REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda bez pasów 2020 r. Mandaty się zmienią?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jazda bez pasów 2020 r. Mandaty się zmienią?/ Fot. Fotolia
Jazda bez pasów 2020 r. Mandaty się zmienią?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pasy są podstawowym system bezpieczeństwa montowanym w samochodzie i o ich zaletach dziś chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Co zatem się stanie, gdy któryś z pasażerów ich nie zapnie? Jazda bez pasów oznacza mandat!

Pasy bezpieczeństwa pełnią w samochodzie dwie role. Po pierwsze sprawiają, że pasażer podczas podróży jest utrzymywany na swoim miejscu. Jego ciało nie przesuwa się ani podczas mocnego hamowania, ani np. jazdy po rondzie czy w ostrym łuku. Drugie z zastosowań pojawia się w sytuacji, w której auto uczestniczy w kolizji lub wypadku. Wtedy pasy również mają za zadanie utrzymać pasażera na miejscu. To jest konieczne dlatego, aby nie uderzył on chociażby o deskę rozdzielczą przy uderzeniu przednim lub dach podczas dachowania czy prawidłowo mogły zadziałać np. poduszki powietrzne.

REKLAMA

Jazda bez pasów 2020 r. Czemu pasy są tak ważne?

REKLAMA

Przemieszczanie się ciała pasażera podczas wypadku może być brzemienne w skutkach. I jednocześnie ujawnia wielką siłę pasów bezpieczeństwa! Czemu? Osoba, która waży 80 kilogramów, podczas zderzenia z prędkością 48 km/h zaczyna ważyć... 4 tony. Utrzymanie takiej siły w ryzach oznacza przede wszystkim jak największą szansę na wyjście z wypadku dla kierowcy czy pasażera. Badania europejskie brzmią optymistycznie. Ich zdaniem nawet 90 proc. podróżnych zapina pasy podczas jazdy. Wynik ten dotyczy jednak głównie przednich foteli. W przypadku tylnej kanapy jest niższy i sięga 60 proc.

Zapinanie pasów to bez wątpienia klucz do bezpiecznej jazdy. Właśnie dlatego unikanie obowiązku jest obwarowane sankcją. Jaką? Kierowca powinien się liczyć z mandatem karnym opiewającym na 100 złotych. Dodatkowo do jego konta dopisane zostaną 2 punkty karne. Gdy prowadzący nie dopilnuje pasażerów, otrzyma grzywnę wynoszącą 100 złotych oraz 4 punkty karne. Policjant ma możliwość odstąpienia od ukarania kierowcy za brak zapiętych pasów u pasażera. Zadecyduje o tym wyłącznie jeden argument - że prowadzący prosił pasażera o zapięcie pasów, ten jednak zignorował prośbę.

Jazda bez pasów 2020 r. Mandaty będą wyższe?

REKLAMA

Co z pasażerem? W sytuacji, w której podczas kontroli drogowej funkcjonariusz ujawni, że osoba podróżująca pojazdem nie ma zapiętych pasów, zostanie ona ukarana mandatem opiewającym na 100 złotych. Czy kwoty mandatów zwiększą się w najbliższym czasie? Co prawda, pojawiają się informacje mówiące o tym, że kary czekające na kierowców na polskich drogach zostaną drastycznie zwiększone. Mówi się nawet o trzykrotnym wzroście. Na razie jednak nowe propozycje dotyczą przede wszystkim łamania ograniczeń prędkości. A to oznacza, że kara za jazdę bez pasów w 2020 r. raczej nie ulegną zmianie.

Polskie przepisy przewidują kilka możliwości, w których obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przestaje obowiązywać. Przykład? Zapisy wyłączają funkcjonariuszy chroniących polskich oficjeli oraz pełniących służbę np. w Policji, Straży Granicznej czy Służbie Więziennej. Obowiązek nie dotyczy też konwojentów podczas przewożenia wartości pieniężnych, taksówkarzy podczas przewożenia pasażerów, instruktorów lub egzaminatorów podczas szkolenia lub egzaminowania, członków zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej, kobiet w widocznej ciąży, osób mających orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów oraz osób chorych lub niepełnosprawnych przewożonych na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA