REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty: Szwajcaria

Kajetan Puszek
Max Trela
Kalinowski Marcin
Samochodem na narty: Szwajcaria
Samochodem na narty: Szwajcaria

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli planujemy wyjazd do zimowych kurortów Szwajcarii powinniśmy zapoznać się przepisami o ruchu drogowym. W Szwajcarii warto używać opon zimowych i okolcowanych. Na terenie tego kraju należy przykładać dużą uwagę do ograniczeń prędkości. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami, a funkcjonariusze drogówki należą do najsurowszych w Europie.

Podróżując po Szwajcarii nie mamy obowiązku jazdy na oponach zimowych, jednak w razie utrudniania ruchu z powodu posiadania letnich opon, możemy zostać ukarani mandatem. Łańcuchy przeciwślizgowe są obligatoryjne tylko na wyznaczonych trasach.

REKLAMA

Używanie opon okolcowanych jest dozwolone w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia i dotyczy pojazdów do 3,5 tony. Pamiętajmy, że w oponach okolcowanych można poruszać się tylko z prędkością do 80 km/h. Zakazem objęte jest poruszanie się w tym sprzęcie po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Wyjątek stanowi przejazd tunelami: S.Bernardino (A13) i S.Gothard (A2). Podczas jazdy po drogach górskich ograniczają nas określone przepisy. Nie możemy jechać z prędkością, która uniemożliwiać nam będzie szybkie zatrzymanie.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Podczas wymijania nadjeżdżającego z przeciwka pojazdu, zjeżdżający kierowca powinien się zatrzymać. Na niektórych górskich drogach, w ustalonych godzinach, obowiązuje ruch tylko w jednym kierunku. O takiej sytuacji zostaniemy poinformowani odpowiednim znakiem.

Podstawowe przepisy i opłaty drogowe

REKLAMA

Szwajcaria leży w strefie Schengen, do wjazdu na jej teren z Unii Europejskiej wystarczy więc dowód osobisty, prawo jazdy i OC. Zielona Karta nie jest obowiązkowa, ale jej okazanie policjantowi podczas kontroli zwykle sprawia, że nie prosi on nas o dowód rejestracyjny, Wymagane wyposażenie obejmuje w zasadzie tylko trójkąt ostrzegawczy. Jazda z włączonymi światłami mijania/dziennymi nie jest w ciągu dnia obowiązkowa. Podczas jazdy zakazane jest używanie telefonów komórkowych oraz urządzeń antyradarowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli podróżujemy z dziećmi to powinniśmy wiedzieć, że na przednich siedzeniach obowiązuje zakaz przewozu dzieci do lat 7. Dzieci od 7-12 lat podróżujące na przednich bądź tylnych siedzeniach muszą być zabezpieczone pasami bezpieczeństwa lub być przewożone w specjalnych fotelikach.

W przypadku samochodów osobowych ograniczenie w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h , terenie niezabudowanym – 80 km/h. Na drogach szybkiego ruchu ograniczenie wynosi 100 km/h a na autostradach – 120 km/h.

Poruszanie się drogami krajowymi, szybkiego ruchu oraz tunelem St. Gothard wymaga zakupu winiety. Za winietę roczną zapłacimy 40 franków (ok. 123 zł) a koszty przejazdu tunelami oraz pociągami platformowymi oscylują pomiędzy 31 a 448 złotych (od 10 do 145 CHF).

Szwajcaria: przepisy w pigułce

  • obowiązek zapinania pasów
  • max. zawartość alkoholu we krwi 0,05 promila
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami (dopuszczalny poziom głośności to 96 dB)
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
  • parkowanie dozwolone jest tylko zgodnie z kierunkiem jazdy.

Kontrola policyjna w Szwajcarii

REKLAMA

Szwajcarscy policjanci są jednymi z najsurowszych w Europie. Kontrole (nawet te rutynowe) są też bardzo sformalizowane i trwają nawet do 30 minut. Polacy często zarzucają szwajcarskiej drogówce nieuprzejmość funkcjonariuszy. Wynika to jednak z tego, że Szwajcarzy bardzo poważnie podchodzą do egzekwowania prawa i próby zagadywania bądź żartowania mogą zostać potraktowane jako kpina z prawa.

Odradzamy też wszelkie próby wykręcania się od mandatu. Nie powinniśmy też zdziwić się, jeśli szwajcarski policjant zapyta się o stan naszego portfela i zarobki. Mandaty są ustalane na podstawie skali zarobkowej: im więcej zarabiamy, tym większy będzie mandat.

Więcej o kontroli policyjnej w Szwajcarii przeczytaj w naszym specjalnym poradniku:

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?

Jak przewozić narty?

Szwajcarzy są jeszcze surowsi od Niemców, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przewozu nart. Absolutnie zabronione jest używanie tzw. samoróbek w postaci np. samodzielnie wykonanego mocowania bagażnika do dachu. Najlepiej zainwestować w specjalnie przystosowany do przewozu nart sprzęt firmowy. Należy też pamiętać, aby ciężar bagażnika i przewożonego sprzętu nie przekraczał maksymalnego dopuszczalnego obciążenia dachu samochodu.

Gdzie jechać na narty do Szwajcarii?

Oto lista najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Szwajcarii

  • Zermatt
  • Samnaun
  • Scuol
  • Corvatsch - Sils - Silvaplana
  • Torgon
  • Stoos
  • Schwarzsee
  • Schwyz - Ibergeregg
  • Gstaad Mountain Rides
  • Davos Klosters

Więcej o kurortach narciarskich w Szwajcarii można przeczytać tutaj:

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA