REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować sprzęt do podróży – baza POI

Kajetan Puszek
Bazę POI należy często aktualizować; fot. Newspress
Bazę POI należy często aktualizować; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem w krajową czy zagraniczną podróż pamiętajmy o aktualizacji baz POI w naszym GPS. Punkty POI to przydatne adresy lokalizacji, zawierające budynki użyteczności publicznej, stacje benzynowe, apteki, bazy hotelowe i punkty gastronomiczne. Aktualizacji można dokonać bezpłatnie w większości serwisów internetowych.

Dzięki POI, podróżując z Warszawy do Białegostoku będziemy mogli dowiedzieć się, gdzie zatrzymać się na stacji benzynowej na trasie przelotowej, znaleźć zajazd w Starym Jeżewie czy też aptekę w Białymstoku. Podczas wyjazdu na stok do Beskidu Śląskiego będziemy informowani o wyciągach narciarskich czy najbliższych hotelach, w których będzie można się zatrzymać. Dlatego szalenie istotne jest posiadanie aktualizacji POI, bez której podróż może okazać się znacznie trudniejsza.

REKLAMA

Baza POI zawiera także informacje o fotoradarach, kontrolach radarowych, a także o nieoznakowanych autach policyjnych. Dzięki niej dowiemy się także o stanie dróg, warunkach na nich panujących, czy robotach na nich prowadzonych.

W np. Szwajcarii niezgodne z prawem jest posiadanie urządzeń informujących o fotoradarach, co w Polsce jest zupełnie legalne. Jako sygnatariusze konwencji wiedeńskiej musimy przestrzegać przepisów drogowych państwa, w którym auto jest zarejestrowane. W praktyce jednak władze obcych państw nie zawsze „stosują się” do postanowień konwencji. Zapoznajmy się więc z przepisami kraju, do którego wyjeżdżamy na narty – oszczędzi nam to nerwów.

Zobacz też: Wyprawa samochodem na Rodos

Jak zaktualizować bazę POI?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane pobieramy na dysk twardy komputera, a później przenosimy na kartę pamięci GPS. Na stronie, z której pobieramy aktualizacje, widnieją informacje, gdzie mamy zapisać folder POI. Oprogramowanie zarządzające zasobami sprzętu, TomTom Home czy Brecker, automatycznie aktualizuje punkty POI.

Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Kościerzyny

Większość baz POI jest dostępna za darmo. Jeżeli przeszukamy sieć, to na pewno uda nam się ściągnąć właściwe aktualizacje. Na niektórych serwisach znajdziemy płatne aktualizacje, płacimy wówczas za program nawigacyjny i mapy.

Jak działa POI ?

Za pomocą przycisku „Opcje” zaznaczamy lub odznaczamy kategorie POI. Poprzez opcję „Dodaj Kategorię” możemy definiować nowe kategorie, np. do wyświetlanych ośrodków narciarskich dodajemy bazę hotelów w okolicy. Jeżeli na nawigatorze pojawi się zbyt dużo punktów POI, cześć z nich nie będzie wyświetlana (automatyczna filtracja). Do punktów na mapie przypisane są szczegółowe informacje, których możemy zaczerpnąć poprzez dotknięcie rysikiem punktu POI. Dokładniejsze informacje pojawiają się po kliknięciu na dymek. Można to zrobić poprzez wejście w menu kontekstowe i wybranie opcji „Info”. Wówczas wyświetlają się dane kontaktowe obiektu, krótki opis, ceny noclegu itd. Po naciśnięciu przycisku „dzwoń” u dołu wyświetlonego okna i potwierdzeniu swojej decyzji, zostaniemy połączeni z obiektem. Ta opcja nie dotyczy każdego rodzaju oprogramowania.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA