Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - awarie, problemy, opinie
REKLAMA
REKLAMA
Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku i wraz z premierą takich modeli jak Kia Sportage III oraz Hyundai ix35, Koreańczycy zaprezentowali nowy silnik diesla. Motor 2.0 CRDi pochodzi z serii R i otrzymał oznaczenie D4HA. Warto zaznaczyć, że konstrukcja nie jest rozwinięciem poprzednika wprowadzonego na rynek o dekadę wcześniej. Silnik 2.0 CRDi D4EA to jednostka, która została skonstruowana przez włoską firmę VM Motori i nie cieszyła się najlepszymi opiniami wśród kierowców. Jak wyglądają szczegóły techniczne nowego diesla? Ma 1995 cm3 pojemności, 4 cylindry i 16 zworów. Standardem stała się np. turbosprężarka ze zmienną geometrią łopatek.
REKLAMA
Silnik 2.0 CRDi Kia i Hyundai - osiągi i… ekologia!
Zaawansowanie technologiczne silnika 2.0 CRDi D4HA wyraża się też w kwestii osiągów i emisji. O te pierwsze dbają wtryskiwacze piezoelektryczne common rail - wykorzystano urządzenia trzeciej generacji stworzone przez Boscha. Za ich sprawą moc wzrosła do 136 lub 185 koni mechanicznych. Poza tym Koreańczycy montowali w 2-litrowym dieslu filtr cząstek stałych, który stał na straży emisji spalin zgodnej z normą Euro 5. Nowoczesny motor w przeciwieństwie do swojego poprzednika ma też inaczej rozwiązany napęd rozrządu. Zamiast paska pojawił się naprawdę łańcuch.
Zobacz również: Test Hyundai ix35 CRDi 136 KM aut. AWD
Diesel 2.0 CRDi Kii i Hyundaia był parowany z 6-biegową skrzynią manualną lub 6-biegowym, klasycznym automatem. Druga z przekładni nie lubi tak naprawdę tylko dwóch rzeczy. Po pierwsze zaniedbań serwisowych, a po drugie wysokich przebiegów. Zadbany automat choć ogranicza nieco osiągi auta, w zasadzie nie ma słabych punktów. Dodatkowo wersje 185-konne były parowane np. z napędem na cztery koła. Silnik 2.0 CRDi D4HA był montowany przede wszystkim w Kii Sportage III i IV oraz Hyundaiu ix35 i Tucsonie. Jednostka występowała też pod maską Kii Sorento.
Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - wersje mocy:
- 136 KM, 320 Nm
- 185 KM, 383 lub 400 Nm
Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - dane techniczne producentów:
Model | Moc | Moment obrotowy | Przyspieszenie 0 -100 km/h | Prędkość maksymalna | Średnie spalanie w l na 100 km |
Kia Sportage III | 136 KM | 320 Nm | 10,8 s. | 182 km/h | 5,5 |
Hyundai ix35 | 185 KM | 383 Nm | 9,4 s. | 195 km/h | 5,9 |
Zobacz również: Używana KIA Sportage III
REKLAMA
Z eksploatacyjnego punktu widzenia diesel 2.0 CRDi D4HA jest chwalony przez kierowców głównie za wysoką kulturę pracy i oszczędność. Poza tym jednostka odznacza się wysokim wskaźnikiem bezawaryjności. Znane są przypadki, w których regularnie serwisowana jednostka bez większych trudności pokonała 350 czy nawet 400 tysięcy kilometrów. Co oznacza regularny serwis? Przede wszystkim wymianę oleju i filtrów. Procedurę najlepiej powtarzać raz w roku, ewentualnie co 15 tysięcy kilometrów.
Kierowcy do tej pory chętnie patrzą w stronę wysokoprężnych Kii i Hyundaiów. Powód? To bez wątpienia przyzwoite spalanie i dobre osiągi. A wszystko zagwarantował układ wtryskowy common rail. Ile spala Kia Sportage 2.0 CRDi 136km? Opinie kierowców są jednoznaczne. W cyklu mieszanym zadowala się niespełna 7 litrami oleju napędowego. W trasie wynik potrafi być nawet o dwa litry niższy.
Silnik 2.0 CRDi D4HA - awarie nie są nagminne!
Mimo wszystko w silniku 2.0 CRDi zdarzają się awarie. Jakie? Zazwyczaj więcej niż 100 tysięcy kilometrów nie wytrzymuje koło pasowe na wale korbowym. Jego wymiana często odbywa się jednak w ramach gwarancji - w przypadku Kii gwarancja producenta trwa bowiem aż 7 lat! Poza tym w modelach eksploatowanych przede wszystkim w mieście, zazwyczaj koło dwumasowe nie wytrzymuje więcej niż 180 tysięcy kilometrów. W tym przypadku kierowca z własnej kieszeni musi pokryć koszty naprawy, a te… nie są niskie. Nowa dwumasa kosztuje przeszło 2 tysiące złotych. A do tego należy doliczyć jeszcze cenę sprzęgła i robocizny. Ostatni z problemów dotyczy filtra cząstek stałych, który nie lubi miejskiej eksploatacji.
Zobacz również: Usuwanie DPF: to proste, ale co ze skutkami…
Silnik 2.0 CRDi D4HA Kii i Hyundaia to idealny przykład na to, że koreańskie firmy odrobiły lekcje zadane przez europejski rynek jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Marki postawiły na prostą, ale sprawdzoną technologią i zajęły się jakością. Skutek? Udało im się stworzyć dość mocnego diesla, który charakteryzuje się dobrymi osiągami i wysoką trwałością. W efekcie idealnie pasuje pod maskę wolumenowych crossoverów, które stały się hitami sprzedaży na Starym Kontynencie.
Silnik 2.0 CRDi D4HA Kia Hyundai - ceny części zamiennych:
- filtr oleju - od 15 zł
- filtr powietrza - od 18 zł
- filtr paliwa - od 19 zł
- zestaw łańcucha rozrządu - od 869 zł
- zestaw paska wielorowkowego - od 491 zł
- sprzęgło komplet - od 1247 zł
- koło dwumasowe - od 2267 zł
- zawór EGR - od 620 zł
- świeca żarowa - od 68 zł
- filtr cząstek stałych
- sonda lambda - od 300 zł
- turbosprężarka - od 3366 zł
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.