REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie
Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Kia

REKLAMA

REKLAMA

Opis silnika 2.0 CRDi Kii i Hyundaia można zamknąć tak naprawdę w trzech słowach. Jest nowoczesny, dynamiczny, a do tego trwały. Kierowcy przekonywali się o tym przez ostatnią dekadę.

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku i wraz z premierą takich modeli jak Kia Sportage III oraz Hyundai ix35, Koreańczycy zaprezentowali nowy silnik diesla. Motor 2.0 CRDi pochodzi z serii R i otrzymał oznaczenie D4HA. Warto zaznaczyć, że konstrukcja nie jest rozwinięciem poprzednika wprowadzonego na rynek o dekadę wcześniej. Silnik 2.0 CRDi D4EA to jednostka, która została skonstruowana przez włoską firmę VM Motori i nie cieszyła się najlepszymi opiniami wśród kierowców. Jak wyglądają szczegóły techniczne nowego diesla? Ma 1995 cm3 pojemności, 4 cylindry i 16 zworów. Standardem stała się np. turbosprężarka ze zmienną geometrią łopatek.

REKLAMA

Silnik 2.0 CRDi Kia i Hyundai - osiągi i… ekologia!

Zaawansowanie technologiczne silnika 2.0 CRDi D4HA wyraża się też w kwestii osiągów i emisji. O te pierwsze dbają wtryskiwacze piezoelektryczne common rail - wykorzystano urządzenia trzeciej generacji stworzone przez Boscha. Za ich sprawą moc wzrosła do 136 lub 185 koni mechanicznych. Poza tym Koreańczycy montowali w 2-litrowym dieslu filtr cząstek stałych, który stał na straży emisji spalin zgodnej z normą Euro 5. Nowoczesny motor w przeciwieństwie do swojego poprzednika ma też inaczej rozwiązany napęd rozrządu. Zamiast paska pojawił się naprawdę łańcuch.

Zobacz również: Test Hyundai ix35 CRDi 136 KM aut. AWD

Diesel 2.0 CRDi Kii i Hyundaia był parowany z 6-biegową skrzynią manualną lub 6-biegowym, klasycznym automatem. Druga z przekładni nie lubi tak naprawdę tylko dwóch rzeczy. Po pierwsze zaniedbań serwisowych, a po drugie wysokich przebiegów. Zadbany automat choć ogranicza nieco osiągi auta, w zasadzie nie ma słabych punktów. Dodatkowo wersje 185-konne były parowane np. z napędem na cztery koła. Silnik 2.0 CRDi D4HA był montowany przede wszystkim w Kii Sportage III i IV oraz Hyundaiu ix35 i Tucsonie. Jednostka występowała też pod maską Kii Sorento.

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - wersje mocy:

  • 136 KM, 320 Nm
  • 185 KM, 383 lub 400 Nm

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - dane techniczne producentów:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 -100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w l na 100 km
Kia Sportage III 136 KM 320 Nm 10,8 s. 182 km/h 5,5
Hyundai ix35 185 KM 383 Nm 9,4 s. 195 km/h 5,9

Zobacz również: Używana KIA Sportage III

REKLAMA

Z eksploatacyjnego punktu widzenia diesel 2.0 CRDi D4HA jest chwalony przez kierowców głównie za wysoką kulturę pracy i oszczędność. Poza tym jednostka odznacza się wysokim wskaźnikiem bezawaryjności. Znane są przypadki, w których regularnie serwisowana jednostka bez większych trudności pokonała 350 czy nawet 400 tysięcy kilometrów. Co oznacza regularny serwis? Przede wszystkim wymianę oleju i filtrów. Procedurę najlepiej powtarzać raz w roku, ewentualnie co 15 tysięcy kilometrów.

Kierowcy do tej pory chętnie patrzą w stronę wysokoprężnych Kii i Hyundaiów. Powód? To bez wątpienia przyzwoite spalanie i dobre osiągi. A wszystko zagwarantował układ wtryskowy common rail. Ile spala Kia Sportage 2.0 CRDi 136km? Opinie kierowców są jednoznaczne. W cyklu mieszanym zadowala się niespełna 7 litrami oleju napędowego. W trasie wynik potrafi być nawet o dwa litry niższy.

Silnik 2.0 CRDi D4HA - awarie nie są nagminne!

Mimo wszystko w silniku 2.0 CRDi zdarzają się awarie. Jakie? Zazwyczaj więcej niż 100 tysięcy kilometrów nie wytrzymuje koło pasowe na wale korbowym. Jego wymiana często odbywa się jednak w ramach gwarancji - w przypadku Kii gwarancja producenta trwa bowiem aż 7 lat! Poza tym w modelach eksploatowanych przede wszystkim w mieście, zazwyczaj koło dwumasowe nie wytrzymuje więcej niż 180 tysięcy kilometrów. W tym przypadku kierowca z własnej kieszeni musi pokryć koszty naprawy, a te… nie są niskie. Nowa dwumasa kosztuje przeszło 2 tysiące złotych. A do tego należy doliczyć jeszcze cenę sprzęgła i robocizny. Ostatni z problemów dotyczy filtra cząstek stałych, który nie lubi miejskiej eksploatacji.

Zobacz również: Usuwanie DPF: to proste, ale co ze skutkami…

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kii i Hyundaia to idealny przykład na to, że koreańskie firmy odrobiły lekcje zadane przez europejski rynek jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Marki postawiły na prostą, ale sprawdzoną technologią i zajęły się jakością. Skutek? Udało im się stworzyć dość mocnego diesla, który charakteryzuje się dobrymi osiągami i wysoką trwałością. W efekcie idealnie pasuje pod maskę wolumenowych crossoverów, które stały się hitami sprzedaży na Starym Kontynencie.

Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 15 zł
  • filtr powietrza - od 18 zł
  • filtr paliwa - od 19 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 869 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 491 zł
  • sprzęgło komplet - od 1247 zł
  • koło dwumasowe - od 2267 zł
  • zawór EGR - od 620 zł
  • świeca żarowa - od 68 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 300 zł
  • turbosprężarka - od 3366 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA