REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Toyota Land Cruiser: jaką wybrać? Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kalinowski Marcin

REKLAMA

REKLAMA


Cena za metr tego samochodu mogłaby zszokować nawet agenta nieruchomości z warszawskiej starówki. Kupujemy jednak prawdziwy i luksusowy samochód terenowy, więc przygotować należy minimum 250 tysięcy złotych.

Nadwozie

Wersja trzydrzwiowa – tańsza o około 10 tysięcy złotych, krótsza o prawie pół metra i lżejsza. Lepiej radzi sobie w terenie, ale osoby poszukujące aut do wyczynów ekstremalnych raczej szukają aut ważących około tony, a nie dwóch.

REKLAMA

Wersja pięciodrzwiowa – pięcioro drzwi, mnóstwo miejsca w środku, przepastny bagażnik i tylko 10 tysięcy złotych więcej. Wybór wersji nadwoziowej zależy od tego, w jaki sposób będziemy z auta korzystać, jednak jest to wariant o wiele praktyczniejszy.

Wybór – wersja pięciodrzwiowa, ze względu na małą różnicę ceny a dość duży przyrost. Jest tylko jedna wersja nadwoziowa „krótkiego” Land Cruisera. Nieco większym autem jest Land Cruiser V8, to jednak temat na osobny poradnik.

Zobacz również: Opinie kierowców o Toyota Land Cruizer

Silniki

W Toyocie Land Cruiser są dwa warianty silnikowe, 4 cylindrowy diesel i sześciocylindrowa benzyna. Różnice są duże, zwłaszcza w kosztach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Benzynowe:

4,0 280 KM – cztery litry pojemności, bez turbosprężarki, sześć cylindrów w układzie widlastym. Moc to 280 KM, moment obrotowy: 385 Nm. Spalanie minimum o połowę większe niż w przypadku diesla, producent podaje 14,7 litra w mieście. To jednak bardzo dobry silnik ze względu na trwałość. Brak turbosprężarki umożliwia precyzyjne dawkowanie mocy, co przydaje się w trudnym terenie. Jest niestety o wiele droższy i to nie tylko podczas tankowania. Różnica ceny przy zakupie w salonie to 30 tysięcy złotych. Land Cruiser z takim silnikiem jest też dość szybki, pierwszą setkę osiąga po 8 sekundach.

Diesle:

REKLAMA

3,0 190 KM – czterocylindrowy turbodoładowany silnik diesla. Tańszy w zakupie, tańszy w eksploatacji (przynajmniej jeśli chodzi o zużycie paliwa). W aucie tej klasy, kosztującym minimum 190 tysięcy złotych, klekot i wibracje nie są zbyt mile widziane.

Wybór: 4,0 280 KM – spalanie będzie przerażać, z drugiej strony osoba kupująca auto za cenę 40 -metrowego mieszkania w Warszawie nie powinna zbytnio narzekać na ceny paliwa. Zapewne większość klientów Toyoty wybierze oszczędniejszego diesla, my jednak polecamy silnik benzynowy. Niestety silnik ten jest niedostępny w wersji z trzydrzwiowym nadwoziem.

Do wyboru mamy też dwa warianty skrzyni biegów: 6-biegową ręczną i 5-biegowy automat. Tutaj wyboru należy dokonać kierując się osobistymi preferencjami, choć za automat zapłacimy 10 tysięcy złotych więcej.

Zobacz również: Test Toyota Verso: świątynia użyteczności

Wyposażenie

Toyota Land Cruiser występuje w czterech różnych wersjach wyposażenia: Luna, Sol, Prestige, X. Opcji i wariantów jest całe mnóstwo, warto spędzić trochę czasu nad konfiguratorem. Już bazowa Luna ma cały zestaw systemów wspomagających prowadzenie auta (ABS/EBD/BA/A-TRC/VSC/DAC/HAC), Bluetooth, radio z 6 głośnikami, automatyczna klimatyzacja i bezkluczykową obsługa auta. Choć zestaw wyposażenia standardowego powinien wystarczyć każdemu, to jednak w aucie kosztującym ponad 200 tysięcy złotych warto byłoby dokupić parę dodatkowych rzeczy. Z tego powodu polecamy raczej bogaciej wyposażone wersje, np. Prestige. W topowej X są już takie elementy jak odtwarzacz DVD i automatycznie otwierany ekran LCD dla drugiego rzędu siedzeń, ale to już są raczej fanaberie.

Redakcja poleca: 5d 4,0 280 KM V6 Prestige

Silnikowi diesla przydałyby się dwa dodatkowe cylindry aby poprawić kulturę pracy(Toyota Land Cruiser 3,0 D4D 190 KM X) fot. moto.wieszjak.pl
Maksymalny kąt podjazdu to 42 stopnie(Toyota Land Cruiser 3,0 D4D 190 KM X) fot. moto.wieszjak.pl
Auto stoi na wielkich 18 calowych felgach i kołach 265/60 (Toyota Land Cruiser 3,0 D4D 190 KM X) fot. moto.wieszjak.pl
Wnętrze jest surowe i plastikowe, ale dobrze wykonane i zmontowane (Toyota Land Cruiser 3,0 D4D 190 KM X) fot. moto.wieszjak.pl
Centralna konsola jest łatwa w obsłudze (Toyota Land Cruiser 3,0 D4D 190 KM X) fot. moto.wieszjak.pl
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA