Jak działa ubezpieczenie OC?
REKLAMA
REKLAMA
Zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkiem każdej osoby, która posiada pojazd mechaniczny. Za brak ważnej umowy ubezpieczenia prawo przewiduje określone sankcje finansowe. Podmiot obowiązany do ubezpieczenia będzie musiał zapłacić zryczałtowaną wysokość opłaty.
REKLAMA
Zobacz: Jaka grozi kara za brak ubezpieczenia?
Czy samochodem może kierować ktoś inny?
CO do zasady jednak ubezpieczenie OC, pomimo że obowiązkiem jego wykupienia jest obciążony sam posiadacz, będzie dotyczyło bardziej samochodu, niż osobiście ubezpieczającego. Oznacza to, że ochroną ubezpieczeniową objęte będą nie tylko zdarzenia szkodzące, których sprawcą był posiadacz, lecz także wszystkie inne zdarzenia z udziałem ubezpieczonego samochodu.
Oznacza to, że wypłata odszkodowania na podstawie ubezpieczenia OC będzie możliwa także wtedy, gdy sprawcą zdarzenia (kierującym) jest inna osoba.
Ubezpieczenie OC obejmie skutki wypadku drogowego, którego sprawcą był syn ubezpieczonego.
Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu
Kiedy powstaje obowiązek ubezpieczeniowy?
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest bezwzględnym obowiązkiem. W przypadku kupna nowego samochodu obowiązkowe ubezpieczenie OC powinno obowiązywać od chwili rejestracji pojazdu.
Inaczej będzie w przypadku kupna samochodu używanego, z racji tego, iż zwłaszcza krajowe samochody będą miały zazwyczaj ważne ubezpieczenie.
Zgodnie z art. 31 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach w razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz (czyli sprzedający) zawarł umowę ubezpieczenia, na kupującego przechodzą prawa i obowiązki wynikające z tej umowy. Jeżeli kupujący nie wypowie takiej umowy, ulegnie ona rozwiązaniu z upływem czasu, na który została zawarta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.