REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik Skyactiv-X Mazda - w jaki sposób działa benzynowy diesel?

Silnik Skyactiv-X Mazda - w jaki sposób działa benzynowy diesel?
Silnik Skyactiv-X Mazda - w jaki sposób działa benzynowy diesel?
Fot. Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Mazda postawiła na technologiczne innowacje. Przykład? Dobry stanowi silnik Skyactiv-X. To benzyniak, który pracuje trochę jak diesel. Spala paliwo za pomocą iskry i… zapłonu samoczynnego. Jak to działa?

Na pierwszy rzut oka dane silnika Skyactiv-X Mazdy nie zwiastują większej rewolucji. Motor ma 2 litry pojemności, 4 cylindry i bezpośredni wtrysk paliwa. Do tego rozwija 180 koni mechanicznych i oferuje moment obrotowy o wartości 224 Nm (cóż za dokładność!), a jego praca jest wspomagana przez kompresor. I gdyby na tym zakończyć opowieść o japońskiej jednostce, interesujący dla potencjalnych nabywców Mazdy pozostałby tylko jeden fakt - niskie zapotrzebowanie na paliwo. Według deklaracji producenta motor Skyactiv-X zamontowany w modelu 3 spala średnio tylko 5,5 litra benzyny.

REKLAMA

Silnik Skyactiv-X Mazda - bo zapłon iskrowy nie ma dobrej efektywności…

REKLAMA

Czym jednak powodowana jest oszczędność? I w tym punkcie zaczyna się historia, którą da się podsumować tylko w jeden sposób - chodzi o zaawansowanie technologiczne. Japończycy poświęcili sposobowi pracy silnika Skyactiv-X wiele roboczogodzin. W efekcie stworzyli jednostkę benzynową, która pracuje trochę jak... diesel! Nie chodzi jednak o dźwięk pracy, a raczej sposób spalania mieszanki paliwowej. Konkrety? Mieszankę paliwową dostarczaną do cylindra w pierwszej kolejności zapala iskra ze świecy zapłonowej - jak w klasycznym benzyniaku.

Standardowy sposób pracy benzyniaka ma pewną ułomność. Niestety nie spala całej mieszaniny paliwowo-powietrznej. Dopalenie zubożałej pozostałości zostało zatem przypisane technologii samoczynnej. Drugi proces spalania zaczyna się w momencie, w którym w silniku po spalaniu iskrowym zaczyna zwiększać się ciśnienie w cylindrze. Wtedy wytwarzają się warunki pozwalające na wytworzenie zapłonu samoczynnego - do których zaliczyć można oczywiście wysokie ciśnienie, ale też i wysoką temperaturę.

Zobacz również: Top 10: Silniki wolnossące w nowych samochodach. Tak nadal można je spotkać!

Silnik Skyactiv-X Mazda - kiedy działa zapłon samoczynny SPCCI?

Kiedy jednostka przełącza się na dieslowski typ zapłonu? Zdaniem Japończyków dzieje się tak wtedy, gdy pojawią się odpowiednie warunki eksploatacyjne. A do tych zaliczyć można takie czynniki jak temperaturę powietrza i silnika. O przejściu w tryb samoczynnego spalania informuje specjalna kontrolka. Ważnym elementem procesu jest tzw. moduł dostarczania powietrza. W rzeczywistości to jednak kompresor napędzany paskiem, który jest uruchamiany za pomocą sprzęgła elektromagnetycznego i który delikatnie dodmuchuje powietrze do cylindra.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Technologia SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) - system samoczynnego zapłonu sprężonej mieszanki sterowany świecą. Mazda mówi o "łączeniu oszczędności paliwa typowej dla silnika diesla z mocą i właściwościami jezdnymi zapewnianymi przez silnik benzynowy."

Silnik Skyactiv-X Mazdy to też... hybryda! Oczywiście mowa w tym przypadku o lekkiej hybrydzie. Sercem układu mild hybrid zastosowanego przez Japończyków jest niewielki silnik elektryczny - ten pełni rolę i alternatora, i rozrusznika. Poza tym zastosowana została 24V instalacja elektryczna. Zasada działania? M Hybrid w silniku Skyactiv-X Mazdy najpierw zbiera energię kinetyczną np. podczas hamowana, a następnie wykorzystuje ją do zasilania urządzeń pokładowych podczas postoju. Silnik elektryczny może też wspierać jednostkę konwencjonalną w czasie ruszania.

Zobacz również: Silnik 2.3 DISI Turbo Mazda - awarie, problemy, opinie

Silnik Skyactiv-X Mazda - dane techniczne producenta:

  • Silnik: R4, benzynowy z kompresorem
  • Pojemność silnika: 1998 cm3
  • Maksymalna moc: 180 KM (przy 6000 obr./min.)
  • Maksymalny moment obrotowy: 224 Nm (przy 3000 obr./min.)
  • Prędkość maksymalna: 216 km/h
  • Przyspieszenie 0 - 100 km/h: 8,2 s.
  • Skrzynia biegów: manualna, 6 biegów (Skyactiv-MT) lub automatyczna, 6 biegów (Skyactiv-Drive)
  • Zużycie paliwa na 100 km - dane producenta (cykl mieszany - dotyczy modelu 3): 5,5

Silnik Skyactiv-X Mazdy z eksploatacyjnego punktu widzenia tak naprawdę nie oznacza żadnej dodatkowej procedury serwisowej dla kierowcy. Ten nadal będzie tankował na stacji 98-kę oraz raz w roku pojawiał się na przeglądzie olejowym w serwisie. Jakie zatem przynosi korzyści? Podstawową jest niskie spalanie. To według deklaracji producenta w przypadku Mazdy 3 nie powinno przekroczyć w cyklu mieszanym 5,5 litra benzyny. I wartość wydaje się naprawdę rozsądna - szczególnie gdy porównamy ją z klasycznym, benzynowym odpowiednikiem.

Zobacz również: Test: Mazda CX-5 2.5 SkyActiv-G SkyPassion w pełnej krasie

Silnik Skyactiv-X Mazda - jak duże są oszczędności na paliwie?

Mazda 3 może być skonfigurowana również z motorem 2.0 Skuactiv-G. Ten oferuje 122 konie mechaniczne oraz przyspiesza do pierwszej setki w 10,4 sekundy - czyli ma zauważalnie gorsze osiągi. Jednocześnie spala w cyklu mieszanym 6,2 litra - czyli o 0,7 litra więcej. Różnice da się wskazać również na poziomie emisji szkodliwych związków. Gdy Mazda 3 z silnikiem Skyactiv-X wydala poprzez wydech 131 gramów CO2 na kilometr, w przypadku wersji Skyactiv-G emitowane są 142 gramy.

W chwili obecnej Mazda skupia sprzedaż silnika Skyactiv-X na dwóch modelach. Pierwszym jest wcześniej wspomniany kompakt - Mazda 3. Kilka miesięcy temu innowacyjna jednostka pojawiła się pod maską kompaktowego SUV-a. Mowa o modelu Mazda CX-30. W przypadku Trójki cennik benzynowego diesla startuje od 112 900 złotych za wersję z przednim napędem, skrzynią manualną i pakietem Kai. W CX-30 silnik Skyactiv-X jest dostępny od drugiej wersji wyposażenia Kanjo. Ceny startują od 120 900 złotych - wersja 2WD i 6MT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA