REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

S-AWC Mitsubishi - jak działa japońskie 4x4?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
S-AWC Mitsubishi - jak działa japońskie 4x4?
S-AWC Mitsubishi - jak działa japońskie 4x4?
/
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

S-AWC oznacza napęd 4x4 stosowany przez Mitsubishi. Nazwa zadebiutowała w konstrukcji lancera evolution, a dziś jest spotykana np. w modelu eclipse cross.

Mitsubishi jest jedną z tych marek, w której tradycje dotyczące napędu na cztery koła, są naprawdę głęboko zakorzenione w historii. Pierwsze rozwiązanie typu 4x4 zadebiutowało w aucie z trzema diamentami na masce w roku 1936. I w czasie przeszło ośmiu dekad systemy wszystkich kół pędnych stały się częścią takich legend jak pajero, outlander czy lancer evolution. System Super-All Wheel Control stanowi o tyle dużą ciekawostkę, że zadebiutował właśnie nie w samochodzie terenowym, a sportowym sedanie. A to daje dość ważną informację dotyczącą jego przeznaczenia.

REKLAMA

Super-All Wheel Control Mitsubishi - ważna jest… elektronika!

S-AWC Mitsubishi to nie układ 4x4, który jest dedykowany bezkompromisowym wypadom w teren. To rozwiązanie mechaniczno-elektroniczne mające dość proste zadanie - ma poprawiać stabilność toru jazdy i trakcję podczas codziennej eksploatacji. Chodzi o to, aby samochód mógł płynnie przyspieszać i hamować, a do tego bezpiecznie pokonywał zakręty. Układ współpracuje z elektronicznym sterownikiem, który bada sytuację drogową za pomocą serii czujników. A to oznacza nie tylko kooperację z układem ABS, ale także obecność np. systemu AYC - Active Yaw Control.

Zobacz również: Test: Mitsubishi Eclipse Cross Instyle 1.5T MIVEC 163 KM CVT AWD

AYC sprawia, że pojazd ma unikać poślizgu. Rozwiązanie korzysta z odczytów z czujników skrętu kół oraz czujnika żyroskopowego. Jego działanie odbywa się poprzez dohamowanie jednego z kół. Elementem całości S-AWC jest też aktywny przedni dyferencjał. Co działanie systemu Super-All Wheel Control Mitsubishi oznacza w praktyce? Super-All Wheel Control to układ, w którym moc trafia na cztery koła za pośrednictwem elektromagnetycznego sprzęgła wielopłytkowego. Jako że w trybie auto i przy dobrych warunkach drogowych przednia oś przejmuje 80 proc. siły napędowej, napędzanie czterech kół jest permanentne.

S-AWC Mitsubishi - tryby pracy:

  • Auto - napęd przekazywany na przód i na tył zmienia się w zakresie od 80:20 do 55:45,
  • Snow - napęd przekazywany na przód i na tył zmienia się w zakresie od 80:20 do 45:55, przeznaczony do jazdy na śliskiej nawierzchni,
  • Gravel - napęd przekazywany na przód i na tył zmienia się w zakresie od 70:30 do 40:60, przeznaczony do jazdy poza asfaltem np. na szutrze czy piasku.

Zobacz również: Jak działa napęd 4x4 ze sprzęgiełkiem wielopłytkowym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

S-AWC Mitsubishi wcale nie powoduje, że outlander czy eclipse cross stają się bezkompromisowymi terenówkami. Tylko że w codziennym życiu to właściwie żadna wada. Szczególnie że układ już podczas projektowania otrzymał całkowicie inne zadanie. System ma kontrolować warunki trakcyjne i sprawiać, że za sprawą połączenia potencjału mechaniki i elektroniki napęd dostosuje się do wymogów drogowych. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo jazdy samochodem rodzinnym. I trzeba przyznać, że to akurat Japończykom wyszło dość dobrze.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

REKLAMA

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA