REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak dokumentów pojazdu za granicą? To murowany mandat!

Brak dokumentów pojazdu za granicą? To murowany mandat!
Brak dokumentów pojazdu za granicą? To murowany mandat!
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo obowiązujących przepisów nadal są sytuacje, w których należy mieć przy sobie podczas jazdy dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC. Dokumenty pojazdu trzeba wozić np. podczas wyjazdu za granicę!

1 października 2018 roku weszła w życie jedna z ważniejszych zmian dla kierowców z prawnego punktu widzenia. Od tego momentu nie muszą oni posiadać przy sobie w czasie jazdy ani dowodu rejestracyjnego pojazdu, ani potwierdzenia opłacenia polisy OC. I choć długo zapowiadana nowość zdecydowanie ułatwia życie prowadzącym w Polsce, są też sytuacje w którym komplikuje ona nieco życie. Przykład? Brak dowodu rejestracyjnego jest obowiązujący, jednak wyłącznie na terytorium Polski. W sytuacji, w której prowadzący wybiera się za granicę nawet na chwilę, musi mieć przy sobie wszystkie dokumenty pojazdu.

REKLAMA

Zobacz również: Obowiązkowe wyposażenie samochodów za granicą, a mandat

Brak dokumentów za granicą: a pojazd nie jest kradziony?

REKLAMA

W sytuacji, w której prowadzący opuści Polskę i zostanie zatrzymany do kontroli drogowej przez zagranicznych policjantów, bez dowodu rejestracyjnego nie będą oni w stanie stwierdzić czy dana osoba ma uprawnienia do użytkowania danego pojazdu. Nie mają bowiem dostępu do polskiej bazy CEPiK. Mówiąc prostym językiem, nie będą w stanie orzec czy auto nie jest np. kradzione, a kierowca może trafić nawet do aresztu. Identyczna zasada dotyczy polisy ubezpieczenia OC wykupionego dla samochodu. Brak dokumentu w czasie kontroli sprawia, że zagraniczni funkcjonariusze nie będą mieli możliwości stwierdzenia czy auto jest ubezpieczone.

Brak dowodu rejestracyjnego nie jest jedynym czarnym scenariuszem, który może spotkać Polaka za granicą. Mało komfortowo przebiegać będzie zagraniczna kontrola drogowa również w sytuacji, w której np. dowód rejestracyjny pojazdu jest zniszczony w takim stopniu, że staje się nieczytelny - np. został zalany wodą, jest wytarty lub częściowo przedarty. Brak możliwości odczytania danych sprawia, że dokument całkowicie traci ważność. Skutek? W pierwszej kolejności zostanie zatrzymany przez zagranicznych funkcjonariuszy. To jednak tak naprawdę jeden z najmniejszych problemów kierowcy.

Zobacz również: Miękki dowód. Czy zawsze konieczne jest pozwolenie czasowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieczytelny dowód rejestracyjny? Skończy się lawetą!

Nieczytelny dowód rejestracyjny pojazdu zostanie odesłany do Polski i organu wydającego. To jednak w tym samym czasie oznacza, że auto nie będzie mogło kontynuować podróży. Skutek? Powinno trafić na parking i tam oczekiwać na dostarczenie dokumentu czytelnego, ewentualnie ma szansę wrócić do kraju jednak wyłącznie przy pomocy wezwanej do tego celu lawety. Koszty? Te mogą być naprawdę wysokie. Wynajęcie lawety bez kierowcy kosztuje 250 - 350 złotych za dobę. Cena zależy od wybranej firmy lub rejonu Polski. Koszt holowania sięga natomiast od 1 do 2 złotych za każdy pokonany kilometr.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA