REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Poradnik kupującego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak kupić używane auto? – określenie stanu technicznego podzespołów

Samochód jest maszyną, składającą się z kilku różnych zespołów, w skład których wchodzi kilkadziesiąt różnych podzespołów. Szybkie określenie ich aktualnego stanu i stopnia zużycia nie jest więc możliwe. Konieczny jest do tego ich demontaż.

Dokumenty potrzebne przy zakupie auta zabytkowego

Kupno oldtimera bezpośrednio od jego dotychczasowego właściciela nie jest rzeczą prostą i łatwą, choć czasem można odnieść takie wrażenie. Ważny jest zarówno stan techniczny samochodu zabytkowego jaki i jego status formalno-prawny.

Usprawnienia, wykonywane samodzielnie przez użytkowników, które mogą dyskwalifikować pojazd jako stricte zabytkowy

Panująca moda na tuningowanie aut nie powinna w żadnym wypadku dotyczyć oldtimerów. Wiele zmian, nawet z pozoru drobnych, może doprowadzić do utraty statusu pojazdu zabytkowego i wynikających z tego przywilejów.

Jak zbadać we własnym zakresie stan techniczny kupowanego pojazdu?

Ocena stanu oldtimera w jakim się on znajduje w chwili sprzedaży jest najczęściej bardzo trudna. Sprzedawcy mają sposoby na to, aby potencjalnego nabywcę pojazdu zabytkowego „wyprowadzić w pole”.

REKLAMA

Czy warto kupić auto poleasingowe?

Samochody wyprzedawane przez firmy, banki i instytucje finansowe zawsze kuszą bardzo atrakcyjnymi cenami. Taki samochód może być nawet o 20-30% tańszy niż identyczne auto z tego samego rocznika z prywatnych rąk. Czy warto je kupić? Co trzeba wiedzieć, żeby nie żałować?

Audi A3 I (1996-2003) kontra BMW serii 3 (1998-2005)

Czy porównanie Audi A3, budowanego na płycie podłogowej VW Golfa z BMW serii 3 jest właściwe? Czy to ta sama klasa? Uznajemy, że trójka to kompakt i rozpoczynamy pojedynek.

Hyundai ix35 jakiego wybrać? Poradnik kupjącego

>Hyundai ix35 występuje z dwoma rodzajami napędu, a w gamie dostępnych silników znalazło się pięć jednostek napędowych. Co więcej ix35 dostępny jest w czterech wersjach wyposażenia. Podpowiadamy, która konfiguracja jest najbardziej optymalna.

Infiniti FX - jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Infiniti FX jest dostępne z trzema silnikami. Dwoma benzynowymi i jednym dieslem. Można też wybrać jedną z czterech wersji wyposażenia. Podpowiadamy, którą wersją warto się zainteresować.

REKLAMA

Citroen DS3 - jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Citroen DS3 to samochód dla ludzi pragnących się wyróżnić. Oferuje wiele gadżetów, które pozwolą na jego personalizację. Niestety oryginalność jest w cenie – tutaj za wszystko trzeba sporo płacić.

Opel Meriva - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Wybór wersji Opla Merivy nie jest prosty, głównie ze względu na mnogość jednostek napędowych.

Citroen C3 - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Kupno Citroena C3 ma o wiele większy sens, jeśli jesteśmy gotowi wydać na niego trochę więcej pieniędzy.

Nissan Micra - jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Decydując się na zakup Nissana Micry musimy pogodzić się z faktem, że wybór wariantów będzie mocno ograniczony. Jedyne w czym możemy „przebierać” to wersje wyposażeniowe, a i w tym wypadku nie ma zbyt wielu możliwości.

Volkswagen Touran: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Volkswagen Touran jest dostępny zarówno z silnikami benzynowymi jak i z jednostkami diesla. Producent oferuje cztery wersje wyposażenia i długą listę opcji. W poradniku tym podpowiadamy jakiego Tourana wybrać.

Suzuki Swift: jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Potencjalni klienci zainteresowani Suzuki Swiftem nie mają wyboru jeśli chodzi o jednostki napędowe, ponieważ nowy Swift może być napędzany tylko silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 litra. Pozostaje kwestia wybory wariantu nadwozia i wyposażenia.

Chevrolet Captiva - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Chevrolet Captiva dostępny jest tylko w trzech wersjach silnikowych. Wersje wyposażeniowe również są trzy, dylematów zatem nie ma zbyt wiele.

Jak poznać powypadkowy samochód?

Większość używanych samochodów oferowanych do sprzedaży jest reklamowane jako bezwypadkowe. Co dzień jednak widzimy na drogach mnóstwo większych lub mniejszych kolizji. Auta, które w nich uczestniczyły, często po niechlujnej naprawie wracają na rynek wtórny jako bezwypadkowe „igiełki”.

Co zrobić, jeśli kupiliśmy uszkodzone auto „bezwypadkowe”?

Co zrobić, jeśli kupiliśmy auto "bezwypadkowe", a okazało się, że brało udział w stłuczce? Jedną z możliwości jest uchylenie się od skutków własnego świadczenia woli. Takie wyjście istnieje m.in. w sytuacji, gdy oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu.

Honda CR-V: którą wybrać? Poradnik kupujcego


Honda CR-V występuje w jednej wersji nadwoziowej i w dwóch odmianach silnikowych. Dlatego tym razem decyzja o wyborze CR-V w konkretnej specyfikacji wydaje się by łatwiejsza.

Volkswagen Polo: jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Wybór w ofercie Volkswagena Polo nie jest łatwy. Nowe Polo dostępne jest w trzech wersjach nadwoziowych oraz kilku silnikowych. W niniejszym poradniku podpowiadamy, wybór którego Polo jest optymalny dla większości kierowców.

Seat Leon: Jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Mnogość wersji wyposażeniowych oraz silnikowych w przypadku Seata Leona, skutecznie utrudniają wybór takiej specyfikacji, która będzie optymalna dla większości kierowców. W naszym poradniku ułatwiamy podjęcie właściwej decyzji.

Hyundai ix20 - jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Hyundai oferuje przyzwoitą ilość wariantów konfiguracyjnych. Co prawda nie ma szaleństwa, ale prawie każdy znajdzie coś dla siebie. Ix20 ma tylko jedną wersję nadwoziową, do której można wybrać 4 silniki (po dwa benzynowe i wysokoprężne) i pięć wersji wyposażeniowych.

Dlaczego SUV to nie auto terenowe? Jakie są różnice, wady i zalety?

Duże rodzinne kombi z podwyższonym prześwitem i napędem na cztery kola, czyli popularne SUV-y często klasyfikuje się jako auta terenowe. To nadużycie - SUV zwykle nie nadaje się do jazdy w ciężkim terenie. Od terenówki różni się chociażby budową nadwozia i napędu, przy czym nie oznacza to, że jest gorszy, raczej bardziej uniwersalny...

Jak powinny wyglądać prawidłowe oględziny samochodu? Część trzecia

Oto trzecia część poradnika dla kupujących używane auta. W tym odcinku zajmiemy się zawieszeniem i hamulcami.

Jak powinny wyglądać prawidłowe oględziny samochodu? Część druga

Oto część druga poradnika dla kupujących używane samochody. W tej części omówimy oględziny silnika i układu wydechowego.

Jak rozmawiać ze sprzedającym, czego można się dowiedzieć przez telefon?

Czasem nie warto jechać setek kilometrów, żeby przekonać się, że „nówka”, którą chcieliśmy kupić, to w rzeczywistości złom niewarty złamanego grosza. Dlatego dobrze najpierw porozmawiać telefonicznie z właścicielem auta, a kilka celnych pytań może oszczędzić nam dużo pieniędzy.

Czy samochód ciężarowy można jednorazowo wrzucić w koszty?

Tak. Mogą to jednak zrobić tylko przedsiębiorcy zaczynający działalność i tzw. mali podatnicy, a suma jednorazowych odpisów amortyzacyjnych u danego podatnika nie może przekroczyć w 2011 roku 197 tys. złotych.

Dlaczego turbodiesle są tak oszczędne?

Stosowanie zasad ekojazdy, czyli ecodrivingu, daje bardzo wymierne korzyści szczególnie w silnikach diesla z turbodoładowaniem. W przypadku najnowocześniejszych jednostek napędowych spalanie rzędu 4,5 litra ropy na 100 kilometrów jest osiągalne nawet dla średnio zaawansowanego kierowcy!

Jak rozpoznać "przekręcony" licznik? Czy każdy licznik można "cofnąć"?

Czy można wierzyć w niski przebieg w starym aucie? Niestety, prawda jest taka, że stan licznika to jedynie cyferki, których zmiana jest dziecinnie prosta. W rzeczywistości nawet "podwórkowy spec" potrafi poradzić sobie z niechcianymi tysiącami kilometrów.

Auto sprowadzone z USA: na co powinniśmy uważać?

Auta sprowadzane z USA mogą różnić się od swoich europejskich odpowiedników. Sprawa oczywista to oświetlenie. Różnice mogą występować też w przełożeniach skrzyni biegów, układzie chłodzenia i klimatyzacji, często inne są poduszki powietrzne i kolumna kierownicy.

Nissan Navara - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Wiele osób kupując Nissana Navarę wpada w pułapkę swoich własnych oczekiwań. Nie ma nic za darmo: Nissan Navara to nie droższy o 30 tysięcy złotych Pathfinder.

Honda Accord: jaką wybrać? Poradnik kupującego


Honda Accord ósmej generacji nie daje zbyt dużo możliwości konfiguracji. Dwie wersje nadwoziowe, 4 silniki (w kombi tylko trzy) i cztery (dla kombi dwie) wersje wyposażeniowe to niewiele. Jest to jednak typowe w przypadku aut produkowanych w Japonii.

Toyota Land Cruiser: jaką wybrać? Poradnik


Cena za metr tego samochodu mogłaby zszokować nawet agenta nieruchomości z warszawskiej starówki. Kupujemy jednak prawdziwy i luksusowy samochód terenowy, więc przygotować należy minimum 250 tysięcy złotych.

Suzuki SX4: jakiego wybrać? Poradnik


SX4 to dość oryginalny samochód, udane połączenie auta miejskiego i lekkiej terenówki. Przyjdzie nam jednak za to dość słono zapłacić. Podpowiadamy jaki model wybrać.

Nissan Murano: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Konfigurator Nissana Murano nie jest skomplikowany. Do wyboru są raptem dwie wersje silnikowe i trzy standardy wyposażenia.

Kia Sorento: jaką wybrać? Poradnik kupującego


Kia Sorento II generacji to duży SUV z napędem na 4 koła. Większość użytkowników tego typu aut nigdy nie zjeżdża nimi z utwardzonych dróg a o ich wyborze decyduje poziom komfortu i właściwości jezdne na ulicach miast.

Mazda CX-7: jaką wybrać? Poradnik kupującego


Mazda CX-7 zadebiutowała w USA w 2006 roku. Rok później auto trafiło do Europy, a w 2008 roku rozpoczęła się sprzedaż modelu w Polsce. Wersja z dieslem o mocy 173 KM została wprowadzona do oferty przy okazji liftingu w 2009 roku.

Volvo S40: jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Volvo S40 to sedan, który jest oferowany w wielu wersjach silnikowych i wyposażeniowych. Podpowiadamy, którą odmianę warto wybrać.

Toyota Verso - jaką kupić? Poradnik kupującego

Toyota Verso kojarzy się ze znaną i lubianą Corollą Verso. Jest to jednak zupełnie nowe auto, oparte na modelu Avensis.

Jak przygotować sprzęt do podróży – baza POI


Przed wyjazdem w krajową czy zagraniczną podróż pamiętajmy o aktualizacji baz POI w naszym GPS. Punkty POI to przydatne adresy lokalizacji, zawierające budynki użyteczności publicznej, stacje benzynowe, apteki, bazy hotelowe i punkty gastronomiczne. Aktualizacji można dokonać bezpłatnie w większości serwisów internetowych.

Przygotowanie sprzętu do podróży : mapy GPS

Podczas podróży miernikiem niezawodnej nawigacji jest odświeżona mapa. Bez niej nie ominiemy remontowanych odcinków dróg, czy też nie zostaniemy poinformowani o aktualnych robotach drogowych. Podpowiadamy jak aktualizować mapy GPS.

Jak spędzić weekend w Sochaczewie?

Przedstawiamy propozycję spędzenia weekendu w Sochaczewie, położonym w województwie mazowieckim. Zwiedzimy w nim Muzeum Kolei Wąskotorowej, będziemy mogli udać się do pobliskiej Żelazowej Woli, rodzinnego miasta Fryderyka Chopina. W otoczeniu Puszczy Kampinoskiej skorzystamy z dobrodziejstw licznych ośrodków agroturystycznych.

Mitsubishi ASX - którego wybrać? Poradnik kupującego

Mitsubishi ASX to przedstawiciel klasy kompaktowych SUV-ów. Występuje w jednej wersji nadwoziowej, ale w ofercie znalazły się trzy silniki. Można też wybierać spośród odmian z napędem na jedną lub dwie osie.

Renault Scenic - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Chętni na zakup Renault Scenica nie mają łatwego wyboru. W ofercie są dwie wersja nadwoziowe – pięcio i siedmiomiejscowa oraz szeroka gama jednostek napędowych. Podpowiadamy, na którą odmianę warto się zdecydować.

Samochodem na narty: Szwajcaria

Jeśli planujemy wyjazd do zimowych kurortów Szwajcarii powinniśmy zapoznać się przepisami o ruchu drogowym. W Szwajcarii warto używać opon zimowych i okolcowanych. Na terenie tego kraju należy przykładać dużą uwagę do ograniczeń prędkości. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami, a funkcjonariusze drogówki należą do najsurowszych w Europie.

Fiat Bravo: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Konfigurator Fiata Bravo to dość skomplikowane miejsce. Na dodatek Fiat oferuje obecnie na Bravo atrakcyjne promocje, warto też nieco potargować się w salonie o dodatkowe upusty.

Volvo S60 - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Volvo S60 drugiej generacji pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Ze względu na duże możliwości konfiguracyjne warto zastanowić się nad optymalnym wyborem. Być może pomogą w tym nasze uwagi.

Alfa Romeo Giulietta: jaką wybrać? Poradnik


Decydując się na zakup auta takiego jak Alfa Romeo Giulietta warto zastanowić się nad optymalnym wyborem wersji. Spróbujemy pomóc potencjalnym nabywcom tego auta. Jakie wybrac nadwozie, silnik, wersję wyposażenia, opcje – to wszystko znajdziecie w tym tekście.

Lancia Delta: którą wybrać? Poradnik kupującego


Lancia Delta to kompakt segmentu Premium. W gamie znalazła się co prawda jedna odmiana nadwoziowa, ale przyglądając się gamie oferowanych silników oraz poziomów wyposażenia można się pogubić. Podpowiadamy, którą wersją auta warto się zainteresować.

Ford Galaxy: jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Ford Galaxy to jeden z najpopularniejszych minivanów. W ofercie Galaxy znajdziemy szeroką gamę jednostek napędowych oraz trzy odmiany wyposażenia. Podpowiadamy wersję Forda Galaxy, na którą warto się zdecydować.

Opel Insignia: jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Opel Insignia to następca bardzo popularnego modelu Vectra. W niniejszym poradniku radzimy, jaką wersję Opla Insignii wybrać, gdy planujemy zakup nowego auta klasy średniej.

REKLAMA