REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Napęd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Napęd 4x4: zima to jego żywioł?

Napęd 4x4 zimą sprawdza się najlepiej? AWD poprawia trakcję i bezpieczeństwo. Słowo poprawia nie sprawdza się jednak zawsze!

Jak jeździć zimą z tylnym napędem? Mamy kilka rad!

Jak jeździć zimą z tylnym napędem? Po opanowaniu kilku podstawowych zasad kierowca nie powinien mieć problemu podczas prowadzenia auta RWD.

Pęknięta osłona przegubu: objawy i koszty wymiany

Przegub przekazuje moc napędową na koła. Dlatego w razie jego uszkodzenia może dojść nawet do oderwania koła. Powód awarii? Usterkę bardzo często powoduje pęknięta osłona przegubu.

REKLAMA

Dołączany napęd 4x4 i sprzęgło wielopłytkowe. Awarie są częste czy rzadkie?

Napęd 4x4 poprawia trakcję, wpływa na bezpieczeństwo i pozwala na… przekazanie większej mocy na koła. Czy jednak proste układy ze sprzęgłem wielopłytkowym są awaryjne? To właśnie sprawdzimy dziś.

Sprzęgło wielopłytkowe, czyli serce dołączanego napędu 4x4

W codziennej eksploatacji kierowca wcale nie potrzebuje stałego 4x4. Układ dołączany jest zatem idealnym rozwiązaniem. Czemu zawdzięcza swoje zalety? Oczywiście prostemu sprzęgłu wielopłytkowemu.

Grip Control, czyli jak działa udawane 4x4 w Peugeotach

Czy samochód musi mieć napęd na cztery koła, żeby mógł sobie radzić w gorszych warunkach drogowych? Inżynierowie Peugeota uważają, że nie. Właśnie dlatego opracowali system Grip Control. Na czym polega jego działanie i co właściwie daje?

S-AWC Mitsubishi - jak działa japońskie 4x4?

S-AWC oznacza napęd 4x4 stosowany przez Mitsubishi. Nazwa zadebiutowała w konstrukcji lancera evolution, a dziś jest spotykana np. w modelu eclipse cross.

REKLAMA

Oznaczenia silników Audi A4 B5 - jakie motory ma hit rynku wtórnego?

Audi A4 B5 jest chętnie wybierane na rynku wtórnym. Powód? Choć sedan ma swoje lata, nadal przywodzi na myśl klimat segmentu premium, a do tego ma sprawdzoną technologię. W jakie silniki był wyposażany?

Do czego służy aktywny mechanizm różnicowy?

Mechanizm różnicowy zapewnia właściwą trakcję samochodu na zakrętach. Jednak wyróżniamy różne ich typy. Jak działa tradycyjny mechanizm różnicowy, jak o ograniczonym uślizgu, a jak działa aktywny mechanizm różnicowy?

Alternatywne źródła napędu dla pojazdów ciężarowych

Wysoki poziom emisji szkodliwych gazów do atmosfery do główny problem stosowanych obecnie w transporcie pojazdów ciężarowych. Czy można zastąpić je pojazdami elektrycznymi? Czy to jedyna szansa poprawy jakości powietrza w dużych aglomeracjach miejskich?

Typowe letnie usterki samochodów

Czy są jakieś typowe usterki, którym ulegają samochody w okresie letnim? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć we wnioskach z poniższej ankiety.

Opel Insignia - działanie napędu 4x4

Napęd wszystkich kół zastosowany w Oplu Insigni w sposób istotny różni się od tego jaki pracuje w Oplu Mokka. Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy obiema konstrukcjami?

Opel Mokka z napędem 4x4 - działanie systemu

Działanie napędu 4x4 różni się nie tylko w zależności od marki samochodu ale i od modelu. Opel Mokka na tle większej Insigni został wyposażony w nieco prostszy układ przeniesienia napędu. Oto jak działa system tego miejskiego SUV-a.

Zamienniki części oryginalnych - układ rozrządu

Rozrząd jest ważnym elementem w układzie napędowym. Zaniedbania w jego obsłudze oraz awarie prowadzą najczęściej do nieodwracalnych uszkodzeń silnika. Prezentujemy wybranych producentów części zamiennych do układu rozrządu.

Dołączany napęd 4x4 - sprawdź przed zakupem

Na rynku używanych jest sporo samochodów wyposażonych w napęd 4x4 sterowany elektronicznie. Mechanizm steruje przekazywaniem momentu obrotowego w zależności od potrzeb między przednią, a tylną osią. Jak samodzielnie sprawdzić poprawne działanie dołączanego napędu 4x4.

Jak działa Haldex 5?

Piąta generacja napędu Haldex rozdziela napęd pomiędzy przednią a tylną osią. W porównaniu do Haldexa 4, w którym na tylną oś mogło trafić do 85% momentu obrotowego, w najnowszej wersji na tylne koła może trafić aż 100% momentu obr.

Czy można naprawić przepustnicę, jak naprawić przepustnicę?

Falowanie obrotów, gaśnięcie silnika podczas zatrzymywania się. To tylko niektóre objawy uszkodzonej przepustnicy. Czy da się naprawić taką awarię?

Tempomat a oszczędzanie paliwa

Tempomat ma za zadanie utrzymywanie stałej prędkości jazdy bez konieczności używania pedału przyspieszenia. Czy jazda z włączonym tempomatem powoduje obniżenie zużycia paliwa?

Nowy Fiat z napędem na cztery koła - Freemont AWD

Fiat Freemont z napędem na cztery koła AWD debiutuje na polskim rynku. Odmiana ta ma zwiększyć użyteczność auta w na nawierzchniach o ograniczonej przyczepności i podkreślić terenowy charakter pojazdu.

Opel Astra F: wymiana półosi napędowych

Wymiana półosi napędowych nie jest trudna, jeśli znamy poszczególne kroki. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić półosie napędowe w Oplu Astra F.

Opel Astra F: demontaż skrzyni biegów

Demontaż skrzyni biegów nie jest skomplikowany jeśli znamy kolejność wymontowania poszczególnych podzespołów. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować skrzynię biegów w Oplu Astra F.

Jaki wpływ na jazdę ma rozkład masy w samochodzie?

Informację o rozkładzie masy na przedniej i tylnej osi znajdziemy w danych technicznych i testach samochodów o wysokich osiągach. Na co ma wpływ równomierne rozłożenie masy w samochodzie? W jakich sytuacjach teoretycznie idealny rozkład masy może działać na naszą niekorzyść?

Mechanizm różnicowy – jak to działa?

Samochód bez mechanizmu różnicowego mógłby jeździć tylko na wprost. To stwierdzenie jest może na wyrost, ale faktem jest, że gdyby go nie było, podczas skręcania na asfalcie spowodowalibyśmy awarię napędu oraz dużo większe zużycie opon. Jak jest zbudowany mechanizm różnicowy i na czym polega jego działanie?

Co może być przyczyną nierównej pracy silnika?

Jeżeli Twój „benzyniak” na niskich obrotach pracuje nierówno powodem może być zabrudzenie korpusu przepustnicy.

Wymiana pompy paliwa

Dziwny hałas, bądź charakterystyczne wycie, dochodzące z okolic tylnego rzędu siedzeń może świadczyć o zbliżającym się końcu pompy paliwowej.

Jak ratować się po wlaniu niewłaściwego paliwa?

Zdarza się czasem, że w wyniku roztargnienia kierowcy lub nieuwagi personelu stacji paliw w baku samochodu znajdzie się niewłaściwe paliwo.

Czy wiesz jak hamować biegami?

Hamowanie biegami, czyli inaczej hamowanie silnikiem, najlepiej sprawdza się zimą na oblodzonych drogach. Pozwala uniknąć poślizgu, dlatego warto przyswoić sobie tę umiejętność przed nadchodzącymi mrozami.

Jak oczyścić gaźnik?

Gaźnik jest jednym z najczulszych na zanieczyszczenia elementów w silniku. Przed kurzem zassanym z powietrza chroni go filtr powietrza, przed brudem pochodzącym z paliwa – odpowiednie filtry i odstojniki. Podpowiadamy, jak go oczyścić?

Jak znaleźć niepracujący cylinder i przyczynę tej usterki?

Odszukanie niepracującego cylindra w starszych typach samochodów z silnikami benzynowymi nie jest trudne. Wystarczy po kolei zdejmować przewody zapłonowe ze świec podczas pracy na wolnych obrotach.

Co zrobić, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy?

Przyczyny obniżenia się mocy silnika objawiającej się mniejszą dynamiką, gorszymi przyspieszeniami, problemami z osiągnięciem prędkości maksymalnej, zwiększonego zużycia paliwa itp. Poniżej opisaliśmy sposoby radzenia sobie w sytuacji, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy.

Czy wiesz jak często powinno się zmieniać rozrząd w silniku?

Częsty błąd to brak kontroli nad rozrządem.

Czy wiesz jak poprawnie eksploatować auto z turbosprężarką?

Wiele osób jeździ autami z turbiną - przeczytaj uważnie.

Czy wiesz jak unikać przeciążenia sprzęgła w aucie?

Za zepsucie czy powolne zużywanie sprzęgła odpowiada tylko i wyłącznie kierowca.

Czy wiesz jak używać sprzęgła w samochodzie?

Jak prawidłowo używać sprzęgła w samochodzie.

Czy wiesz jak przerobić samochód z silnikiem diesla na wodorowy?

Masz w planach przerobienie silnika wodorowago na silnik diesla? Podpowiadam, jak to zrobić.

REKLAMA