REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Torsen, czyli napęd 4x4 i prosty mechanizm różnicowy!

Torsen ma serię zalet - działa niezwykle płynnie, a do tego nie wymaga stosowania elektroniki. Nie ma się zatem co dziwić, że jest często spotykany w nowoczesnych systemach stałego napędu 4x4.

Silnik 2.2 Skyactiv-D Mazda - awarie, problemy, opinie

Ma dwie turbosprężarki, wysoką moc i okazuje się oszczędny. Te wszystkie wartości Japończycy osiągnęli w jeden sposób - naszpikowali silnik nowoczesną technologią. Jak zaawansowany motor sprawdza się w czasie eksploatacji?

Dołączany napęd 4x4 i sprzęgło wielopłytkowe. Awarie są częste czy rzadkie?

Napęd 4x4 poprawia trakcję, wpływa na bezpieczeństwo i pozwala na… przekazanie większej mocy na koła. Czy jednak proste układy ze sprzęgłem wielopłytkowym są awaryjne? To właśnie sprawdzimy dziś.

Sprzęgło wielopłytkowe, czyli serce dołączanego napędu 4x4

W codziennej eksploatacji kierowca wcale nie potrzebuje stałego 4x4. Układ dołączany jest zatem idealnym rozwiązaniem. Czemu zawdzięcza swoje zalety? Oczywiście prostemu sprzęgłu wielopłytkowemu.

REKLAMA

Grip Control, czyli jak działa udawane 4x4 w Peugeotach

Czy samochód musi mieć napęd na cztery koła, żeby mógł sobie radzić w gorszych warunkach drogowych? Inżynierowie Peugeota uważają, że nie. Właśnie dlatego opracowali system Grip Control. Na czym polega jego działanie i co właściwie daje?

Nissan Xtronic - połączenie CVT i automatu o wielu przełożeniach

Kupując Nissana lub Renault kierowcy mogą naciąć się na nazwę Xtronic. Tak, oznacza ona automatyczną przekładnię. Tylko co tak właściwie mówi to określenie z eksploatacyjnego punktu widzenia?

Wodorowanie silnika - cud techniki czy nabijanie w butelkę?

Opinie kierowców w Polsce są różne. Część twierdzi, że wodorowanie silnika to cud techniki, który pozwala na bezinwazyjne usunięcie nagarów. Część porównuje go jednak do działania... wody święconej. Gdzie leży prawda?

Silnik 2.0 FSI VAG - awarie, problemy, opinie

2-litrowy, wolnossący benzyniak z wtryskiem bezpośrednim miał być hitem. Nigdy jednak nie przekonał do siebie kierowców. Silnik 2.0 FSI z pewnością nie jest idealny. Ale to jeszcze nie oznacza, że stanowi ryzykowny wybór.

REKLAMA

Top 10: Nowoczesne silniki muszą być awaryjne? No właśnie nie!

Bardzo często mówi się o tym, że nowoczesność… psuje motoryzację. To na szczęście nie zawsze prawda. Dziś przygotowaliśmy listę silników, które choć zaawansowane, oferują więcej niż dobrą trwałość!

Boczny podmuch wiatru. Zaskakujący i... groźny!

Jesień i zima to moment, w którym pogoda lubi obfitować w wiatr. A jego silne podmuchy pojawiają się nagle i mogą być naprawdę niebezpieczne dla kierowców. Jak radzić sobie z bocznymi podmuchami wiatru?

Silnik 6.0 W12 Volkswagen - awarie, problemy, opinie

Ma 12 cylindrów i dość nietypową konstrukcję. I choć kulturą pracy nie ma szans z V12 BMW czy Mercedesa, zachwyca serią smaczków inżynieryjnych oraz… okazuje się absolutnie bezawaryjny. Oto silnik 6.0 W12 Volkswagena.

Silnik z systemem Start-Stop. Awaria akumulatora to pewnik?

