Jak przygotować sprzęt do podróży – baza POI
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki POI, podróżując z Warszawy do Białegostoku będziemy mogli dowiedzieć się, gdzie zatrzymać się na stacji benzynowej na trasie przelotowej, znaleźć zajazd w Starym Jeżewie czy też aptekę w Białymstoku. Podczas wyjazdu na stok do Beskidu Śląskiego będziemy informowani o wyciągach narciarskich czy najbliższych hotelach, w których będzie można się zatrzymać. Dlatego szalenie istotne jest posiadanie aktualizacji POI, bez której podróż może okazać się znacznie trudniejsza.
REKLAMA
Baza POI zawiera także informacje o fotoradarach, kontrolach radarowych, a także o nieoznakowanych autach policyjnych. Dzięki niej dowiemy się także o stanie dróg, warunkach na nich panujących, czy robotach na nich prowadzonych.
W np. Szwajcarii niezgodne z prawem jest posiadanie urządzeń informujących o fotoradarach, co w Polsce jest zupełnie legalne. Jako sygnatariusze konwencji wiedeńskiej musimy przestrzegać przepisów drogowych państwa, w którym auto jest zarejestrowane. W praktyce jednak władze obcych państw nie zawsze „stosują się” do postanowień konwencji. Zapoznajmy się więc z przepisami kraju, do którego wyjeżdżamy na narty – oszczędzi nam to nerwów.
Zobacz też: Wyprawa samochodem na Rodos
Jak zaktualizować bazę POI?
Dane pobieramy na dysk twardy komputera, a później przenosimy na kartę pamięci GPS. Na stronie, z której pobieramy aktualizacje, widnieją informacje, gdzie mamy zapisać folder POI. Oprogramowanie zarządzające zasobami sprzętu, TomTom Home czy Brecker, automatycznie aktualizuje punkty POI.
Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Kościerzyny
Większość baz POI jest dostępna za darmo. Jeżeli przeszukamy sieć, to na pewno uda nam się ściągnąć właściwe aktualizacje. Na niektórych serwisach znajdziemy płatne aktualizacje, płacimy wówczas za program nawigacyjny i mapy.
Jak działa POI ?
Za pomocą przycisku „Opcje” zaznaczamy lub odznaczamy kategorie POI. Poprzez opcję „Dodaj Kategorię” możemy definiować nowe kategorie, np. do wyświetlanych ośrodków narciarskich dodajemy bazę hotelów w okolicy. Jeżeli na nawigatorze pojawi się zbyt dużo punktów POI, cześć z nich nie będzie wyświetlana (automatyczna filtracja). Do punktów na mapie przypisane są szczegółowe informacje, których możemy zaczerpnąć poprzez dotknięcie rysikiem punktu POI. Dokładniejsze informacje pojawiają się po kliknięciu na dymek. Można to zrobić poprzez wejście w menu kontekstowe i wybranie opcji „Info”. Wówczas wyświetlają się dane kontaktowe obiektu, krótki opis, ceny noclegu itd. Po naciśnięciu przycisku „dzwoń” u dołu wyświetlonego okna i potwierdzeniu swojej decyzji, zostaniemy połączeni z obiektem. Ta opcja nie dotyczy każdego rodzaju oprogramowania.
REKLAMA
REKLAMA