REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zminimalizować zmęczenie w czasie jazdy?

Część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmęczenie istotnie wpływa na spadek koncentracji w czasie jazdy. Dlatego wybierając się w każdą trasę zadbaj o to, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędu spowodowanego zmęczeniem lub zaśnięcia za kierownicą. Fot. Fotolia
Część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmęczenie istotnie wpływa na spadek koncentracji w czasie jazdy. Dlatego wybierając się w każdą trasę zadbaj o to, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędu spowodowanego zmęczeniem lub zaśnięcia za kierownicą. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmęczenie istotnie wpływa na spadek koncentracji w czasie jazdy. Dlatego wybierając się w każdą trasę zadbaj o to, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędu spowodowanego zmęczeniem lub zaśnięcia za kierownicą. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przygotowanie do podróży

REKLAMA

Zanim wyruszymy w trasę, powinniśmy ją dobrze rozplanować. Począwszy od godziny wyjazdu.
Wielu polskich kierowców decyduje się na wyjazd nocą. Rzeczywiście w dobie remontów i budowy dróg nocna jazda skutkuje napotkaniem mniejszych korków. Ale warto zaznaczyć, że jest to dobry pomysł dla kierowców młodszych i wyspanych.

Lekarze nie zalecają wyjazdów w godzinach świtu. Przebudzony przed 5:00 rano organizm ludzki jest jeszcze w fazie otępienia, przez co zmysły reagują z opóźnieniem. Naturalne jest dla człowieka, że przed świtem śpi i każde zaburzenie tego rytmu skutkuje wzmożonym zmęczeniem.

Przed podróżą należy unikać ciężkich posiłków wzmagających senność. Najlepiej zjeść zdrowe lekkie śniadanie lub lunch.
Zaplanuj trasę w ten sposób, żeby mieć zapas czasu na odpoczynek. Każdy kierowca powinien wyjść z auta w celu rozprostowania nóg mniej więcej co dwie-trzy godziny.

Zobacz też: Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jadąc w trasie

Dobrym pomysłem na zachowanie świeżości jest wietrzenie wnętrza auta oraz zapas wody. Nieźle sprawdzają się także słodkie przekąski, ale w niewielkich ilościach.

Co dwie-trzy godziny warto zrobić postój, a na miejsce odpoczynku wybrać miejsce wśród zieleni.
W celu poprawienia krążenia dobrze jest zrobić w trakcie postoju kilka ćwiczeń, przeciągnąć się.

Posiłek w trasie powinien się składać z ryby – jest naturalnym źródłem tauryny, środka pobudzającego.

REKLAMA

Przerwy na kawę  czy chłodny napój energetyczny należy traktować indywidualnie. U wielu kierowców kofeina i inne związki pobudzające, zawarte w napojach energetycznych, ,wzmagają dyskomfort. Poza tym działanie tego typu pobudzaczy jest zazwyczaj krótkotrwałe.

Jeżeli prowadząc poczujesz senność, nie staraj się na siłę utrzymać otwartych oczu. Po prostu zatrzymaj auto i się zdrzemnij. Sen to najlepszy regenerator dla organizmu. Nawet 10-20 minutowa drzemka efektywnie pobudzi i zregeneruje organizm.

Zobacz też: Jak myć samochód?

Jakie są najniebezpieczniejsze oznaki zmęczenia?

 Zaśnięcie za kierownicą zazwyczaj kończy się tragicznym w skutkach wypadkiem. Ze snem nikt jeszcze nie wygrał, choć wielu próbuje. Po czym poznać, że grozi nam 1-2 sekundowa utrata świadomości za kierownicą, jak to się zdarza w przypadku kierowców bardzo zmęczonych?

Pierwszym sygnałem, po którym powinniśmy bezwzględnie się przespać (oprócz notorycznego ziewania i przymykania oczu) jest fakt, że jadąc nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć ostatnich przejechanych dwóch kilometrów. Oznacza to, że choć jeszcze nie śpimy, nasz mózg jest tak przemęczony, że w każdej chwili możemy usnąć. Najlepszym sposobem na zmęczenie podczas jazdy jest drzemka, warto zatrzymać się na 20 minut i przespać niż jechać dalej i narażać życie swoje i innych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA