REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić, jeśli kupiliśmy uszkodzone auto „bezwypadkowe”?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Auta
Auta "bezwypadkowe" często brały jednak udział w stłuczce; Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, jeśli kupiliśmy auto "bezwypadkowe", a okazało się, że brało udział w stłuczce? Jedną z możliwości jest uchylenie się od skutków własnego świadczenia woli. Takie wyjście istnieje m.in. w sytuacji, gdy oświadczenie woli zostało złożone pod wpływem błędu.

Mowa o sytuacji, w której podczas oględzin auta popełniliśmy błąd, nie zauważając, że brało ono udział w kolizji lub wypadku, jest uszkodzone i nosi ślady napraw blacharskich i lakierniczych.

REKLAMA

Zgodnie z art. 84 Kodeksu cywilnego, uchylenie się od jego skutków prawnych przy umowach odpłatnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Wtedy też konieczne będzie złożenie sprzedawcy odpowiedniego oświadczenia  o uchyleniu się od skutków własnego oświadczenia woli (art. 88 KC).

 Zobacz też: Bezwypadkowe auto z ogłoszenia może być bite

REKLAMA

Czy jednak taka sytuacja może być zakwalifikowana jako błąd w oświadczeniu woli? Przepisy Kodeksu cywilnego wcale nie muszą gwarantować nieuczciwemu sprzedawcy, że skorzystanie z niewiedzy kupującego mu się opłaci. Treść takiej umowy powinna być interpretowana według zgodnego zamiaru obydwu stron. Znaczenie poszczególnych wyrażeń, jak np. „bezwypadkowy” nie ustala się tylko tak, jak rozumie je składający oświadczenie, ale także tak, jak zostało ono zrozumiane przez odbiorcę.

Z tego punktu widzenia można zgodzić się, że kupujący mógł zrozumieć „bezwypadkowy” jako samochód, który nie uczestniczył ani w wypadku, ani w kolizji. Tym samym kupujący może argumentować, że złożył oświadczenie woli pod wpływem błędu. W zależności od kontekstu sytuacyjnego może być to błąd wywołany przez sprzedawcę, albo też taki, który sprzedawca zauważył lub z łatwością mógł zauważyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak postąpi sąd w takiej sytuacji - nie wiadomo. Może na przykład uznać, że obie strony podczas zawierania umowy rozumieją „bezwypadkowość” jako brak uszkodzeń mechanicznych auta spowodowanych zdarzeniem drogowym, czyli również udziału w kolizji. W takiej sytuacji kupujący jest zabezpieczony, bowiem sprzedający będzie ponosił odpowiedzialność za niezgodny z umową stan auta.

Zobacz też: Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

REKLAMA

Kupując auto najlepiej zawrzeć w treści umowy jak najwięcej szczegółowych zapisów. Dotyczy to również opisu przedmiotu sprzedaży. Zabezpieczymy się wtedy przed sytuacją, w której nieświadomie kupimy uszkodzone auto, a rękojmia sprzedającego nie będzie obowiązywać.

Sąd zwraca też uwagę, na podstawie artykułów 84. i 86. Kodeksu cywilnego, czy doszło do popełnienia błędu przez sprzedającego lub kupującego, lub czy wady zostały ukryte podstępnie. Błędu w oświadczeniu woli nie uznaje się też, jeśli wada auta była łatwa do zauważenia przez kupującego, nawet jeśli nie była ona określona w umowie. Nie można zatem kupić ewidentnie rozbitego auta, nie zawierając o tym informacji w umowie, po czym dochodzić praw na drodze sądowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA