REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 6.0 W12 Volkswagen - awarie, problemy, opinie

Silnik 6.0 W12 Volkswagen - awarie, problemy, opinie
Silnik 6.0 W12 Volkswagen - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Ma 12 cylindrów i dość nietypową konstrukcję. I choć kulturą pracy nie ma szans z V12 BMW czy Mercedesa, zachwyca serią smaczków inżynieryjnych oraz… okazuje się absolutnie bezawaryjny. Oto silnik 6.0 W12 Volkswagena.

REKLAMA

Grupa Volkswagena pod koniec lat dziewięćdziesiątych chciała się poczuć swobodnie w segmencie samochodów luksusowych. Do ekspansji potrzebowała jednak nie tylko ekskluzywnych modeli, ale i… silników. I motorem takim stała się właśnie jednostka 6.0 W12. Z konstrukcyjnego punktu widzenia benzyniak przypomina dwie zespawane ze sobą V-szóstki. Jako że jednak kąt rozwarcia między cylindrami wynosi 72 stopnie, to bardziej dwie… VR-szóstki. Zastosowanie niepełnego układu V sprawia, że motor ma kompaktową formę. A to jeden z ważniejszych aspektów, które inżynierowie brali pod uwagę.

REKLAMA

Czemu kompaktowość 12-cylindrowego benzyniaka była tak ważna? Odpowiedź jest dość prosta, a żeby ją poznać wystarczy się bliżej przyjrzeć np. Bentleyowi Continental GT. Motor w jego przypadku jest zamocowany przed przednią osią - w zwisie nadwozia. Gdyby jednostka miała większe rozmiary, zwis musiałby urosnąć, przez co zaburzony zostałby wygląd nadwozia brytyjskiego coupe. Z drugiej strony lokalizacja silnika jest ekstremalnie ważna. Umieszczenie benzyniaka przed przednią osią jednocześnie poprawia stateczność nadwozia oraz właściwości trakcyjne.

Silnik 6.0 W12 Volkswagena - spala średnio… 15 litrów benzyny!

Silnik 6.0 W12 Volkswagena powstał na planie prostokąta - przy czym jest szerszy niż dłuższy. Cylindry są ustawione w czterech rzędach oraz zgrane z dwiema głowicami oraz aż 48 zaworami. Niemiecki benzyniak ma 5998 cm3 pojemności. A to oznacza, że każdy z cylindrów ma prawie pół litra. Konstrukcja została początkowo uzupełniona wtryskiem wielopunktowym - bezpośredni pojawia się w nowocześniejszych wersjach. A technologia MPI daje dość ważną zaletę - pozwala na łatwe zagazowanie silnika i tym samym obniżenie kosztów eksploatacji w jednostce, która przy niskim obciążeniu spala średnio 15 litrów paliwa!

Zobacz również: Używany Volkswagen Phaeton (2002 - ) – wady i zalety

Dalsze ciekawostki? Wał korbowy waży ponad 21 kilogramów - czyli jedną piątą masy jednostki 1.2 TSI z serii EA211. Co więcej, każda głowica otrzymała dedykowany zestaw osprzętu - ma swój przepływomierz czy przepustnicę. Jeżeli chodzi o rozrząd, ten jest napędzany za pomocą bezobsługowego łańcucha. Miska olejowa mieści z kolei przeszło 12 litrów płynu. Wymiana oleju? Producent zaleca podstawowy serwis raz na dwa lata lub co 30 tysięcy kilometrów. Przebiegi między przeglądami lepiej chyba jednak skrócić nawet o połowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 6.0 W12 - modele samochodów:

  • Volkswagen Phaeton i Touareg
  • Audi A8
  • Bentley Continental GT i Continental Flying Spur

Silnik 6.0 W12 był montowany w autach o zróżnicowanym charakterze. Musiał mieć zatem szereg wersji rozwojowych. Jednym z ciekawszych przykładów jest wariant montowany w przypadku Bentleya. Specjalnie dla brytyjskiej marki benzyniak został przybrany dwiema turbosprężarkami. Za ich sprawą ważący blisko 2,4 tony Continental GT jest w stanie przyspieszyć do pierwszej setki już w 4,8 sekundy! A to nie koniec dobrych informacji. Wyśmienicie brzmi też prędkość maksymalna. Ta została oszacowana przez inżynierów na 318 km/h.

Silnik 6.0 W12 Volkswagena - wersje mocy:

  • 420 KM i 550 Nm
  • 450 KM i 560, 580 lub 600 Nm
  • 560 KM i 650 Nm
  • 610 KM i 750 Nm

Silnik 6.0 W12 Volkswagena - oznaczenia:

  • AZC
  • BHT
  • BSB
  • BTE
  • BAN
  • BRN
  • BTT
  • BJN
  • CFRA

Silnik 6.0 W12 - dane techniczne producentów:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie paliwa w litrach na 100 km
Volkswagen Phaeton 420 KM 550 Nm 6,1 s. 250 km/h 14,5
Audi A8 D3 450 KM 580 Nm 5,1 s. 250 km/h 14,7
Bentley Continental Flying Spur 560 KM 650 Nm 5,2 s. 313 km/h 15,8
Bentley Continental GT Speed 610 KM 750 Nm 4,5 s. 326 km/h 16,6

Jak już wcześniej wspominałem, silnik W12 Volkswagena miał też wersje z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Przykłady? Pierwszym jest jednostka 6.0 TFSI montowana pod maską Lamborghini Aventadora. Benzyniak w tej konfiguracji oferował od 700 do 770 koni mechanicznych, a do tego charakteryzował się naprawdę rasowym brzmieniem. Z wtrysku typu FSI korzystał z kolei 500-konny motor 6.3 W12 spotykany pod maską Audi A8 D4 w wersji Long produkowanej od 2011 roku.

Zobacz również: Używany Volkswagen Touareg (2002 – 2010) – usterki

Silnik 6.0 W12 Volkswagena - co z wadami benzyniaka?

REKLAMA

Silnik 6.0 W12 Volkswagena ma kilka wad. Największą są drobne wibracje, które pojawiają się w czasie pracy silnika. I choć nie jest on tak idealnie wyważony jak np. jednostka V12, optymistyczny jest jeden fakt. Wibracje pojawiają się głównie przy wysokim obciążeniu - np. jeździe z prędkością zbliżoną do maksymalnej. Tym samym nie będą często drażnić kierowcy. Pomijając wibracje i absurdalne spalanie, motor ma jedną, ale za to potężną zaletę - jest praktycznie bezawaryjny! I żeby zachować go w dobrej formie przez lata wystarczy pamiętać jedynie o regularnym serwisie podstawowym.

Dbałość o przeglądy przeprowadzane w terminie jest kluczowa z jeszcze jednego powodu. Ewentualne naprawy trzeba wykonywać w oparciu o ekstremalnie drogie części oryginalne. Zamienników jest zaledwie garstka na rynku. I nietrudno odnieść wrażenie, że słowo koszty są tak naprawdę jednym z największych ograniczeń tej ciekawej jednostki. Gdyby nie spalanie, drogi serwis i ceny części zamiennych, benzyniak 6.0 W12 byłby idealną propozycją jednostki napędowej dla każdego motomaniaka.

Silnik 6.0 W12 Volkswagena - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 29 zł
  • filtr powietrza - od 57 zł
  • filtr paliwa - od 18 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 1665 zł
  • pasek wielorowkowy - od 138 zł
  • świeca zapłonowa - od 17 zł
  • cewka zapłonowa - od 53 zł
  • sonda lambda - od 141 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA