REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 2.0 MultiJet Fiat - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 MultiJet Fiat - awarie, problemy, opinie
Silnik 2.0 MultiJet Fiat - awarie, problemy, opinie
Alfa Romeo

REKLAMA

REKLAMA

Silnik 2.0 MultiJet to następca legendarnego 1.9 MultiJet. Dość szybko przejął prym nie tylko w gamie Fiata, ale i General Motors. Czy jednak popularny znaczy godny uwagi?

REKLAMA

Choć silnik 1.9 MultiJet był na początku nowego millenium hitem sprzedaży w gamie Fiata i Opla, coraz bardziej jasne było to, że wymaga dalszych modyfikacji. Włoscy inżynierowie wzięli się zatem do galopu i latem roku 2008 zaprezentowali nowy silnik wysokoprężny. Jednostka 2.0 MultiJet jako pierwsza trafiła pod maskę Lancii Delty. Później pojawiła się w gamie Alfy Romeo, Fiata oraz - na mocy umowy licencyjnej - General Motors. Co można powiedzieć o tym silniku? Diesel tak naprawdę bazuje na poprzedniku. Ma 1956 cm3 pojemności, 4 cylindry i 16 zaworów. Sucha masa motoru waha się w przedziale od 174 do 182 kilogramów.

REKLAMA

Inżynierowie pracujący nad silnikiem 2.0 MultiJet Fiata walczyli o spełnienie wymogów normy emisji spalin Euro 5. Stąd elementem wyposażenia standardowego stał się m.in. filtr cząstek stałych. Diesel był niezwykle popularny nie tylko w gamie grupy Fiata, ale też General Motors. Stąd tworzone były kolejne wersje mocy. Na rynku znane są modele dysponujące stadem 110, 120, 130, 135, 136, 140, 150, 160, 165, 170, 190, a nawet 195 koni mechanicznych. Dwa ostatnie warianty to autorskie dzieło inżynierów GM. Zastosowali oni w jednostce nie jedną, a dwie turbosprężarki.

Zobacz również: Silnik 1.6 Multijet Fiat - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 MultiJet Fiat - modele samochodów:

  • Alfa Romeo: 159, Giulietta, Brera
  • Fiat: Bravo, Doblo, Sedici, Freemont
  • Lancia: Delta
  • Opel: Astra, Insignia
  • Saab: 9-5
  • Suzuki: SX4
  • Jeep: Renegade, Compass, Cherokee
  • Chevrolet: Cruze, Captiva,

Silnik 2.0 MultiJet Fiat - dane techniczne producenta:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
Fiat Doblo II 135 KM 320 Nm 11,3 s. 179 km/h 5,7
Lancia Delta 165 KM 360 Nm 8,5 s. 214 km/h 5,3
Opel Insignia I 195 KM 400 Nm 8,7 s. 230 km/h 4,9

Jeżeli chodzi o podstawowe procedury serwisowe, to silnik 2.0 MultiJet ma przede wszystkim dwa wymagania. Po pierwsze konieczna jest okresowa wymiana paska rozrządu. W przypadku grupy Fiata napęd należy zamieniać na nowy średnio co 140 tysięcy kilometrów. Opel zaleca interwał o 10 tysięcy kilometrów dłuższy. Raczej nie są znane przypadki przedwczesnego zerwania paska. Po drugie konieczna jest regularna wymiana oleju. Producent zaleca zalewanie nowego smarowidła do 35 tysięcy kilometrów lub 2 lata. Tak ustalony interwał jest jednak zdecydowanie zbyt długi. Lepiej skrócić okresy między przeglądami do roku lub 15 tysięcy kilometrów.

Zobacz również: Używany Fiat Bravo II: trwalszy niż stereotypy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 2.0 MultiJet Fiat - DPF szczególnie problematyczny w Oplach!

REKLAMA

Wady silnika 2.0 MultiJet? Identycznie jak poprzednik - 1.9 MultiJet ma on pewne braki na polu kultury pracy. Poza tym nie jest aż tak oszczędny, jak mogliby się spodziewać kierowcy. Usterki silnika 2.0 MultiJet Fiata? Podstawowa dotyczy filtra cząstek stałych i jest znana z samochodów Opla - konkretnie głównie Insignii. Kierowcy skarżyli się, że podczas postoju w aucie zaczynają falować obroty, a komputer wywala komunikat mówiący o awarii filtra cząstek stałych. Podczas akcji serwisowej ogłoszonej przez Niemców w autach aktualizowany był sterownik silnika oraz filtra cząstek stałych.

Oczywiście zdarza się, że problemy z DPF-em nie są wynikiem wadliwego programu, a zapchania osadnika. W takim przypadku konieczna jest oczywiście wymiana. Jeżeli chodzi o objawy, diesel dymi wtedy na biało oraz rośnie poziom oleju i spalanie. Problematycznym elementem we Fiatach z silnikiem 2.0 MultiJet jest elektronicznie sterowany zawór EGR. Zbiera się w nim sadza, jednak z uwagi na fakt że inżynierowie stworzyli z niego zespół części, ciężko go rozebrać i czyścić. Nowy mechanizm kosztuje minimum 640 złotych, a usterka starego powoduje mocny wzrost spalania i problemy z rozruchem motoru.

Zobacz również: Używany Opel Insignia - czy warto?

Silnik 2.0 MultiJet Fiat - co z układem chłodzenia?

W samochodach marki Fiat, Lancia i Alfa Romeo wyposażonych w diesla 2.0 MultiJet popularna usterka dotyczy też układu chłodzenia. Problemy dotyczą przede wszystkim pomp wody i chłodnic. Objawy awarii? Wskazówka temperatury silnika podczas jazdy zmienia swoje położenie co chwile, a w zbiorniczku wyrównawczym jest za mało płynu chłodniczego. Problemy zazwyczaj są trzy. Po pierwsze winne mogą być wadliwie wykonane żeberka chłodnicy. Po drugie zdarzają się wycieki na uszczelniaczu pompy wody. Po trzecie znane są przypadki uszkodzenia łopatek pompy wody.

Co niezwykle ważne, główne elementy osprzętu w postaci wtryskiwaczy, turbosprężarki czy sprzęgła są stosunkowo trwałe. Bez większych problemów powinny pokonać nawet 250 - 300 tysięcy kilometrów. Ich trwałość skrócić mogą przede wszystkim zaniedbania, ewentualnie nawyki eksploatacyjne kierowcy. Przykład? Wtryskiwacze nie lubią paliwa złej jakości. Już jedno tankowanie może doprowadzić do ich zapchania. Sprzęgło - a w szczególności koło dwumasowe - nie cierpli z kolei jazdy na zasadzie pełen gaz ze startu, a później ostre hamowanie. W ten sposób jest bardzo mocno przeciążane.

Silnik 2.0 MultiJet Fiat - podsumowanie:

Silnik 2.0 MultiJet Fiata jest nowoczesny, oferuje dobrą dynamikę jazdy, a do tego z pewnością może być uznany za oszczędny. A jako że w tym samym czasie nie ma przytłaczającej listy charakterystycznych usterek, jednostkę spokojnie można uznać za wybór godny polecenia. Oczywiście pod jednym warunkiem! Pod warunkiem, że kupujący przed dokonaniem transakcji dokładnie sprawdzi auto. Tylko wtedy przekona się czy silnik nie był zaniedbany i czy poprzedni właściciel nie stał się powodem pojawienia się usterek eksploatacyjnych.

Silnik 2.0 MultiJet Fiat - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 14 zł
  • filtr powietrza - od 26 zł
  • filtr paliwa - od 51 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 240 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 231 zł
  • sprzęgło komplet - od 762 zł
  • koło dwumasowe - od 1302 zł
  • zawór EGR - od 640 zł
  • świeca żarowa - od 27 zł
  • filtr cząstek stałych - od 2536 zł
  • sonda lambda - od 300 zł
  • turbosprężarka - od 3645 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA