Chevrolet radzi: jak jeździć ekonomicznie
REKLAMA
REKLAMA
Silnik
Podstawowym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest stan techniczny silnika. Wszystkie jego elementy eksploatacyjne powinny być wymieniane w terminach zgodnych z zaleceniami producenta. Regularne wymiany olejów i filtrów pozwolą na wydłużenie żywotności silnika. Ważny jest także dobry stan techniczny osprzętu (np. tłumik). Odpowiednie serwisowanie pozwoli nam zmniejszyć zużycie paliwa.
REKLAMA
Zobacz też: Prawidłowa pozycja za kierownicą
Karoseria, wnętrze i wyposażenie
REKLAMA
Kolejną czynnością, która bezpośrednio pomoże nam zaoszczędzić paliwo jest odpowiednie przygotowanie samochodu. Auto w nienagannym stanie technicznym, zwłaszcza sprawne zawieszenie, to podstawa jazdy ekonomicznej. Straty energii powstałe z niewłaściwej pracy zawieszenia można wyeliminować poprzez wymianę zużytych lub uszkodzonych elementów, a także ustawienie geometrii kół.
Następnym elementem istotnym w przypadku jazdy ekonomicznej jest pozbycie się zbędnego balastu z pojazdu. W bagażniku i kabinie pasażerskiej samochodu nie powinno się znajdować nic, co nie jest konieczne do bezpiecznej jazdy. Wszelki zbędny sprzęt taki jak bagażnik rowerowy, box dachowy czy np. dodatkowe spojlery zwiększają opór powietrza, a co za tym idzie zużycie paliwa.
Opony o obniżonych oporach toczenia pozwalają na osiągnięcie kolejnych oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu poziomu bezpieczeństwa zwykłych opon. Wymiana opon na bardziej Eko jest działaniem kosztownym, jednak opłacalnym Ponieważ opony eco mają zmniejszoną wartość oporu toczenia, pozwolą nam zmniejszyć zużycie paliwa.
Właściwe ciśnienie w oponach jest równie ważne jak stan techniczny samych opon, ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i ekonomikę jazdy, więc wszelkie zaniedbania w tej materii nie mogą mieć miejsca.
Zobacz też: Pakowanie boksa dachowego
Nieoceniona podczas letnich upałów klimatyzacja znacznie podnosi zużycie paliwa, więc jeśli chcemy oszczędzać należy unikać jej włączania. W razie konieczności polecamy raz na jakiś czas uruchomić klimatyzację i schłodzić wnętrze pojazdu, po czym ją wyłączyć.
Technika jazdy
REKLAMA
Obserwacja sytuacji na drodze i przewidywanie to jedne z podstawowych zasad ecodrivingu. Należy także unikać gwałtownych przyspieszeń i długich postojów z włączonym silnikiem. Należy starać się jechać równym tempem i delikatnie operować pedałem przyspieszenia. Zmiany biegów powinny następować przy niskich obrotach.
W czasie jazdy w mieście odpowiednio wcześnie zauważone czerwone światło nie wymusi ostrego hamowania, ale pozwoli dotoczyć się do linii zatrzymania wykonując hamowanie silnikiem. Jeśli często pokonujemy jedną trasę (np. w przypadku dojazdu i powrotu z pracy), powinniśmy wiedzieć, na których światłach możemy stać długo i w takich momentach możemy zgasić silnik.
Jeśli wybieramy się w dalszą trasę pamiętajmy aby starać się jechać z równą prędkością na jak najwyższych biegach i jak najniższych obrotach. Poruszanie się z prędkościami zgodnymi z przepisami znacznie wpływa na ograniczenie zużycia paliwa.
Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu pozwoli nam wydłużyć czas na reakcję w przypadku nagłej konieczności zatrzymania auta, a także umożliwi nam regulowanie prędkości bez używania hamulca, co jest jedną z podstawowych zasad ecodrivingu.
Zobacz też: Jak zminimalizować zmęczenie w czasie jazdy?
Kupowanie tańszego paliwa w dużych ilościach również może przynieść wymierne oszczędności, więc kiedy chcemy obniżyć koszty dalszej podróży możemy sprawdzić, czy po drodze są stacje z niższymi cenami paliw. Jednak nie należy zbaczać z trasy w celu szukania tańszej stacji.
W czasie jazdy warto także pamiętać, aby nie zostawiać uchylonych szyb, ponieważ zaburza to przepływ powietrza wzdłuż linii bocznej samochodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.