Inżynierowie szukają rozlicznych sposobów obniżania emisji szkodliwych związków w silnikach. Jednym z bardziej popularnych jest system Start-Stop. Czy jednak nie przyspiesza on awarii akumulatora?

Silnik Skyactiv-X Mazda - w jaki sposób działa benzynowy diesel?

Mazda postawiła na technologiczne innowacje. Przykład? Dobry stanowi silnik Skyactiv-X. To benzyniak, który pracuje trochę jak diesel. Spala paliwo za pomocą iskry i… zapłonu samoczynnego. Jak to działa?

Jak nie spalić sprzęgła? Oto złote zasady!

To sprzęgło sprawia, że z łatwością możemy zmieniać biegi w skrzyni. A z uwagi na wysoką cenę naprawy, jego awarię kierowca będzie wspominać naprawdę długo. Jak zatem dbać o sprzęgło i sprawić żeby się nie spaliło zbyt szybko?

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazda - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy pracuje w cyklu Atkinsona, spala benzynę jak diesel i ma bezpośredni wtrysk paliwa. Czy wyrafinowana technologia z Japonii jest też trwała? To zasadnicze pytanie z punktu widzenia rynku wtórnego.

Top 10: Te nawyki niszczą Twoje auto. Sprawdź czego się wystrzegać

Z pozoru błahe sprawy mają ogromny wpływ na stan auta. Jakich nawyków się wystrzegać, by samochód "żył długo i szczęśliwie” bez zbędnych i kosztownych wizyt u mechanika? Oto 10 grzechów każdego kierowcy, które prowadzą do usterek w samochodzie.

Top 8: Dlaczego nowoczesne benzyniaki nie są tak trwałe? Oto powody!

Kiedyś wolnossące benzyniaki potrafiły pokonać bez remontu nawet 700 - 800 tysięcy kilometrów. Dziś wynik taki jest na ogół poza zasięgiem. Czemu nowoczesne motory zasilane benzyną mają skróconą trwałość? Decyduje o tym nasączenie konstrukcji zaawansowanym osprzętem.

Silnik 3.2 V6 Busso Alfa Romeo - awarie, problemy, opinie

Włoskie dzieło sztuki inżynieryjnej było produkowane przez zaledwie 4 lata. Tak, wolnossącą V-szóstkę wykończyły normy emisji spalin. Kierowcy mogą jednak ocalić silnik 3.2 V6 Busso przed zapomnieniem. Szczególnie że warto!

Oznaczenia silników 1.9 TDI. Wszystkie wersje legendy!

Klekot tego silnika fani motoryzacji poznają wszędzie. Tak, być może 1.9 TDI kopcił i nie był szczególnie mocy. Z drugiej strony pokonywał setki tysięcy kilometrów i nie psuł się. A to wystarczyło do zbudowania jego legendy w Europie!

Silnik 2.0 MultiJet Fiat - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 MultiJet to następca legendarnego 1.9 MultiJet. Dość szybko przejął prym nie tylko w gamie Fiata, ale i General Motors. Czy jednak popularny znaczy godny uwagi?

Pasek klinowy: co musisz o nim wiedzieć?

Pasek klinowy być może kosztuje zaledwie kilka złotych, jego rola jest jednak ważniejsza niż kierowca mógłby się spodziewać!

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - awarie, problemy, opinie

Japończycy potrzebowali mocy, a tą dostarczył im silnik 2.3 DISI Turbo. Topowy benzyniak nie jest jednak wolny od wad. I powinien o nich wiedzieć każdy kupujący.

Top 10: O czym pamiętać przed wyjazdem na ferie?

Wyjazd na ferie to czas spędzony z rodziną. To też urlop, który dużo kosztuje, ale też i długo się do niego trzeba przygotowywać. O czym pamiętać, aby podróż samochodem skończyła się sukcesem?

Silnik 1.75 TBI Alfa Romeo - awarie, problemy, opinie

W roku 2009 w gamie Alfy Romeo zagościła nowoczesność. I choć nietrudno znaleźć głosy narzekania na ten motor, silnik 1.75 TBI wcale nie jest taki zły, na jakiego wygląda.

Brak dokumentów pojazdu za granicą? To murowany mandat!

Pomimo obowiązujących przepisów nadal są sytuacje, w których należy mieć przy sobie podczas jazdy dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC. Dokumenty pojazdu trzeba wozić np. podczas wyjazdu za granicę!

S-AWC Mitsubishi - jak działa japońskie 4x4?

S-AWC oznacza napęd 4x4 stosowany przez Mitsubishi. Nazwa zadebiutowała w konstrukcji lancera evolution, a dziś jest spotykana np. w modelu eclipse cross.

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

Opis silnika 2.0 CRDi Kii i Hyundaia można zamknąć tak naprawdę w trzech słowach. Jest nowoczesny, dynamiczny, a do tego trwały. Kierowcy przekonywali się o tym przez ostatnią dekadę.

Silnik 1.6 CDTI Opla - awarie, problemy, opinie

Miał być mocny, oszczędny i rekordowo cichy. I choć dieslowi 1.6 CDTI Opla nie da się odmówić zaawansowania technologicznego, jednostka nie jest też wolna od wad. Jakich? O tym za chwilę.

Top 10: Objawy usterek. Co oznaczają dźwięki występujące podczas jazdy?

Dbanie o auto to nie tylko mycie nadwozia i tankowanie. To też wsłuchiwanie się w dźwięki jego pracy. Objawy usterek często są bowiem… akustyczne! Jak rozpoznać najpopularniejsze awarie?

Silnik 1.6 CRDi Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

Ma rozsądną pojemność, sporą ilość mocy i właściwe nasycenie nowoczesną technologią. I choć został opatrzony koreańskim logo, motor powstał i był produkowany w Europie. A to stanowi ciekawy wstęp do pięknej historii.

Tylna wycieraczka nie działa? Problem musisz szybko usunąć.

Usterka tylnej wycieraczki nie zagraża bezpieczeństwu. Jest jednak pewien powód, dla którego naprawy tej awarii nie warto odwlekać w czasie…

Silnik 1.6 DIG-T Nissan - awarie, problemy, opinie

Jest nowoczesny, mocny i powinien być oszczędny. Ile z tych cech rzeczywiście sprawdza się w codziennej eksploatacji? Zobaczmy jak eksploatuje się silnik 1.6 DIG-T Nissana.

Pęknięta szyba w aucie. Co dalej?

Pęknięta szyba oznacza odebranie dowodu rejestracyjnego i mandat. Jak zatem ją wymienić i ile kosztuje sama wymiana?

Silnik 1.6 HDi PSA - awarie, problemy, opinie

Niektóre wersje silnika 1.6 HDI nie mają dwumasy czy filtra cząstek stałych. Tylko czy to oznacza, że jest idealny i można go kupować w ciemno? W żadnym razie! Jednostka napędowa ma kilka innych grzeszków na sumieniu.

Nowe Renault Clio z LPG. Opcja w silniku 1.0 TCe 100

Nowe Renault Clio ma wszystkie te atrybuty, które są konieczne do odniesienia sukcesu. Dobrze wygląda, jest bogato wyposażone, a do tego występuje w wersji... zasilanej LPG.

Silnik 1.4 TDI PD VAG - awarie, problemy, opinie

Małolitrażowy diesel pojawiający się w ofercie koncernu Volkswagena miał stanowić odpowiedź na nowe zapotrzebowanie rynkowe. Nie był jednak wolny od wad. W skrócie silnik 1.4 TDI nie zawsze jest długodystansowcem.

Silnik 1.4 8v TU3 Peugeot - awarie, problemy, opinie

Miliony wyprodukowanych sztuk i potężna popularność w gamie koncernu PSA. Być może silnik 1.4 8v TU3 nie jest nowoczesny, mimo wszystko kierowcy go pokochali. Czemu? Sprawdźmy.

Silnik 1.7 CRDi D4FD Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.7 CRDi D4FD Kii i Hyundaia ma rozsądną pojemność, potrafi jeździć na kropelce, a do tego był montowany w koreańskich hitach sprzedaży. Czy popularność oznacza trwałość?

Silnik 2.0 EcoBoost Ford - awarie, problemy, opinie

Nie brakuje mu mocy, jest całkiem oszczędny, a do tego był montowany w całej palecie modeli. Tylko czy silnik 2.0 EcoBoost Forda jest wystarczająco trwały? To zasadnicze pytanie po dekadzie produkcji.

Top 5: Te auta są warte swojej ceny! Najlepsze oferty w Polsce!

Pytanie postawione przed dzisiejszym materiałem brzmi: jak możliwie najefektywniej wydać pieniądze na nowy samochód? Oto pięć propozycji z polskiego rynku pierwotnego, które są warte każdej złotówki.

Silnik 1.4 MPi G4FA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

To jeden z popularniejszych silników w segmencie C w gamie Kii i Hyundaia. Na ile jednak jest godny polecenia? Wolnossąca konstrukcja daje gwarancję niskiej awaryjności. Motor niestety ma też i wady. Jakie?

Upały latem decydują o awarii akumulatora... zimą!

Wiecie, że aż 40 proc. awarii na drodze spowodowanych jest problemami z akumulatorami? Dlatego wiedza dotycząca prawidłowej eksploatacji samochodowej baterii jest tak kluczowa!

Awaria silnika wycieraczek. I co wtedy?

Brak wycieraczek jesienią, zimą czy na wiosnę może być naprawdę czarnym scenariuszem. Oznacza bowiem mocno osłabioną widoczność. Dlatego tak ważne jest, aby awaria silnika wycieraczek była usunięta jak najszybciej.

Pęknięta szyba. Naprawa jest w ogóle możliwa?

Nowa szyba do samochodu stanowi wydatek sięgający kilkuset złotych. Na szczęście można go uniknąć. W końcu pękniętą szybę da się naprawić. W jaki sposób i ile to kosztuje? Już odpowiadamy.

Silnik 1.6 8v K7M Dacia - awarie, problemy, opinie

Dacia nigdy nie była synonimem wyrafinowania. Silnik 1.6 8v K7M sprawił jednak, że zaczęła się kojarzyć z trwałością i niskimi kosztami eksploatacji.

Silnik 1.2 Turbo Toyota - awarie, problemy, opinie

W roku 2015 Japończycy wkroczyli do segmentu małolitrażowych, doładowanych benzyniaków. Zrobili to jednak w swoim stylu, który wyraża przede wszystkim wysoka dawka nowych technologii.

Kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?

Widoczność to jeden z kluczowych aspektów bezpiecznej podróży. A jak inaczej zapewnić widoczność, jak nie poprzez sprawne wycieraczki. Zatem kiedy wymieniać wycieraczki w samochodzie?

Silnik Malucha - awarie, problemy, opinie

Dziś porozmawiamy pół żartem, pół serio. Wrócimy bowiem do Fiata 126p, który bez wątpienia zmotoryzował Polskę i przyjrzymy się usterkom nękającym jego jednostkę napędową. Z jakimi awariami borykał się silnik Malucha?

Awaria alternatora? To oznacza brak prądu w samochodzie!

Brak prądu to czarny scenariusz nie tylko w domu, ale i… samochodzie. Bardzo często o problemach z zasilaniem urządzeń decyduje awaria alternatora. Co o niej decyduje?

Jak rozpoznać usterki zawieszenia? To nie takie trudne

Resorowanie składa się z serii elementów eksploatacyjnych, które przeciętnie po kilku latach w części będą wymagać wymiany. Jednak jak rozpoznać usterki zawieszenia? To prostsze niż się wydaje.

REKLAMA