REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować sprzęt do podróży – baza POI

Kajetan Puszek
Bazę POI należy często aktualizować; fot. Newspress
Bazę POI należy często aktualizować; fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem w krajową czy zagraniczną podróż pamiętajmy o aktualizacji baz POI w naszym GPS. Punkty POI to przydatne adresy lokalizacji, zawierające budynki użyteczności publicznej, stacje benzynowe, apteki, bazy hotelowe i punkty gastronomiczne. Aktualizacji można dokonać bezpłatnie w większości serwisów internetowych.

Dzięki POI, podróżując z Warszawy do Białegostoku będziemy mogli dowiedzieć się, gdzie zatrzymać się na stacji benzynowej na trasie przelotowej, znaleźć zajazd w Starym Jeżewie czy też aptekę w Białymstoku. Podczas wyjazdu na stok do Beskidu Śląskiego będziemy informowani o wyciągach narciarskich czy najbliższych hotelach, w których będzie można się zatrzymać. Dlatego szalenie istotne jest posiadanie aktualizacji POI, bez której podróż może okazać się znacznie trudniejsza.

REKLAMA

Baza POI zawiera także informacje o fotoradarach, kontrolach radarowych, a także o nieoznakowanych autach policyjnych. Dzięki niej dowiemy się także o stanie dróg, warunkach na nich panujących, czy robotach na nich prowadzonych.

W np. Szwajcarii niezgodne z prawem jest posiadanie urządzeń informujących o fotoradarach, co w Polsce jest zupełnie legalne. Jako sygnatariusze konwencji wiedeńskiej musimy przestrzegać przepisów drogowych państwa, w którym auto jest zarejestrowane. W praktyce jednak władze obcych państw nie zawsze „stosują się” do postanowień konwencji. Zapoznajmy się więc z przepisami kraju, do którego wyjeżdżamy na narty – oszczędzi nam to nerwów.

Zobacz też: Wyprawa samochodem na Rodos

Jak zaktualizować bazę POI?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dane pobieramy na dysk twardy komputera, a później przenosimy na kartę pamięci GPS. Na stronie, z której pobieramy aktualizacje, widnieją informacje, gdzie mamy zapisać folder POI. Oprogramowanie zarządzające zasobami sprzętu, TomTom Home czy Brecker, automatycznie aktualizuje punkty POI.

Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Kościerzyny

Większość baz POI jest dostępna za darmo. Jeżeli przeszukamy sieć, to na pewno uda nam się ściągnąć właściwe aktualizacje. Na niektórych serwisach znajdziemy płatne aktualizacje, płacimy wówczas za program nawigacyjny i mapy.

Jak działa POI ?

Za pomocą przycisku „Opcje” zaznaczamy lub odznaczamy kategorie POI. Poprzez opcję „Dodaj Kategorię” możemy definiować nowe kategorie, np. do wyświetlanych ośrodków narciarskich dodajemy bazę hotelów w okolicy. Jeżeli na nawigatorze pojawi się zbyt dużo punktów POI, cześć z nich nie będzie wyświetlana (automatyczna filtracja). Do punktów na mapie przypisane są szczegółowe informacje, których możemy zaczerpnąć poprzez dotknięcie rysikiem punktu POI. Dokładniejsze informacje pojawiają się po kliknięciu na dymek. Można to zrobić poprzez wejście w menu kontekstowe i wybranie opcji „Info”. Wówczas wyświetlają się dane kontaktowe obiektu, krótki opis, ceny noclegu itd. Po naciśnięciu przycisku „dzwoń” u dołu wyświetlonego okna i potwierdzeniu swojej decyzji, zostaniemy połączeni z obiektem. Ta opcja nie dotyczy każdego rodzaju oprogramowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA