Czy policja może mierzyć prędkość z helikoptera?
REKLAMA
REKLAMA
Mandat otrzymany od policyjnego patrolu drogówki, straży miejskiej czy też z fotoradaru to zwykle tradycyjne i najbardziej powszechne możliwości uszczuplenia portfela każdego kierowcy. Od 31.12.2010 r. policja ma nową możliwość karania za wykroczenia drogowe.
REKLAMA
Mandat z helikoptera
Obecnie mandat możemy otrzymać również za pomocą rejestratora zamieszczonego na pokładzie helikoptera. Możliwość rejestru wykroczeń z helikoptera jest dla polskiego prawa rozwiązaniem nowym, brzmiącym nieco abstrakcyjnie jednak nie należy go lekceważyć. Policja już przed nowelizacją ustawy prawa o ruchu drogowym odpowiednio wyposażyła dwa helikoptery. Helikoptery nie będą jednak używane tylko i wyłącznie do mierzenia prędkości.
Zobacz serwis: Auto i prawo
Czy policja ma prawo do wystawienia mandatów z helikoptera?
Zarówno nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym jak i techniczne specyfikacje urządzeń zamontowanych na pokładach helikopterów umożliwiają skuteczne ściganie piratów drogowych.
Jak obywa się ukaranie sprawcy?
Rejestrator zamontowany na pokładzie helikoptera zapisuje wszystkie wykroczenia drogowe oraz rejestruje prędkość z jaką porusza się kierowca. Funkcjonariusze przekazują informację do policjantów poruszających się radiowozem a ci karzą sprawcę mandatem. Na chwilę obecną trudno ocenić jak kierowca będzie mógł zapoznać się z materiałem dowodowym utrwalonym przez funkcjonariuszy helikoptera.
Zobacz serwis: Wykroczenia
Podstawa prawna
REKLAMA
Nałożenie mandatu umożliwione jest tylko w przypadku urządzenia spełniającego szereg wymogów technicznych. Aby policja mogła wykorzystać rejestratory zamieszczone na pokładzie helikopterów należało dopuścić możliwość ich stosowania w helikopterach. Karanie kierowców za pomocą helikoptera zostało umożliwione dzięki wprowadzeniu do kodeksu drogowego definicji urządzenie rejestrującego.
Pojęcie urządzenia rejestrującego – stacjonarne, przenośne albo zainstalowane w pojeździe albo na statku powietrznym urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą technik utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami.
Taka formuła pozwala na karanie kierowców zarówno z lądu jak i z powietrza.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.