REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: demontaż skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Opel Astra F demontaż skrzyni biegów Fot. Fotolia
Opel Astra F demontaż skrzyni biegów Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Demontaż skrzyni biegów nie jest skomplikowany jeśli znamy kolejność wymontowania poszczególnych podzespołów. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować skrzynię biegów w Oplu Astra F.

Skrzynię biegów można zdemontować bez konieczności wyjmowania silnika. Najczęściej skrzynia biegów jest demontowana w przypadku wymiany sprzęgła (w przypadku garnkowego koła zamachowego) lub po wystąpieniu awarii przekładni. W przypadku drugiej opcji najczęściej naprawa skrzyni jest znacznie droższa niż kupno drugiej, używanej. Do wykonania tej czynności będzie nam potrzebny zestaw solidnych narzędzi.

REKLAMA

Przystępujemy do demontażu. Na początku odłączamy przewód masowy od akumulatora. Teraz luzujemy na drążku zmiany biegów śrubę obejmy. Następnie wrzucamy 2 lub 4 bieg w celu rozłączenia sterowania skrzyni biegów. Za pomocą śrubokręta wyjmujemy klamrę zabezpieczającą na końcówce gwintowanej linki sprzęgła. Cofamy dźwignię wyłączania sprzęgła za pomocą łyżki monterskiej i odłączamy linkę sprzęgła.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana sprzęgła

REKLAMA

Odpinamy przewody elektryczne od wyłącznika świateł cofania. Kolejny krok to odłączenie linki prędkościomierza. W tym celu należy odkręcić ze skrzyni biegów śrubę mocującą i wyjąć z niej linkę. Warto wiedzieć, że w niektórych modelach może występować czujnik przebytej drogi. W takim przypadku należy rozłączyć kostki elektryczne. Odkręcamy górne śruby łączące skrzynię biegów z silnikiem. Teraz będziemy musieli podwiesić silnik. Będzie do tego potrzebna specjalna belka.

W większości przypadków w naszych domowych garażach nie znajdziemy takiej belki. Dobrą alternatywą jest użycie odpowiedniej rury, którą oprzemy o rynienki błotników, podkładając jednocześnie drewniane klocki. Następnie przywiązujemy ucho silnika do rury za pomocą linki lub mocnego drutu i odpowiednio napinamy. Pamiętajmy, żeby opierać całą konstrukcję tylko i wyłącznie na rynienkach błotnika. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do uszkodzenia lakieru na błotnikach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak sprawdzić stan sprzęgła bez wyjmowania silnika lub skrzyni biegów?

REKLAMA

Luzujemy śruby kół przednich, unosimy samochód i ustawiamy go na podstawkach (w przypadku korzystania z kanału najazdowego) lub unosimy na platformie warsztatowej. Odkręcamy do końca śruby mocujące i zdejmujemy koła. Kolejny krok to wymontowanie przedniej rury wydechowej oraz sanek silnika. Kiedy wymontujemy rurę wydechową to należy odkręcić od zwrotnic przeguby kulowe obydwu wahaczy. Teraz odkręcamy tylną podporę skrzyni biegów i podpieramy sanki za pomocą podnośnika przewoźnego. Odkręcamy śruby mocujące i opuszczamy sanki do dołu. Pamiętajmy, że śruby są dokręcone bardzo dużym momentem i możemy mieć problem z ich wykręceniem.

Kolejny krok to demontaż półosi napędowych. Dokładny opis znajduje się w oddzielnym poradniku. Pamiętajmy, że po wymontowaniu półosi zacznie wypływać olej ze skrzyni biegów. Dlatego zalecamy zatkać otwory po półosiach. Wymontowane półosie podwieszamy do nadwozia za pomocą drutów.

Po wymontowaniu półosi odkręcamy wspornik przedniego lewego zawieszenia silnika oraz odkręcamy przewód masowy od pokrywy skrzyni biegów.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana czujnika poziomu paliwa

Opuszczamy silnik o około 5 cm do momentu aż dźwignia wyłączania sprzęgła znajdzie się poniżej podłużnicy. Wyjmujemy wałek sprzęgłowy z tarczy sprzęgła i wałka głównego. W razie potrzeby odpowiedni opis znajduje się w oddzielnym poradniku. Teraz podpieramy skrzynię biegów. W zależności od tego czym dysponujemy, możemy użyć różnych rozwiązań. Możemy skorzystać z podnośnika teleskopowego, jeśli mamy taki do dyspozycji lub zastosować inne rozwiązanie, gwarantujące solidne utrzymanie skrzyni.

Odkręcamy od skrzyni blaszaną osłonę i wykręcamy śruby łączące skrzynię biegów do silnika. W tym momencie odciągamy skrzynię od silnika i wyjmujemy ją do dołu. Pamiętajmy, że skrzynię biegów należy zdejmować z dużą ostrożnością, nie można doprowadzić do jej upadku. Pod żadnym pozorem nie należy opierać jej na czopie wałka sprzęgłowego, na przegubie drążka zmiany biegów, na wyłączniku świateł cofania lub na dźwigni wyłączania sprzęgła. Przy zdejmowaniu skrzyni warto poprosić o pomoc drugą osobę.

Przechodzimy do montażu. Skrzynię należy osadzić przy pomocy drugiej osoby. Dostawiamy ją do silnika i przykręcamy śruby mocujące momentem 75Nm. Następnie dokręcamy osłonę sprzęgła i montujemy sprzęgło oraz wciskamy wałek sprzęgłowy – dokładny opis znajduje się w oddzielnym poradniku. Teraz przykręcamy do pokrywy przewód masowy. Szczególnie należy uważać przy 150-konnym silniku. W tych jednostkach istnieje ryzyko przetarcia się przewodu masowego.

Zobacz też: Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Następnie przykręcamy do skrzyni biegów wspornik przedniego lewego zawieszenia silnika i dokręcamy momentem 65Nm. Teraz montujemy półosie napędowe zgodnie z opisem zawartym w oddzielnym poradniku. Przechodzimy do zamontowania sanek. Przystawiamy ramę (sanki) i wkładamy przeguby kulowe w zwrotnice. Następnie wkładamy w sanki podporę skrzyni biegów. Teraz przykręcamy ramę do podwozia. Dokręcamy przeguby kulowe wahaczy do zwrotnic i zabezpieczamy zawleczkami. Dokręcamy podporę skrzyni biegów do sanek i montujemy przednią rurę wydechową. W silnikach benzynowych pamiętajmy o podłączeniu sondy lambda.

Nasuwamy drążek zmiany biegów na sworzeń dźwigni pośredniej. Regulację mechanizmu zmiany biegów przeprowadzimy na samym końcu. Przykręcamy koła i opuszczamy samochód na dół. Następnie zdejmujemy rurę, do której był podwiązany silnik. Należy robić to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić lakieru na błotnikach. Teraz wkręcamy górne śruby łączące skrzynię biegów z silnikiem. Moment dokręcania to 75Nm.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana pompy paliwa

Podłączamy przewody elektryczne do wyłącznika świateł cofania i wkładamy linkę prędkościomierza w gniazdo skrzyni biegów i dokręcamy nakrętkę kołpakową. W przypadku układu Motronic należy podłączyć przewód elektryczny do skrzyni biegów. Teraz podłączamy linkę sprzęgła oraz przewód masowy akumulatora. Na końcu pozostaje nam wyregulować mechanizm zmiany biegów.

Regulacja mechanizmu zmiany biegów

Ściągamy mieszek ochronny z tunelu i przewijamy na drugą stronę. Następnie ustawiamy dźwignię zmiany biegów w położenie neutralne i unosimy samochód. Luzujemy śrubę na obejmie drążka zmiany biegów. Warto wiedzieć, że od września 1992 obejma znajduje się na drugim końcu drążka czyli od strony skrzyni biegów (nie dotyczy to silnika 1.4). Usuwamy z pokrywy wewnętrznego mechanizmu zmiany biegów zaślepkę otworu do regulacji. Następnie obracamy drążek zmiany biegów w lewo do momentu aż będzie możliwość włożenia do oporu wiertła o średnicy 5 mm.

Zobacz też: Jak wygląda racjonalna eksploatacja skrzyni biegów i elementów napędzających koła?

W tym momencie przyda się pomoc drugiej osoby. Powinna ona przytrzymać dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym w płaszczyźnie włączania biegów 1 i 2. Dźwignia powinna bez luzu dotykać ogranicznika. W tym położeniu dokręcamy śrubę obejmy. Wyjmujemy wiertło i zatykamy otwór nową zaślepką. Na końcu sprawdzamy czy dźwignia zmiany biegów pracuje z łatwością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA