Na co zwrócić uwagę w umowie leasingu samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest leasing?
REKLAMA
Popularne „wzięcie samochodu w leasing” bardzo często jest źle rozumiane przez kierowców. Wbrew niemal powszechnemu poglądowi zawarcie umowy leasingu z firmą leasingową, nie oznacza, że nabywamy samochód na własność. W odróżnieniu od kredytu samochodowego, finansowanie inwestycji w pojazd za pomocą leasingu, oznacza że samochód pozostaje własnością leasingodawcy.
REKLAMA
Prawa i obowiązki stron umowy leasingu są określone głównie w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 7091 tegoż kodeksu przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Innymi słowy finansujący zobowiązuje się kupić rzecz u osoby trzeciej i przekazać ją korzystającemu do używania i pobierania pożytków.
Zobacz również: Zakup samochodu na aukcji komorniczej
Prawa i obowiązki
Z tego faktu wynikają określone prawa i obowiązki stron umowy. Są one specyficzne, gdyż różnią się w znacznej mierze od tych, jakie przy umowie nabywa kupujący w odniesieniu do pojazdu. Przede wszystkim z zawartej umowy leasingu wynika sposób użytkowania samochodu przez leasingobiorcę. Zgodnie bowiem z art. 7099 Kodeksu cywilnego Korzystający (leasingobiorca) powinien używać rzeczy i pobierać jej pożytki w sposób określony w umowie leasingu. Zanim zatem podpiszemy stosowną umowę powinniśmy zwrócić uwagę, co stanowi umowa odnośnie sposobu używania pojazdu.
Jest to też jedna z głównych różnic w odniesieniu do kredytu. O ile przy kredycie samochód nabywamy przeważnie na własności, co oznacza że sposób użytkowania samochodu jest możliwie najszerszy (granice sposobu korzystania z własności określa prawo), o tyle przy leasingu należy użytkować samochód zgodnie z umową.
Dokonywanie zmian
Kolejną znaczącą różnicą przy leasingu jest możliwość dokonywania samodzielnych zmian w pojeździe. Bez zgody finansującego korzystający nie może czynić w rzeczy zmian, chyba że wynikają one z przeznaczenia rzeczy. Stanowi o tym art. 70910 Kodeksu cywilnego.
Zobacz również: Czy sprzedawca może nie odpowiadać za wady samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.