REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zminimalizować zmęczenie w czasie jazdy?

REKLAMA

REKLAMA

Część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmęczenie istotnie wpływa na spadek koncentracji w czasie jazdy. Dlatego wybierając się w każdą trasę zadbaj o to, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędu spowodowanego zmęczeniem lub zaśnięcia za kierownicą. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przygotowanie do podróży

REKLAMA

Zanim wyruszymy w trasę, powinniśmy ją dobrze rozplanować. Począwszy od godziny wyjazdu.
Wielu polskich kierowców decyduje się na wyjazd nocą. Rzeczywiście w dobie remontów i budowy dróg nocna jazda skutkuje napotkaniem mniejszych korków. Ale warto zaznaczyć, że jest to dobry pomysł dla kierowców młodszych i wyspanych.

Lekarze nie zalecają wyjazdów w godzinach świtu. Przebudzony przed 5:00 rano organizm ludzki jest jeszcze w fazie otępienia, przez co zmysły reagują z opóźnieniem. Naturalne jest dla człowieka, że przed świtem śpi i każde zaburzenie tego rytmu skutkuje wzmożonym zmęczeniem.

Przed podróżą należy unikać ciężkich posiłków wzmagających senność. Najlepiej zjeść zdrowe lekkie śniadanie lub lunch.
Zaplanuj trasę w ten sposób, żeby mieć zapas czasu na odpoczynek. Każdy kierowca powinien wyjść z auta w celu rozprostowania nóg mniej więcej co dwie-trzy godziny.

Zobacz też: Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Jadąc w trasie

Dobrym pomysłem na zachowanie świeżości jest wietrzenie wnętrza auta oraz zapas wody. Nieźle sprawdzają się także słodkie przekąski, ale w niewielkich ilościach.

Co dwie-trzy godziny warto zrobić postój, a na miejsce odpoczynku wybrać miejsce wśród zieleni.
W celu poprawienia krążenia dobrze jest zrobić w trakcie postoju kilka ćwiczeń, przeciągnąć się.

Posiłek w trasie powinien się składać z ryby – jest naturalnym źródłem tauryny, środka pobudzającego.

REKLAMA

Przerwy na kawę  czy chłodny napój energetyczny należy traktować indywidualnie. U wielu kierowców kofeina i inne związki pobudzające, zawarte w napojach energetycznych, ,wzmagają dyskomfort. Poza tym działanie tego typu pobudzaczy jest zazwyczaj krótkotrwałe.

Jeżeli prowadząc poczujesz senność, nie staraj się na siłę utrzymać otwartych oczu. Po prostu zatrzymaj auto i się zdrzemnij. Sen to najlepszy regenerator dla organizmu. Nawet 10-20 minutowa drzemka efektywnie pobudzi i zregeneruje organizm.

Zobacz też: Jak myć samochód?

Jakie są najniebezpieczniejsze oznaki zmęczenia?

 Zaśnięcie za kierownicą zazwyczaj kończy się tragicznym w skutkach wypadkiem. Ze snem nikt jeszcze nie wygrał, choć wielu próbuje. Po czym poznać, że grozi nam 1-2 sekundowa utrata świadomości za kierownicą, jak to się zdarza w przypadku kierowców bardzo zmęczonych?

Pierwszym sygnałem, po którym powinniśmy bezwzględnie się przespać (oprócz notorycznego ziewania i przymykania oczu) jest fakt, że jadąc nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć ostatnich przejechanych dwóch kilometrów. Oznacza to, że choć jeszcze nie śpimy, nasz mózg jest tak przemęczony, że w każdej chwili możemy usnąć. Najlepszym sposobem na zmęczenie podczas jazdy jest drzemka, warto zatrzymać się na 20 minut i przespać niż jechać dalej i narażać życie swoje i innych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

    Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

    Kara więzienia za brak OC? Od 1 października 2023 r. nowe przepisy

    Kierowcy w przypadku braku OC boją się szczególnie kary wlepionej przez UFG. 1 października 2023 r. pojawi się nowelizacja przepisów. W jej głos 7200 zł opłaty karnej straci na znaczeniu. Bo sankcja w skrajnym przypadku rozszerzy się do kary więzienia.

    UE wprowadza normę Euro 7. Surowsze warunki homologacji samochodów i silników

    Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 września 2023 r. swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów (w tym samochodów) i silników. Chodzi o wprowadzenie normy Euro 7. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

    Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

    Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

    REKLAMA

    Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

    UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    REKLAMA

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    REKLAMA