Jak obniżyć koszty ubezpieczenia OC?
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązkowe OC
REKLAMA
Każdy posiadacz samochodu jest obowiązany wykupić ubezpieczenie OC, które będzie stanowiło rodzaj gwarancji dla wypłaty ewentualnych odszkodowań za szkody, których będziemy sprawcami. Obowiązek ubezpieczenia wynika z art. 23 ustawy ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z tym przepisem posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.
Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu
Koszty
REKLAMA
Fakt, iż do wykupu ubezpieczenia zobowiązany jest każdy posiadacz, nie oznacza, że każdy może tego dokonać za taką samą cenę. Koszta takiego ubezpieczenia zależą w głównej mierze od zniżek, jakimi dysponujemy. Im możemy wykazać się dłuższą bezszkodową jazdą, tym większe upusty zaoferuje nam ubezpieczyciel (nawet takie przekraczające 50 proc. ceny).
Oprócz tego zdarza się, że zniżki mogą być powodowane przez takie właściwości ubezpieczającego jak wiek, czy nawet fakt posiadania małoletnich dzieci. Sam fakt ustalenia jakiejś zniżki nie jest żadnym wymogiem prawnym, tak samo zresztą jak kryteria (pomijając fakt, iż kryteria różnicowania nie powinny być dyskryminujące). Wszystko zależy od kalkulacji ryzyka przez zakłady ubezpieczeń. Stąd też niekiedy może zdarzyć się, że fakt posiadania małoletnich dzieci, będzie wpływał na kalkulację ryzyka (wychodząc z założenia że rodzice takich dzieci jeżdżą ostrożniej).
Już z powyższego możemy również zauważyć, kto będzie płacił najwięcej. Najczęściej będą to najmłodsi kierowcy, którzy z racji braku doświadczenia nie mogą wykazać się dostatecznym okresem bezszkodowej jazdy. Jeżeli zatem kupimy nasz pierwszy samochód, za ubezpieczenie możemy słono zapłacić.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia
Jak zmniejszyć koszta?
Sposobem na zmniejszenie kosztów takiego ubezpieczenia jest współwłasność. W sytuacji, gdy samochód jest objęty współwłasnością kalkulacja składki będzie uwzględniała zniżki obydwu współwłaścicieli. Tym samym w przypadku, gdy drugi współwłaściciel, a może być nim ktoś z rodziny, będzie dysponował większymi zniżkami, wtedy sama stawka będzie również niższa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.