Sprzedaż samochodu: czy umowa może modyfikować odpowiedzialność sprzedawcy?
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące umowy sprzedaży, dopuszczają sytuację, w której strony uzgadniają, iż sprzedawca nie będzie odpowiadał względem kupującego za wady fizyczne sprzedanej rzeczy. Zgodnie z art. 558 ust. 1 Kodeksu cywilnego strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Takie działania mogą dotyczyć wyłącznie umów, co do których nie mają zastosowania przepisy prawa konsumenckiego.
REKLAMA
Rozszerzenie rękojmi
REKLAMA
Mając to w pamięci, podpisując umowę sprzedaży powinniśmy uważnie ją przeczytać, szukając postanowień, które mogłyby w sposób niekorzystny dla nas modyfikować zasady odpowiedzialności sprzedawcy. Jak to zostało określone w art. 558 odpowiedzialność ta może być zarówno rozszerzona, jak również ograniczona, czy też w ogóle wyłączona. Z rozszerzeniem będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy odpowiedzialnością sprzedawcy zostaną objęte zdarzenia, co do których na mocy ustawy nie rodzą się skutki prawne wynikające z przepisów o rękojmi.
W umowie sprzedaży sprzedawca oraz kupujący mogą uzgodnić np. że przepisy o rękojmi będą miały zastosowanie również co do wad, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego. Będzie to rozszerzenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, gdyż zgodnie z art. 559 Kodeksu cywilnego sprzedawca nie odpowiada za wady powstałe po przejściu niebezpieczeństwa.
Zobacz również: Zakup samochodu na aukcji komorniczej
Ograniczenie rękojmi
Z kolei z przypadkami ograniczenia przepisów o rękojmi będziemy mieli do czynienia w przeciwnej sytuacji, kiedy treści umowy będzie wyłączała w odniesieniu do określonych sytuacji odpowiedzialność sprzedawcy. Z takim przypadkiem będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy umowa nie pozwala kupującemu na zażądanie naprawy lub też odstąpienie od umowy przed żądaniem naprawy w przypadku stwierdzenia wady. Będzie to zatem ograniczenie regulacji ustawowej, gdyż zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego w przypadku stwierdzenia wady kupujący może zażądać naprawy lub odstąpić od umowy. Umowa może z kolei stanowić, iż odstąpienie od umowy może mieć miejsce dopiero po nieudanej naprawie.
Zobacz również: Co warto wiedzieć o najmie samochodu?
Wyłączenie przepisów o rękojmi
Wreszcie treść umowy może w ogóle wyłączać przepisy o rękojmi między stronami umowy, co oznacza, że w przypadku wystąpienia wad nie będziemy mogli skorzystać z uprawnień, jakie daje nam instytucja rękojmi za wady. Postanowienie umowne, wyłączające przepisy dotyczące rękojmie może przybrać taką oto postać: „Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące rękojmi za wady, nie mają zastosowania do niniejszej umowy”.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.