REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dołączany napęd 4x4 - sprawdź przed zakupem

Tomasz Korniejew
Honda CR-V Fot. Moto.wieszjak.pl
Honda CR-V Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku używanych jest sporo samochodów wyposażonych w napęd 4x4 sterowany elektronicznie. Mechanizm steruje przekazywaniem momentu obrotowego w zależności od potrzeb między przednią, a tylną osią. Jak samodzielnie sprawdzić poprawne działanie dołączanego napędu 4x4.

Rynek samochodów w Polsce wciąż jest duży. Oczywiście nie chodzi o rynek nowych samochodów, który jak na liczbę ludności jest w Polsce mikroskopijny ale o rynek samochodów używanych, którego wolumen mimo wzmożonej skłonności do oszczędzania nadal jest imponujący.

REKLAMA

A na tym rynku sporą część oferty stanowią samochody wyposażone w elektronicznie sterowany napęd na obie osie. Z takiego rozwiązania korzysta większość SUV-ów, nierzadko również mniejsze samochody osobowe. Elektronicznie sterowany napęd to dobre rozwiązanie dla osób, które na co dzień jeżdżą po drogach utwardzonych, a zimą chcą się czuć bezpieczniej lub od czasu do czasu zjeżdżają z utwardzonych nawierzchni.

Zobacz też: Test Mazda CX-5: Pochwała konsekwencji

REKLAMA

Działanie takiego napędu w większości przypadków przebiega podobnie. Gdy samochód jedzie po suchej, przyczepnej nawierzchni moment obrotowy przekazywany jest w pełni na przednią oś. Gdy przednie koła tracą przyczepność komputer przekazuje część momentu (w zależności od potrzeb) na tylną oś. Zazwyczaj maksymalny rozdział momentu obrotowego między osiami to 50:50 %.

Mechanizm napędu 4x4 nie jest podatny na przedwczesne zużycie, ale niewłaściwie eksploatowany może być generatorem sporych kosztów. Jak zatem samodzielnie sprawdzić poprawność jego działania, gdy na przykład jesteśmy zainteresowani zakupem używanego popularnego SUV-a?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najłatwiej będzie, gdy podjedziemy w miejsce, w którym łatwo zerwać przyczepność napędzanej osi. Na przykład podczas ruszania na piachu. Wtedy będziemy w stanie poczuć, czy mechanizm napędu dołącza moment do drugiej osi.

Należy pamiętać, że to jedynie wstępne oględziny dające pogląd, czy w ogóle napęd 4x4 działa. Do bardziej szczegółowej kontroli kondycji napędu niezbędna będzie wizyta w warsztacie.

Zobacz też: Test Mitsubishi Outlander 2.0 MIVEC 4WD CVT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

REKLAMA

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

REKLAMA

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

Aż 7 na 10 lewarków sprawdzonych przez UOKiK nie wytrzymało obciążenia deklarowanego przez producenta. Sprawdź, czy masz ten model

UOKiK przebadał lewarki samochodowe. Aż 7 na 10 nie miało deklarowanej wytrzymałości. Wykryte nieprawidłowości to m.in. uszkodzenie ramion, korby lub łożyska podnośnika.

REKLAMA