REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty: Szwajcaria

Kajetan Puszek
Max Trela
Kalinowski Marcin
Samochodem na narty: Szwajcaria
Samochodem na narty: Szwajcaria

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli planujemy wyjazd do zimowych kurortów Szwajcarii powinniśmy zapoznać się przepisami o ruchu drogowym. W Szwajcarii warto używać opon zimowych i okolcowanych. Na terenie tego kraju należy przykładać dużą uwagę do ograniczeń prędkości. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami, a funkcjonariusze drogówki należą do najsurowszych w Europie.

Podróżując po Szwajcarii nie mamy obowiązku jazdy na oponach zimowych, jednak w razie utrudniania ruchu z powodu posiadania letnich opon, możemy zostać ukarani mandatem. Łańcuchy przeciwślizgowe są obligatoryjne tylko na wyznaczonych trasach.

REKLAMA

Używanie opon okolcowanych jest dozwolone w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia i dotyczy pojazdów do 3,5 tony. Pamiętajmy, że w oponach okolcowanych można poruszać się tylko z prędkością do 80 km/h. Zakazem objęte jest poruszanie się w tym sprzęcie po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Wyjątek stanowi przejazd tunelami: S.Bernardino (A13) i S.Gothard (A2). Podczas jazdy po drogach górskich ograniczają nas określone przepisy. Nie możemy jechać z prędkością, która uniemożliwiać nam będzie szybkie zatrzymanie.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Podczas wymijania nadjeżdżającego z przeciwka pojazdu, zjeżdżający kierowca powinien się zatrzymać. Na niektórych górskich drogach, w ustalonych godzinach, obowiązuje ruch tylko w jednym kierunku. O takiej sytuacji zostaniemy poinformowani odpowiednim znakiem.

Podstawowe przepisy i opłaty drogowe

REKLAMA

Szwajcaria leży w strefie Schengen, do wjazdu na jej teren z Unii Europejskiej wystarczy więc dowód osobisty, prawo jazdy i OC. Zielona Karta nie jest obowiązkowa, ale jej okazanie policjantowi podczas kontroli zwykle sprawia, że nie prosi on nas o dowód rejestracyjny, Wymagane wyposażenie obejmuje w zasadzie tylko trójkąt ostrzegawczy. Jazda z włączonymi światłami mijania/dziennymi nie jest w ciągu dnia obowiązkowa. Podczas jazdy zakazane jest używanie telefonów komórkowych oraz urządzeń antyradarowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli podróżujemy z dziećmi to powinniśmy wiedzieć, że na przednich siedzeniach obowiązuje zakaz przewozu dzieci do lat 7. Dzieci od 7-12 lat podróżujące na przednich bądź tylnych siedzeniach muszą być zabezpieczone pasami bezpieczeństwa lub być przewożone w specjalnych fotelikach.

W przypadku samochodów osobowych ograniczenie w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h , terenie niezabudowanym – 80 km/h. Na drogach szybkiego ruchu ograniczenie wynosi 100 km/h a na autostradach – 120 km/h.

Poruszanie się drogami krajowymi, szybkiego ruchu oraz tunelem St. Gothard wymaga zakupu winiety. Za winietę roczną zapłacimy 40 franków (ok. 123 zł) a koszty przejazdu tunelami oraz pociągami platformowymi oscylują pomiędzy 31 a 448 złotych (od 10 do 145 CHF).

Szwajcaria: przepisy w pigułce

  • obowiązek zapinania pasów
  • max. zawartość alkoholu we krwi 0,05 promila
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami (dopuszczalny poziom głośności to 96 dB)
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
  • parkowanie dozwolone jest tylko zgodnie z kierunkiem jazdy.

Kontrola policyjna w Szwajcarii

REKLAMA

Szwajcarscy policjanci są jednymi z najsurowszych w Europie. Kontrole (nawet te rutynowe) są też bardzo sformalizowane i trwają nawet do 30 minut. Polacy często zarzucają szwajcarskiej drogówce nieuprzejmość funkcjonariuszy. Wynika to jednak z tego, że Szwajcarzy bardzo poważnie podchodzą do egzekwowania prawa i próby zagadywania bądź żartowania mogą zostać potraktowane jako kpina z prawa.

Odradzamy też wszelkie próby wykręcania się od mandatu. Nie powinniśmy też zdziwić się, jeśli szwajcarski policjant zapyta się o stan naszego portfela i zarobki. Mandaty są ustalane na podstawie skali zarobkowej: im więcej zarabiamy, tym większy będzie mandat.

Więcej o kontroli policyjnej w Szwajcarii przeczytaj w naszym specjalnym poradniku:

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?

Jak przewozić narty?

Szwajcarzy są jeszcze surowsi od Niemców, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przewozu nart. Absolutnie zabronione jest używanie tzw. samoróbek w postaci np. samodzielnie wykonanego mocowania bagażnika do dachu. Najlepiej zainwestować w specjalnie przystosowany do przewozu nart sprzęt firmowy. Należy też pamiętać, aby ciężar bagażnika i przewożonego sprzętu nie przekraczał maksymalnego dopuszczalnego obciążenia dachu samochodu.

Gdzie jechać na narty do Szwajcarii?

Oto lista najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Szwajcarii

  • Zermatt
  • Samnaun
  • Scuol
  • Corvatsch - Sils - Silvaplana
  • Torgon
  • Stoos
  • Schwarzsee
  • Schwyz - Ibergeregg
  • Gstaad Mountain Rides
  • Davos Klosters

Więcej o kurortach narciarskich w Szwajcarii można przeczytać tutaj:

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA