REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ubezpieczenie OC: co w ramach odszkodowania?

Ubezpieczenie pokrywa nie tylko szkody majątkowe.
Ubezpieczenie pokrywa nie tylko szkody majątkowe.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach ubezpieczenia OC poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może domagać się nie tylko kompensacji szkody majątkowej. Z ubezpieczenia będą również pokrywane inne roszczenia, niemniej jednak tylko do górne granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Odszkodowanie

REKLAMA

Podstawową postacią szkody, która będzie podlegać kompensacji z ubezpieczenia OC będzie szkoda majątkowa. Będzie ona wynikać przede wszystkim z racji uszkodzenia składników majątkowych poszkodowanego, takich jak samochód, jak również inne przedmioty.

Celem przykładu można tutaj wskazać, iż rekompensacie będą podlegać także straty majątkowe dotyczące rzeczy, które zostały dotknięte skutkami wypadku (np. uszkodzona deska surfingowa, która była przymocowana do samochodu).

Poza tym z ubezpieczenia sprawcy będą pokryte wszelkie wydatki, które poszkodowany poniósł w związku z wypadkiem. Chodzi tutaj m.in. o takie koszty, jak koszty leczenia, rehabilitacji, opieki, transportu poszkodowanego, a także koszty adaptacji mieszkania do potrzeb poszkodowanego, czy też koszty przygotowani go do wykonywania nowego zawodu.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadośćuczynienie

Oprócz tego kompensacji będą podlegały również szkody niemajątkowe, a więc takie które nie mają swojego odbicia w majątku poszkodowanego. Chodzi tutaj o wynagrodzenie cierpień fizycznych i psychicznych. Podstawą takich roszczeń jest art. 445 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 444.

Górna granica odpowiedzialności

Roszczenia poszkodowanego, jakie mogą być pokryte z ubezpieczenia sprawcy, będą o tyle skuteczne o ile nie będą przekraczać górnej granicy, powyżej której zakład ubezpieczeń nie będzie ponosił odpowiedzialności. Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach odszkodowanie wypłaca się w granicach odpowiedzialności cywilnej podmiotów objętych ubezpieczeniem, nie wyżej jednak niż do wysokości sumy gwarancyjnej, ustalonej w umowie.

Zobacz: Jak obniżyć koszty OC?

Jak zatem wynika z powyższego przepisu, górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń będzie wynikać z umowy. Nie oznacza to jednak, że suma gwarancyjna zależy wyłącznie od treści umowy między sprawcą wypadku a jego ubezpieczycielem. Zgodnie bowiem z art. 36 cytowanej wyżej ustawy suma gwarancyjna umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych nie może być niższa niż równowartość w złotych 5 mln euro (w przypadku szkód na osobie) a także nie niższa niż 1 mln euro (w odniesieniu do szkód majątkowych).

W sytuacji, gdy roszczenia poszkodowanego przekroczą sumę gwarancyjną, poszkodowany może z roszczeniami wykraczającymi poza tę sumę zgłosić się bezpośrednio do sprawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA