REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ratować się po wlaniu niewłaściwego paliwa?

Jakubowski Ryszard
Jak ratować się po wlaniu niewłaściwego paliwa? Fot. newspress
Jak ratować się po wlaniu niewłaściwego paliwa? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się czasem, że w wyniku roztargnienia kierowcy lub nieuwagi personelu stacji paliw w baku samochodu znajdzie się niewłaściwe paliwo.

Nie ma większego problemu, gdy zamiast benzyny 98 do zbiornika trafi benzyna 95 lub odwrotnie. Znacznie gorzej, gdy zamiast benzyny wlejemy ON lub zamiast ON – benzynę.

REKLAMA

Wlanie benzyny 98 zamiast 95 grozi co najwyżej cichszą, a często także oszczędniejszą pracą silnika i zapłaceniem wyższego rachunku. Po wlaniu 95 zamiast 98 może się zdarzyć, że silnik przy przyspieszaniu będzie lekko dzwonił. Trzeba na jakiś czas zrezygnować z dynamicznej jazdy i przy każdej okazji wlewać do baku kolejne porcje odpowiedniego paliwa. Mieszanie 95 i 98 niczym nie grozi.

Wlanie ON zamiast benzyny prawdopodobnie skończy się dla silnika poważną awarią, spowodowaną samozapłonami, o ile dopływ niewłaściwego paliwa nie zostanie powstrzymany przez filtry. Najczęściej nie zostanie!

Zobacz również: Jak wygląda prawidłowa obsługa silnika?

Po zorientowaniu się, że w baku znalazł się ON, nie wolno pod żadnym pozorem uruchamiać silnika. Należy go jak najszybciej usunąć w całości. Można to zrobić na stacji paliw, gdzie błędnie zatankowano nieodpowiednie paliwo. Można to zrobić w każdym innym miejscu. Przydatna będzie nawet najprostsza pompka do paliwa. Można w jej zastępstwie użyć rurkę plastikową identyczną jak do ściągania wina, lub o większej średnicy. Podstawione naczynie musi być niskie, ponieważ zbiorniki paliwa znajdują się zwykle bardzo nisko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak wybrać olej silnikowy?

W przypadku wlania benzyny do baku pojazdu z silnikiem wysokoprężnym konsekwencje nie będą aż tak poważne. Skończy się zapewne unieruchomieniem silnika i koniecznością oczyszczenia całego układu wtryskowego.

Nie wolno spuszczać paliwa bezpośrednio do gruntu czy do kanalizacji miejskiej. Nie wolno zasysać paliwa ustami. Na ręce założyć rękawice ochronne. Z wlewu paliwa wyjąć filtr siatkowy, jeżeli taki jest tam włożony.

Niektóre zbiorniki mają specjalne korki spustowe, co znacznie ułatwi i przyspieszy opróżnianie zbiornika. Jeżeli nie i na dodatek nie ma ręcznej pompki paliwa, można spróbować zassać paliwo starą szoferską metodą. Po włożeniu rurki do baku najgłębiej, jak to możliwe, zatkać szczelnie palcem jej wylot, a następnie bardzo szybko wyciągnąć ją do połowy z baku, jednocześnie kierując zatkany wylot ku dołowi. Gdy znajdzie się on znacznie poniżej poziomu paliwa, usunąć zamykający go palec. Paliwo powinno zacząć swobodnie wypływać.

Zobacz również: Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym?

REKLAMA

Jeżeli nie, trzeba rurkę z powrotem wepchnąć do zbiornika, a następnie, po zatkaniu jej wylotu palcem szybko wyciągnąć około 30 – 40 cm z baku, uchylić na moment palec, aby wpuścić powietrze znad paliwa w rurce, w tym czasie szybkim ruchem wpychając ją do baku. Po kilkukrotnym powtórzeniu opisanych czynności paliwo tryśnie spod palca i wówczas można je spokojnie spuszczać, niczym wino z gąsiora.

Paliwo jest łatwopalne. Dlatego podczas spuszczania go należy zachować szczególną ostrożność. Zdjąć z siebie ubranie łatwo elektryzujące się i założyć ochrony, płócienny lub gumowy fartuch. Nie spuszczać paliwa do plastikowych baniek po płynach do prania lub do spryskiwania szyb. Jak najszybciej zamknąć naczynie z paliwem. Cały czas mieć w pogotowiu sprawną gaśnicę. Unikać oblania paliwem ubrania i butów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA