REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - awarie, problemy, opinie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - awarie, problemy, opinie
Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - awarie, problemy, opinie
Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Japończycy potrzebowali mocy, a tą dostarczył im silnik 2.3 DISI Turbo. Topowy benzyniak nie jest jednak wolny od wad. I powinien o nich wiedzieć każdy kupujący.

Japończycy na początku nowego millenium potrzebowali mocnego silnika benzynowego. Odpowiedzią na to stała się jednostka 2.3 DISI Turbo o oznaczeniu L3-VDT. Motor miał pojemność 2261 cm3, 4 cylindry ustawione w rzędzie oraz dość dużą ilość nowoczesnego osprzętu. Na początek częścią konstrukcji stała się turbosprężarka. Inżynierowie uzupełnili benzyniaka też technologią DISI. A skrót oznacza Direct Injection, Spark Ignition, czyli bezpośredni wtrysk i zapłon iskrowy. Tak opracowana konstrukcja oferowała 260 koni mechanicznych.

REKLAMA

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - ciekawostki dotyczące benzyniaka

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazdy dysponował momentem obrotowym na poziomie 380 Nm. Co ważne, był on dostępny już od 3000 obr./min. - a to dość nisko. Motoru L3-VDT dotyczy kilka ciekawostek. Pierwsza jest taka, że inżynierowie komputerowo ograniczali moc do 230 koni mechanicznych na pierwszych bigach. Po co? Aby uniknąć efektu szarpania kierownicą podczas dynamicznego przyspieszania. Poza tym w Mazdzie 6 MPS i CX-7 był stosowany czteronapęd, a modelu 3 MPS mechaniczna szpera przedniej osi.

Zobacz również: Używana Mazda CX-7 (2006-2012) – usterki

Na rynku pojawił się też słabszy wariant silnika 2.3 DISI Turbo Mazdy. Wersję motoru L3-VDT o mocy na poziomie 244 koni mechanicznych stosowano tylko w wersjach współpracujących z automatyczną przekładnią - tak, aby nie przeciążać skrzyni. Z czego wynikał spadek mocy? Nie był on wynikiem wyłącznie ingerencji elektronicznej. Inżynierowie zastosowali też mniejszą turbosprężarkę, która dla odmiany wkraczała do akcji jeszcze szybciej niż większa. Dodatkowym skutkiem był spadek wartości momentu obrotowego. Tu wynosił on 350 Nm.

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - lista modeli:

  • 3 MPS
  • 6 MPS
  • CX-7
  • 8

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - dane techniczne producenta:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 -100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie paliwa w l na 100 km
Mazda 3 MPS 260 KM 380 Nm 6,1 s. 250 km/h 9,6
Mazda CX-7 260 KM 380 Nm 8,2 s. 211 km/h 10,4

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazdy już w momencie opuszczenia salonu japońskiej marki miał dość poważny problem. A ten dotyczył… spalania! W cyklu miejskim CX-siódemka potrzebowała nawet 15 litrów na pokonanie każdych stu kilometrów. To wynik, który mrozi krew w żyłach. Czy można się mu dziwić? Nie do końca. Raz, że auto ma wysoką moc, a dwa, że mówimy o dość ciężkim - bo ważącym prawie 1800 kg - SUV-ie. Spalanie silnika 2.3 T naprawdę rzadko schodziło poniżej 10 litrów. I co gorsze, w jego przypadku instalacja LPG jest tylko półśrodkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Używana Mazda 3 BK (2003 – 2009 ) – usterki

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - LPG to półśrodek!

REKLAMA

Problem z zasilaniem gazem jest taki, że Japończycy wyposażyli motor w bezpośredni wtrysk benzyny. To oznacza że montaż instalacji może kosztować nawet 7 - 9 tysięcy złotych. Kwota jest na tyle wysoka, że inwestowanie w tańsze paliwo jest opłacalne tylko i wyłącznie w takim przypadku, w którym kierowca jeździ naprawdę dużo. Inaczej układ zasilania LPG w silniku 2.3 DISI Turbo Mazdy nie będzie miał okazji wygenerować na tyle wysokich oszczędności na paliwie, że właścicielowi auta zwróci się jego montaż.

Drugi z problemów dotyczy mocy. Kierowcy wybierający Mazdę 3 MPS lub CX-7 mogli przeżyć dość poważne rozczarowanie po badaniu auta na hamowni. Często okazywało się bowiem, że fabryczna moc na poziomie 260 koni mechanicznych jest wyłącznie pobożną mrzonką. Czemu? Wynikało to z działania kilku czynników, z których podstawowym był np. źle ustawiony zapłon lub skład mieszanki. Brakom mocy towarzyszyło szarpanie podczas przyspieszania. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że ASO dość szybko poradziły sobie z prawidłowym programowaniem sterownika.

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - łańcuch rozrządu nie jest wieczny…

Błędy popełnione jeszcze w fabryce niestety nie wyczerpują listy awarii silnika 2.3 DISI Turbo Mazdy. A pierwsza z usterek dotyczy łańcucha rozrządu. Choć element był przewidziany na całe życie jednostki napędowej, zdarza się że nie wytrzymuje więcej niż 100 tysięcy kilometrów - bardzo często piszą o tym właściciele CX-siódemek na forach internetowych. Problem z wymianą jest o tyle duży, że szczególnie drogi jest zestaw części. Za komplet nowego rozrządu trzeba zapłacić od 1290 do 3285 złotych. A do kwoty tej trzeba doliczyć jeszcze koszt robocizny.

Zobacz również: Używana Mazda 6 GG/GY: niezawodna elegancja

Użytkownicy Mazd z silnikiem 2.3 DISI Turbo podkreślają, że na tym usterki motoru L3-VDT nie kończą się. Kolejny problem dotyczy np. koła zmiennych faz rozrządu. Zużycie mechanizmu oznacza konieczność zakupu nowej części - a tak kosztuje jakieś 680 złotych. Popularne są też uszkodzenia turbosprężarek - regeneracja kosztuje 1000 złotych oraz przypadki przedwczesnego zużycia sprzęgła. Sprzęgło obciąża wysoki moment obrotowy, a komplet części zawierający koło dwumasowe zostanie wyceniony przez sklep motoryzacyjny na prawie 3 tysiące złotych.

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - podsumowanie:

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazdy jest zaawansowany technologicznie i za sprawą wysokiej mocy, daje kierowcy masę frajdy podczas jazdy. Jednostka mimo wszystko jest daleka od ideału. Po pierwsze z uwagi na niepohamowany apetyt. Po drugie poważny problem dotyczy części zamiennych. Choć auta napędzane japońską jednostką zdecydowanie staniały, tego samego nie da się powiedzieć o niektórych podzespołach. I powinien o tym pamiętać każdy kierowca, który za cel obierze sobie Mazdę 3 MPS, 6 MPS czy CX-7.

Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 11 zł
  • filtr powietrza - od 19 zł
  • filtr paliwa - od 20 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 1290 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 363 zł
  • sprzęgło komplet - od 854 zł
  • koło dwumasowe - od 1945 zł
  • wtryskiwacz - od 925 zł
  • świeca zapłonowa - od 21 zł
  • cewka zapłonowa - od 139 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 170 zł

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA