REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak dokumentów pojazdu za granicą? To murowany mandat!

Brak dokumentów pojazdu za granicą? To murowany mandat!
Brak dokumentów pojazdu za granicą? To murowany mandat!
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo obowiązujących przepisów nadal są sytuacje, w których należy mieć przy sobie podczas jazdy dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC. Dokumenty pojazdu trzeba wozić np. podczas wyjazdu za granicę!

1 października 2018 roku weszła w życie jedna z ważniejszych zmian dla kierowców z prawnego punktu widzenia. Od tego momentu nie muszą oni posiadać przy sobie w czasie jazdy ani dowodu rejestracyjnego pojazdu, ani potwierdzenia opłacenia polisy OC. I choć długo zapowiadana nowość zdecydowanie ułatwia życie prowadzącym w Polsce, są też sytuacje w którym komplikuje ona nieco życie. Przykład? Brak dowodu rejestracyjnego jest obowiązujący, jednak wyłącznie na terytorium Polski. W sytuacji, w której prowadzący wybiera się za granicę nawet na chwilę, musi mieć przy sobie wszystkie dokumenty pojazdu.

REKLAMA

Zobacz również: Obowiązkowe wyposażenie samochodów za granicą, a mandat

Brak dokumentów za granicą: a pojazd nie jest kradziony?

REKLAMA

W sytuacji, w której prowadzący opuści Polskę i zostanie zatrzymany do kontroli drogowej przez zagranicznych policjantów, bez dowodu rejestracyjnego nie będą oni w stanie stwierdzić czy dana osoba ma uprawnienia do użytkowania danego pojazdu. Nie mają bowiem dostępu do polskiej bazy CEPiK. Mówiąc prostym językiem, nie będą w stanie orzec czy auto nie jest np. kradzione, a kierowca może trafić nawet do aresztu. Identyczna zasada dotyczy polisy ubezpieczenia OC wykupionego dla samochodu. Brak dokumentu w czasie kontroli sprawia, że zagraniczni funkcjonariusze nie będą mieli możliwości stwierdzenia czy auto jest ubezpieczone.

Brak dowodu rejestracyjnego nie jest jedynym czarnym scenariuszem, który może spotkać Polaka za granicą. Mało komfortowo przebiegać będzie zagraniczna kontrola drogowa również w sytuacji, w której np. dowód rejestracyjny pojazdu jest zniszczony w takim stopniu, że staje się nieczytelny - np. został zalany wodą, jest wytarty lub częściowo przedarty. Brak możliwości odczytania danych sprawia, że dokument całkowicie traci ważność. Skutek? W pierwszej kolejności zostanie zatrzymany przez zagranicznych funkcjonariuszy. To jednak tak naprawdę jeden z najmniejszych problemów kierowcy.

Zobacz również: Miękki dowód. Czy zawsze konieczne jest pozwolenie czasowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieczytelny dowód rejestracyjny? Skończy się lawetą!

Nieczytelny dowód rejestracyjny pojazdu zostanie odesłany do Polski i organu wydającego. To jednak w tym samym czasie oznacza, że auto nie będzie mogło kontynuować podróży. Skutek? Powinno trafić na parking i tam oczekiwać na dostarczenie dokumentu czytelnego, ewentualnie ma szansę wrócić do kraju jednak wyłącznie przy pomocy wezwanej do tego celu lawety. Koszty? Te mogą być naprawdę wysokie. Wynajęcie lawety bez kierowcy kosztuje 250 - 350 złotych za dobę. Cena zależy od wybranej firmy lub rejonu Polski. Koszt holowania sięga natomiast od 1 do 2 złotych za każdy pokonany kilometr.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

REKLAMA

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA