REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazda - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazda - awarie, problemy, opinie
Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazda - awarie, problemy, opinie
Fot. Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy pracuje w cyklu Atkinsona, spala benzynę jak diesel i ma bezpośredni wtrysk paliwa. Czy wyrafinowana technologia z Japonii jest też trwała? To zasadnicze pytanie z punktu widzenia rynku wtórnego.

Japończycy w roku 2012 zaprezentowali nowy typ silnika benzynowego. Motor 2.0 Skyactiv-G Mazdy był dość rewolucyjny, bo choć nie oferuje doładowania, ma bezpośredni wtrysk (wtryskiwacze wielootworowe) i niespotykanie wysoką wartość stopnia sprężania na poziomie 14.0:1. Co więcej, jednostka napędowa pracuje trochę na zasadzie diesla. Za sprawą wysokiego ciśnienia i temperatury dokonuje samozapłonu benzyny. Kluczem do sukcesu okazuje się też eliminacja spalania stukowego - osiągnięta poprzez nowy kształt tłoków i dłuższe kolektory wydechowe zapobiegające dodatkowemu nagrzewaniu się bloku.

REKLAMA

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy - trochę z hybrydy, trochę z diesla, trochę z… F1!

REKLAMA

Na tym jednak nie kończy się lista innowacji silnika Skyactiv-G Mazdy. Bo jednostka pracuje w oparciu o cykl… Atkinsona. To ten sam, który szeroko wykorzystują chociażby hybrydy Toyoty. Niedomykanie zaworów w początkowym cyklu pracy gwarantuje wysoką sprawność benzyniakowi. Poza tym niektóre wersje Mazdy 6 były uzupełniane systemem i-ELOOP. To rozwiązanie inspirowane Formułą 1, które odzyskuje energię kinetyczną podczas jazdy samochodem. Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy ma 1998 cm3 pojemności, cztery cylindry ustawione w rzędzie, łańcuch rozrządu oraz aluminiową głowicę i blok.

Charakterystyka pracy silnika 2.0 Skyactiv-G Mazdy jest dość specyficzna. Silnik choć wolnossący, może mieć nawet 165 koni mechanicznych mocy. Poza tym ma płasko przebiegający moment obrotowy oraz oferuje dobrą dynamikę, jednak w szczególności przy niższych prędkościach. Gdy samochód porusza się np. po autostradzie, przyspieszanie staje się coraz bardziej leniwe. Szczególnie w przypadku, w którym kierowca podczas konfigurowania pojazdu zdecyduje się na przekładnię automatyczną - ta choć ma łopatki, nie w każdej sytuacji pozwala kierowcy np. na redukcję przełożenia. Zalety? Benzyniak jest cichy i naprawdę oszczędny.

Zobacz również: Test: Mazda 3 Hikari 2.0 Skyactiv-G - jest stylowa, ale nie… szybka

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazda - wersje mocy:

  • 120 KM, 210 Nm
  • 122 KM, 213 Nm
  • 145 KM, 210 Nm
  • 150 KM, 204 Nm
  • 165 KM, 210 Nm

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazda - modele:

  • Mazda 3
  • Mazda CX-3
  • Mazda CX-30
  • Mazda 5
  • Mazda 6
  • Mazda CX-5
  • Mazda MX-5

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazda - dane techniczne producenta:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
Mazda 3 III 120 KM 210 Nm 8,9 s. 195 km/h 5,1
Mazda CX-3 150 KM 204 Nm 8,7 s. 200 km/h 6,4
Mazda 6 III 165 KM 210 Nm 9,1 s. 216 km/h 6,0

Na koniec powstaje zasadnicze pytanie. Jak ten nowoczesny benzyniak sprawdza się w praktyce? Aby przekonać się jak wygląda kwestia awaryjności silnika 2.0 Skyactiv-G Mazdy, przejrzałem fora fanów japońskiej marki. Wnioski? W postach przewijały się głównie informacje o trzech typach usterek. Kierowcy opowiadali m.in. o przypadku, w którym jednostka napędowa zaraz po rozruchu gasła. Powodem takiego stanu rzeczy nie był jednak akumulator czy immobiliser - na takie przyczyny w pierwszej kolejności stawiają mechanicy. Winny okazał się uszkodzony przepływomierz. Wystarczy odłączyć urządzenie od silnika, a ten zaczyna pracować normalnie - tak w ramach sprawdzenia. Ostatecznie konieczna jest i tak wymiana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Używane: Mazda 6 III GJ GL (od 2012) - opinie i typowe usterki

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy - spadek mocy? Powody są dwa!

REKLAMA

Druga z usterek dotyczyła wyraźnego spadku mocy silnika 2.0 Skyactiv-G Mazdy oraz pogorszenia osiągów. Powód? Bardzo często o niesprawności decyduje nieszczelność układu dolotowego. Dodatkowa porcja powietrza trafiająca do komory spalania zmienia skład mieszanki paliwowej i sprawia, że proces spalania przebiega mniej efektywnie. W tym przypadku warto zaznaczyć, że pęknięcia pojawiające się na kolektorze dolotowym często mają charakter mikro. A to oznacza, że w pierwszym momencie nie zostaną dostrzeżone przez kierowcę czy mechanika.

Trzeci problem z silnikiem 2.0 Skyactiv-G Mazdy dotyczy zaworu odmy. Usterka jest ekstremalnie trudna w zdiagnozowaniu. Objawy? Głośniejsza praca jednostki oraz brak mocy. Warsztaty działając trochę na oślep na ogół w takim przypadku najpierw wymieniają świece, a później np. czujnik spalania stukowego. Druga z procedur jest wyjątkowo droga - sama sonda kosztuje jakieś 700 złotych, a do tego za jej wymianę - z uwagi na fakt, że jest głęboko schowana w silniku - trzeba zapłacić często kolejne 700 złotych. Jak poznać uszkodzenie zaworu odmy? Należy stwierdzić niewielkie śladu oleju w dolocie. Te przedostają się do komory spalania i powodują spalanie stukowe - źródło dźwięków i niskiej mocy.

Zobacz również: Test Mazda CX-3 2.0 150 KM AWD

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy - mało awarii i duże przebiegi

W postach odnalezionych na forum zapaleńców Mazdy interesujące są dwie rzeczy. Po pierwsze wszelkie usterki, które udało mi się namierzyć, dotyczą samochodów z przebiegiem niższym niż 100 tysięcy kilometrów. Po drugie nie brakuje informacji od kierowców, którzy eksploatują Mazdę z silnikiem 2.0 Skyactiv-G na dystansie 200 - 300 tysięcy kilometrów i do tej pory nie mieli żadnej usterki! A to świadczy tylko i wyłącznie o tym, że japońska jednostka napędowa potrafi być naprawdę trwała. Jak utrzymać ją w dobrej kondycji? Oczywiście poprzez regularny serwis - Mazda zaleca wymianę oleju i filtrów co 20 tysięcy kilometrów lub raz w roku.

Jak silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy wróży na przyszłość? Potencjalnie i z eksploatacyjnego punktu widzenia dostrzec można dwa główne problemy. To bez wątpienia niezwykle trwała konstrukcja. To jednak oznacza, że ciężko liczyć na bogatą ofertę części zamiennych. W efekcie części takie jak wcześniej wspomniany zawór odmy będą dostępne prawdopodobnie głównie w ASO w postaci naprawdę drogiego oryginału. Poza tym warto pamiętać, że japoński wolnossak to mimo wszystko nowoczesna i dość nietypowa konstrukcja. Tym samym nie każdy mechanik będzie ją znał i nie każdy będzie ją w stanie naprawić.

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy - podsumowanie:

Od premiery silnika 2.0 Skyactiv-G Mazdy minęło parę lat, a do tego jednostka jest montowana w serii modeli popularnych. Optymistyczne jest to, że jak na razie nie ma zbyt wielu informacji mówiących o nadmiernej awaryjności konstrukcji. A jako że do tego motor oferuje zadowalające osiągi i charakteryzuje się niskim spalaniem, staje się jednym z tych benzyniaków, które można polecić kupującym na rynku wtórnym.

Silnik 2.0 Skyactiv-G Mazdy - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 13 zł
  • filtr powietrza - od 11 zł
  • filtr paliwa - od 78 zł
  • filtr kabinowy - od 23 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 325 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 114 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 75 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 63 zł
  • łącznik stabilizatora - od 37 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 41 zł
  • amortyzator - od 188 zł
  • sprzęgło komplet - od 620 zł
  • cewka zapłonowa - od 332 zł
  • świeca zapłonowa - od 30 zł
  • sonda lambda - od 604 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA