REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedaż samochodu: czy umowa może modyfikować odpowiedzialność sprzedawcy?

Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi może być modyfikowana.
Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi może być modyfikowana.

REKLAMA

REKLAMA

Postanowienia umowy sprzedaży w przypadku, gdy obie strony występują jako osoby prywatne, może modyfikować przepisy dotyczące rękojmi za wady. Dotyczy to również umów, w których przedmiotem sprzedaży jest samochód.

Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące umowy sprzedaży, dopuszczają sytuację, w której strony uzgadniają, iż sprzedawca nie będzie odpowiadał względem kupującego za wady fizyczne sprzedanej rzeczy. Zgodnie z art. 558 ust. 1 Kodeksu cywilnego strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Takie działania mogą dotyczyć wyłącznie umów, co do których nie mają zastosowania przepisy prawa konsumenckiego.

REKLAMA

Rozszerzenie rękojmi

REKLAMA

Mając to w pamięci, podpisując umowę sprzedaży powinniśmy uważnie ją przeczytać, szukając postanowień, które mogłyby w sposób niekorzystny dla nas modyfikować zasady odpowiedzialności sprzedawcy. Jak to zostało określone w art. 558 odpowiedzialność ta może być zarówno rozszerzona, jak również ograniczona, czy też w ogóle wyłączona. Z rozszerzeniem będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy odpowiedzialnością sprzedawcy zostaną objęte zdarzenia, co do których na mocy ustawy nie rodzą się skutki prawne wynikające z przepisów o rękojmi.

W umowie sprzedaży sprzedawca oraz kupujący mogą uzgodnić np. że przepisy o rękojmi będą miały zastosowanie również co do wad, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego. Będzie to rozszerzenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, gdyż zgodnie z art. 559 Kodeksu cywilnego sprzedawca nie odpowiada za wady powstałe po przejściu niebezpieczeństwa.

Zobacz również: Zakup samochodu na aukcji komorniczej

Ograniczenie rękojmi

Z kolei z przypadkami ograniczenia przepisów o rękojmi będziemy mieli do czynienia w przeciwnej sytuacji, kiedy treści umowy będzie wyłączała w odniesieniu do określonych sytuacji odpowiedzialność sprzedawcy. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy umowa nie pozwala kupującemu na zażądanie naprawy lub też odstąpienie od umowy przed żądaniem naprawy w przypadku stwierdzenia wady. Będzie to zatem ograniczenie regulacji ustawowej, gdyż zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego w przypadku stwierdzenia wady kupujący może zażądać naprawy lub odstąpić od umowy. Umowa może z kolei stanowić, iż odstąpienie od umowy może mieć miejsce dopiero po nieudanej naprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Wyłączenie przepisów o rękojmi

Wreszcie treść umowy może w ogóle wyłączać przepisy o rękojmi między stronami umowy, co oznacza, że w przypadku wystąpienia wad nie będziemy mogli skorzystać z uprawnień, jakie daje nam instytucja rękojmi za wady. Postanowienie umowne, wyłączające przepisy dotyczące rękojmie może przybrać taką oto postać: „Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące rękojmi za wady, nie mają zastosowania do niniejszej umowy”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA