REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedaż samochodu: czy umowa może modyfikować odpowiedzialność sprzedawcy?

Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi może być modyfikowana.
Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi może być modyfikowana.

REKLAMA

REKLAMA

Postanowienia umowy sprzedaży w przypadku, gdy obie strony występują jako osoby prywatne, może modyfikować przepisy dotyczące rękojmi za wady. Dotyczy to również umów, w których przedmiotem sprzedaży jest samochód.

Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące umowy sprzedaży, dopuszczają sytuację, w której strony uzgadniają, iż sprzedawca nie będzie odpowiadał względem kupującego za wady fizyczne sprzedanej rzeczy. Zgodnie z art. 558 ust. 1 Kodeksu cywilnego strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Takie działania mogą dotyczyć wyłącznie umów, co do których nie mają zastosowania przepisy prawa konsumenckiego.

REKLAMA

Rozszerzenie rękojmi

REKLAMA

Mając to w pamięci, podpisując umowę sprzedaży powinniśmy uważnie ją przeczytać, szukając postanowień, które mogłyby w sposób niekorzystny dla nas modyfikować zasady odpowiedzialności sprzedawcy. Jak to zostało określone w art. 558 odpowiedzialność ta może być zarówno rozszerzona, jak również ograniczona, czy też w ogóle wyłączona. Z rozszerzeniem będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy odpowiedzialnością sprzedawcy zostaną objęte zdarzenia, co do których na mocy ustawy nie rodzą się skutki prawne wynikające z przepisów o rękojmi.

W umowie sprzedaży sprzedawca oraz kupujący mogą uzgodnić np. że przepisy o rękojmi będą miały zastosowanie również co do wad, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego. Będzie to rozszerzenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, gdyż zgodnie z art. 559 Kodeksu cywilnego sprzedawca nie odpowiada za wady powstałe po przejściu niebezpieczeństwa.

Zobacz również: Zakup samochodu na aukcji komorniczej

Ograniczenie rękojmi

Z kolei z przypadkami ograniczenia przepisów o rękojmi będziemy mieli do czynienia w przeciwnej sytuacji, kiedy treści umowy będzie wyłączała w odniesieniu do określonych sytuacji odpowiedzialność sprzedawcy. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy umowa nie pozwala kupującemu na zażądanie naprawy lub też odstąpienie od umowy przed żądaniem naprawy w przypadku stwierdzenia wady. Będzie to zatem ograniczenie regulacji ustawowej, gdyż zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego w przypadku stwierdzenia wady kupujący może zażądać naprawy lub odstąpić od umowy. Umowa może z kolei stanowić, iż odstąpienie od umowy może mieć miejsce dopiero po nieudanej naprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Wyłączenie przepisów o rękojmi

Wreszcie treść umowy może w ogóle wyłączać przepisy o rękojmi między stronami umowy, co oznacza, że w przypadku wystąpienia wad nie będziemy mogli skorzystać z uprawnień, jakie daje nam instytucja rękojmi za wady. Postanowienie umowne, wyłączające przepisy dotyczące rękojmie może przybrać taką oto postać: „Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące rękojmi za wady, nie mają zastosowania do niniejszej umowy”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA