Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej
REKLAMA
REKLAMA
Wycieczka objazdowa samochodem wiedzie przez region Bystrzycy Kłodzkiej, położonej na terenie Kotliny Kłodzkiej. Sama kotlina charakteryzuje się dużą ilością skał osadowych, głównie piaskowców i zlepieńców. Jest to znany ośrodek turystyczny, który chętnie odwiedzany jest przez narciarzy. Ten dawny ośrodek przemysłu drzewno-papierniczego jest atrakcyjny także za sprawą Muzeum Filumenistycznego. W Bystrzycy Kłodzkiej warto zobaczyć; kościół (XIII, XV w.), fragmenty murów miejskich z basztami (XV i XVI w.), ratusz (XVI, XIX w.), kamienice (XVII w.).
REKLAMA
Zobacz również: Wyjaśniamy jak działa dmuchany bagażnik
Baza noclegowa
REKLAMA
W oddalonych o 16 kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej - Mostowicach , tuż przy granicy z Czechami, znajduje się „Agroturystyka przy granicy”. Obiekt oferuje pokoje z widokiem na czeskie góry. Za 2 osobowy pokój zapłacimy od 70-80 złotych, dla 3 osób pokoje kosztują w granicach 105,120 złotych. Przy większej liczbie osób możemy wynająć pokój 5 osobowy za 160 złotych. Przed obiektem znajduje się parking. Region stwarza duże możliwości do jazdy na nartach – Zieleniec (8 km), Orlickie Zahory (2,5 km), Ricky (11 km), Destne (11 km).
W Starej Morawie (25 km na wschód od Bystrzycy Kłodzkiej) rekomendujemy pensjonat „Słoneczne Wzgórze”. Nocleg kosztuje od 45 złotych, apartament od 60 zł. Przed obiektem znajduje się parking. W regionie dostępne jest ponad 8 km nartostrad, szlaki górskie, zalew z kąpieliskiem i wieżą widokową, Jaskinia Niedźwiedzia, zabytkowy wapiennik "Łaskawy Kamień" w Starej Morawie, kopalnia uranu w Kletnie, Śnieżnicki Park Krajobrazowy, Muzeum Kamieni i Minerałów w Stroniu Śląskim etc.
Zobacz również: Co robić po zderzeniu ze zwierzęciem? Poradnik
Muzeum Filumenistyczne
REKLAMA
W Bystrzycy Kłodzkiej warto odwiedzić ekspozycję pt.: "Historia niecenia ognia" oraz „Świat etykiet”. Pierwsza z nich zainteresuje nas prezentacją krzesiw o artystycznie zdobionych uchwytach, wykonanych z żelaza bądź skałki. Na terenie tej ekspozycji nie mogło zabraknąć zapalniczek – elektrycznych, benzynowych i gazowych tudzież w kształcie łusek po nabojach. Muzeum eksponuje zwiedzającym także miniaturki zapalniczek, zapalniczki gabinetowe oraz eksponaty, przypominające swoim kształtem beczułkę na piwo.
Zapałczane etykiety zabiorą nas w podróż aż do lat 80-tych XIX w. Jest to symboliczna data powstania tego rodzaju sztuki, która miała spełniać funkcję nalepki towarowej oraz mikroplakatu. Pełniła także funkcję dekoracyjną. Eksplorując powierzchnie muzealne ujrzymy etykiety i opakowania zapałczane z okresu od przełomu XIX/XX w. aż po czasy współczesne. Na postumentach zgromadzone są nie tylko polskie etykiety, lecz również artykuły kolekcjonerskie rodem z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Indii i Chin. Oprócz etykiet i krzesiw naszym oczom ukażą się zapalniczki oraz lampy. Najciekawszą częścią zbiorów są etykiety zapałczane. Za perłę kolekcji można uznać zbiory pochodzące z PRL –u. Na niektórych z nich ujrzymy napisy „Hoduj króliki - będziesz miał mięso i futro", czy też "GS skupi każdą ilość królików". Muzeum Filumenistyczne znajduje się przy ulicy Mały Rynek 1, 57-500 Bystrzyca Kłodzka. Tel./fax 0-74 811 06 37 end_of_the_skype_highlighting. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-16.30.
REKLAMA
REKLAMA