REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Top 10: Mandat zimą. Wiedziałeś, że za te zachowania grozi kara?

opony zima śnieg Fot. Fotolia
opony zima śnieg Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima stanowi ciężki okres dla kierowców. Szczególnie w sytuacji, w której obfituje w opady śniegu i warunki niskiej temperatury. Zima to też moment, w którym kierowca nieświadomie może narazić się na wysoki mandat!

Po pierwsze odśnież samochód!

Kierowca przed rozpoczęciem jazdy musi odśnieżyć samochód. Jazda z pokrywą śnieżną tworzy zagrożenie. W końcu biały puch zalegający na szybach ogranicza widoczność i sprawia, że prowadzący może za późno zareagować na sytuację na drodze. A to w prostej linii prowadzi np. do stłuczki, ewentualnie potrącenia pieszego. Funkcjonariusze widząc nieodśnieżony samochód, mają prawo zatrzymać go do kontroli. I spotkanie z policjantami nie skończy się miło. Kierowcy grozi bowiem mandat opiewający na 500 złotych. Poza tym do jego konta dopisanych zostanie aż 6 punktów karnych!

REKLAMA

Zobacz również: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

Odśnieżasz auto? Nie włączaj silnika!

Bardzo często zdarza się tak, że podczas odśnieżania nadwozia kierowcy uruchamiają silnik w aucie. W ten sposób w czasie, w którym prowadzący zrzuca pokrywę śnieżną, zaczyna pracować ogrzewanie i do wnętrza zaczyna być wdmuchiwane ciepłe powietrze. Praktyka jest popularna, ale niestety stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami. Czemu? Powodów jest kilka. Po pierwsze prowadzący pozostawia pracujące auto bez nadzoru - zimowy mandat w tym przypadku sięga 50 złotych. Po drugie postój trwający dłużej niż minutę, wymaga od kierowcy... zgaszenia silnika. A jeżeli policjant zakwalifikuje czyn jako nadmierną emisję spalin i hałasu, kara może sięgnąć nawet 300 złotych.

Zobacz również: Mandat za odśnieżanie z włączonym silnikiem

A co ze szronem na szybach?

Kierowca ma obowiązek nie tylko odśnieżyć auto, ale również usunąć z szyb zalegający szron. Ten identycznie jak śnieg ogranicza widoczność i może doprowadzić do powstania niebezpieczeństwa na drodze. Co ważne, prowadzący powinien zeskrobać skrobaczką szron nie tylko z szyb, ale i lusterek bocznych. Alternatywy? Tą może stanowić ogrzewanie postojowe, które pod wpływem temperatury wtłaczanej do kabiny pozbędzie się zamarzniętej wilgoci, ewentualnie ogrzewanie szyb i lusterek. Co grozi za jazdę samochodem z oszronionymi szybami? W takim przypadku zimowy mandat może mieć wartość wynoszącą od 20 do 500 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak usuwać szron i lód z szyby czołowej, aby jej nie uszkodzić?

Bez płynu... do spryskiwaczy nie ma jazdy!

Bardzo rzadko mówi się o tym, że jednym z obowiązków kierowcy jest zadbanie o prawidłowy poziom... płynu do spryskiwaczy. I choć może to wydawać się śmieszne, policjant podczas kontroli ma prawo poprosić prowadzącego o uruchomienie spryskiwacza, żeby przekonać się czy płyn jest w zbiorniku. Brak płynu oznacza, że kierowca może mieć ograniczoną widoczność podczas jazdy w złych warunkach drogowych. To jednak nie koniec. Bo policjant może sprawdzić też sprawność wycieraczek, a nawet stan piór. Zimowy mandat w tym przypadku? Kwota zależy od funkcjonariusza i wynosi od 20 do 500 złotych. Co więcej, awaria wycieraczek skończy się też odebraniem dowodu rejestracyjnego.

Zobacz również: Awaria silnika wycieraczek. I co wtedy?

Klucz do sukcesu to czyste reflektory

Widoczność podczas jazdy to nie tylko czyste szyby, ale i reflektory. Zabrudzone lub co gorsze zaśnieżone klosze stają się czymś na zasadzie filtra i mocno ograniczają przepuszczanie snopa światła. A to ma wpływ na pole widzenia, bezpieczeństwo i może skutkować wypisaniem mandatu zimą. Jak duże pole do popisu ma funkcjonariusz? W razie wykrycie wykroczenia może zatrzymać auto do kontroli, a następnie ukarać kierowcę grzywną wynoszącą od 20 do 500 złotych. Wykroczenie na szczęście nie jest obwarowane punktami karnymi.

Zobacz również: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Nieczytelne tablice to też powód do mandatu zimą!

Śnieg padający podczas jazdy, ewentualne wszelkie zabrudzenia osadzają się nie tylko na szybach i reflektorach, ale też na tablicy rejestracyjnej. O jej czystość również kierowca powinien dbać. Warto ją czyścić np. podczas przerw na kawę lub tankowanie na stacjach benzynowych. Prowadzący, który będzie się uchylał od tego obowiązku, naraża się na karę. Stwierdzenie wykroczenia daje policjantom możliwość wypisania zimowe mandatu o wartości 200 złotych. To jednak nie koniec, bo do konta prowadzącego jednocześnie dopisane zostaną 2 punkty karne.

Zobacz również: Rozliczamy najem

Opony z kolcami są w Polsce zakazane!

W Polsce raczej nie zdarzają się warunki na tyle trudne, aby prowadzący musieli stosować okolcowane opony. Szczególnie że ich montaż oznacza jazdę na kolcach cały czas. Skutek? Ustawodawca zabronił ich stosowania na drogach publicznych - dotyczy tego art. 60 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Stosowanie na stałe w oponach elementów antypoślizgowych oznacza mandat wynoszący 100 złotych.

Zobacz również: Opony z kolcami - kiedy można ich używać?

Łańcuchy śniegowe ratują trakcję. Ale czy zawsze?

Czasami na drodze zdarza się sytuacja, w której warunki stają się ekstremalnie trudne. Dzieje się tak wtedy, gdy na asfalcie zalega gruba pokrywa śnieżna, ewentualnie lód. W takim przypadku kierowca ma prawo wspierać trakcję pojazdu za pomocą łańcuchów założonych na opony. Na niektórych drogach stosowany jest wręcz znak C-18 - nakaz używania łańcuchów śniegowych. Co w sytuacji, w której prowadzący nie zdejmie łańcuchów po zjechaniu na czysty asfalt? W takim przypadku łańcuchy niszczą nawierzchnię, a do tego kierowca naraża się na mandat. Policjanci w razie wykrycia wykroczenia mogą go ukarać grzywną wynoszącą 100 złotych.

Zobacz również: Łańcuchy śniegowe – kiedy można ich używać i jak je zakładać?

A może by tak zorganizować kulig?

Zimowa sceneria jest idealna na... kulig! I choć daje on masę frajdy, a to tego stanowi świetny sposób na miłe spędzenie czasu, może zakończyć się mandatem. I stanie się tak za każdym razem, gdy osoby na saniach będą ciągnięte przez pojazd mechaniczny - czy to samochód, czy to ciężarówkę, czy nawet traktor. Czemu? Wyobraźcie sobie hamowanie autem - to się zatrzyma, sanie jednak nie. Groźne są też zakręty, w przypadku których zaprzęgi wysuwają się poza obrys pojazdu i wjeżdżają na pas dla samochodów jadących w przeciwnym kierunku. Zorganizowanie kuligu wiąże się z jednym z najwyższych mandatów zimowych. W takim przypadku kara wynosi 500 złotych oraz 5 punktów karnych.

Zobacz również: Jaki mandat grozi za kulig za samochodem?

Sprawne oświetlenie to absolutny must have!

Widoczność i widzialność to dwa pojęcia, które odgrywają szczególnie ważną rolę zimą. Kierowca musi widzieć innych użytkowników drogi i musi być widziany w sytuacji, w której na drodze opanują opady śniegu, ewentualnie pojawia się mgła. Dlatego w sezonie chłodnym ewentualne niesprawności oświetlenia są szczególnie mocno ścigane przez policjantów. Przepalona żarówka np. świateł mijania może zatem oznaczać mandat wynoszący 200 złotych. Poza tym do konta kierowcy zostaną dopisane 2 punkty karne oraz może on nawet stracić dowód rejestracyjny pojazdu.

Zobacz również: Komplet seria: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA