REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. I

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Fot. Newspress
Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

 W Jaskini Raj – jednej z najciekawszych form krasowych w Polsce – oddamy się eksploracji stalaktytów i stalagmitów. W we wsi św. Katarzyna znajdziemy jednonawowy kościółek, spod którego można dostać się na Łysicę – najwyższy Szczyt Gór Świętokrzyskich, z charakterystycznymi gołoborzami.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Łodzi trasą E75 i drogą nr 74 przez Piotrków Trybunalski i Sulejów. Trasa wiedzie odcinkiem autostrady A1. Można pojechać tylko DK 74 przez Pabianice, choć przejedziemy o 10 km więcej, unikniemy przejazdu płatną autostradą.

Z Torunia trasą E75 i drogą nr 74 przez Włocławek, Ożarów, Łódź i Piotrków Trybunalski. Odległość wynosi 321 kilometry. Koszt paliwa w jedna stronę to ok. 130 zł.

Jaskinia Raj – Chęciny – Święta Katarzyna

11 kilometrów od Kielc dotrzemy do jednej z najbardziej interesujących form krasowych w Polsce. W Jaskini Raj położonej na stoku Czerwonej Góry, znajduje się największe skupisko stalaktytów w Polsce. Już trochę rzadsze stalagmity, wraz ze stalaktytami łączą się w stalagnaty, co możemy podziwiać gołym okiem we wnętrzu jaskini.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

REKLAMA

Jaskinia Raj dostępna jest dla zwiedzających od 25.04 do 24.10 w cenie 17 zł od osoby. W pozostałym okresie za bilet zapłacimy 12 złotych. Nie płacimy za wstęp dzieci poniżej 4 lat, także jest to dobra wiadomość dla kierowców podróżujących ze swoimi rodzinami. W cenę biletu wliczona jest usługa przewodnika.

Chęciny, oddalone zaledwie o 15 km, są miastem o dużym znaczeniu turystycznym. Układ urbanistyczny z dwoma rynkami, sięgający rodowodem Kazimierza Wielkiego, ma do zaoferowania Zamek, usytuowany na malowniczym wzniesieniu. Do Zamku dojedziemy z centrum Chęcin, przez ul. Łokietka i Staszica. Inna możliwość dojazdu to opuszczenie miasteczka drogą E77 i dotarcie do obiektu od strony ulicy Jędrzejowskiej. Wówczas zostawimy samochód na znajdującym się tam parkingu. Zabytek jest dostępny codziennie w godzinach 9-17.

Podczas weekendu na Kielecczyznie udajmy się do Św. Katarzyny – znajdującej się pomiędzy Kielcami a Bodzentynem. Do tej letniskowej miejscowości dotrzemy drogą nr 74 na Lublin.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

W centrum wsi znajduje się kościół św. Katarzyny. Na uwagę zasługuje rzeźba patronki usadowiona we wnętrzu budynku. W bliskiej odległości od kościółka znajduje się kapliczka św. Franciszka. Można się tam napić wody ze źródełka, która ma ponoć właściwości lecznicze. Czerwonym szlakiem, przechodzącym obok kapliczki Żeromskiego, dojdziemy na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę (612 metrów).

Gdzie warto zjeść?

Cafe Bar Patio Elita
Kielce, ul. Równa 4b, świętokrzyskie, Polska tel. 413442230. Na miejscu serwowana jest kuchnia polska. Przykładowe dania : pierogi z mięsem (12 zł), boeuf Strogonow (20 zł).

Zajazd Raj, Chęciny, ul. Dobrzączka, świętokrzyskie, Polska, tel. 413465127, czynne od 10.00-22.00 lub do ostatniego gościa. Można tam zjeść m.in. Kotlet pana Michała (24 zł), danie rajskie (24 zł), omlet z pieczarkami (9,50 zł), sandacz zapiekany z pomidorami i z serem (20 zł).

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA