyściółka fotelika dla niemowlęcia (czy dodatkowy wkład niemowlęcy) była bawełniana i demontowalna, a pasy bezpieczeństwa podlegały dowolnej regulacji. Wygodny fotelik dla dziecka o masie powyżej 9 kg powinien mieć możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia – wówczas dziecko w trakcie podróży ma możliwość snu w pozycji półleżącej.
Montowanie fotelika
Fotelik powinien być przypięty zgodnie z instrukcją, tak aby przy gwałtownym hamowaniu pozostał na miejscu. Są dwa systemy mocowań fotelików. Tańszy - pasami bezpieczeństwa, w które fabrycznie wyposażony jest samochód i droższy – ISOFIX, czyli zatrzask przytwierdzony do konstrukcji samochodu. Zaczepy ISOFIX, oferowanie przez niektórych producentów, w tym również Chevroleta, w standardzie, znajdują się pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela samochodowego. Dzięki takiemu połączeniu fotelik jest stabilniej zamontowany. Przed przypięciem fotelika powinno się sprawdzić, czy pasy nie są skręcone.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.