REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Według danych policji, jedna na cztery ofiary wypadków, które miały miejsce na polskich drogach, to dziecko.
Według danych policji, jedna na cztery ofiary wypadków, które miały miejsce na polskich drogach, to dziecko.

REKLAMA

REKLAMA

Foteliki dla dzieci mają za zadanie zapewnić naszym pociechom wysoki poziom bezpieczeństwa. Aby fotelik spełniał swoje zadanie musi być dobrze dobrany i zamontowany we właściwy sposób.

Według danych policji, jedna na cztery ofiary wypadków, które miały miejsce na polskich drogach, to dziecko. Dlatego rodzice i opiekunowie mają obowiązek zapewnienia dzieciom jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Absolutnie nie wolno przewozić dzieci na kolanach, ponieważ w przypadku kolizji nie będziemy go w stanie utrzymać i dziecko może wówczas wypaść z pojazdu przez szybę.

REKLAMA

Zanim kupisz fotelik

REKLAMA

Podczas wyboru fotelika dla naszej pociechy najważniejszą sprawą jest sprawdzenie, czy dany fotelik ma homologację.  Przepisy w krajach Unii Europejskiej nakładają obowiązek przewożenia dzieci w specjalnych, homologowanych urządzeniach, dostosowanych do masy oraz wieku (dzieci do lat 12, których wzrost jest mniejszy niż 150 cm). W Polsce regulacje prawne w tym zakresie wprowadzono na początku 1999 r.

Kupując fotelik należy zwrócić uwagę, aby miał on znak bezpieczeństwa (w Polsce litera B) lub homologację europejską (znak E). Symbole te gwarantują, że fotelik został przetestowany i jest bezpieczny. Przepisy homologacyjne, którym poddawane są foteliki wprowadzono, aby w dziedzinie systemów bezpieczeństwa przewożonych dzieci nie było dowolności. Niektóre foteliki posiadają także atest lotniczy, co oznacza, że można ich bezpiecznie używać także w samolotach. Dobrze też, jeśli fotelik posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Zobacz też: Jak myć samochód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed kupnem konkretnego fotelika dobrze jest przymierzyć go do naszego auta. Warto także sprawdzić, czy jest w nim wygodnie naszemu dziecku (sprzedawcy nie robią w tej kwestii problemów).

Poszczególne foteliki podzielone są na grupy adresowane do dzieci w określonym wieku i określonej wadze:

• 0 – dla niemowląt do 10 kg (czyli do około 6-9 miesięcy),

• 0+ – dla dzieci do 13 kg (do 12-15 miesięcy ),

• 1 – dla dzieci ważących 9-18 kg (do 4 lat),

• 2 – dla dzieci ważących 15-25 kg (4-6 lat),

• 3 – dla dzieci ważących 22-36 kg (6-12 lat).

Zobacz też: Czy opony mają okres ważności?

Zwróć uwagę na system pasów

Wygodny i bezpieczny fotelik dla małego użytkownika powinien mieć  pięciopunktowy system pasów bezpieczeństwa ze zmiękczeniami i klamrą, dobrze zmiękczone siedzisko i osłony głowy oraz stabilną twardą skorupę.

Ważne jest to czy klamra mocująca pasy ma blokadę, która uniemożliwi maluchowi ewentualne odpięcie pasów. Dziecku będzie wygodnie, jeśli fotelik ma specjalne osłonki na pasy, które sprawią, że te nie będą wrzynały się w ramionka maluszka. Istotne jest także, by wyściółka fotelika dla niemowlęcia (czy dodatkowy wkład niemowlęcy) była bawełniana i demontowalna, a pasy bezpieczeństwa podlegały dowolnej regulacji. Wygodny fotelik dla dziecka o masie powyżej 9 kg powinien mieć możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia – wówczas dziecko w trakcie podróży ma możliwość snu w pozycji półleżącej.

Montowanie fotelika

Fotelik powinien być przypięty zgodnie z instrukcją, tak aby przy gwałtownym hamowaniu pozostał na miejscu. Są dwa systemy mocowań fotelików. Tańszy - pasami bezpieczeństwa, w które fabrycznie wyposażony jest samochód i droższy – ISOFIX, czyli zatrzask przytwierdzony do konstrukcji samochodu. Zaczepy ISOFIX, oferowanie przez niektórych producentów, w tym również Chevroleta, w standardzie, znajdują się pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela samochodowego. Dzięki takiemu połączeniu fotelik jest stabilniej zamontowany. Przed przypięciem fotelika powinno się sprawdzić, czy pasy nie są skręcone.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA