Opel Astra F: wymiana półosi napędowych
REKLAMA
REKLAMA
Na początku przedstawimy kilka ważnych uwag odnośnie półosi napędowych. Warto wiedzieć, że jeśli zapadła się gumowa osłona na przegubie, to nie należy wymontowywać półosi napędowej. W takim przypadku należy usunąć mniejszą opaskę zaciskową i podważyć osłonę za pomocą śrubokręta. W taki sposób ją odpowietrzymy. Na końcu zaciskamy nową opaskę. Takie rozwiązanie pozwala nam uniknąć demontażu półosi napędowych.
REKLAMA
Niektóre modele aut na prawej półosi mają zamontowany specjalny ciężarek tłumiący drgania. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę to należy pamiętać o przeniesieniu ciężarka, zachowując taki sam odstęp od osłony gumowej.
Zobacz też: Opel Astra F: przegląd zawieszenia przedniego i układu kierowniczego
REKLAMA
Przystępujemy do wymiany półosi napędowych. Na początku należy ustawić samochód na równej powierzchni. Włączamy dowolny bieg i zaciągamy hamulec ręczny. Teraz zdejmujemy zawleczkę i odkręcamy nakrętkę koronową na czopie półosi. Pamiętajmy, że wykonujemy tą czynność wtedy jak samochód stoi na kołach. Nakrętka jest dokręcona tak mocno, że odkręcanie jej przy uniesionym samochodzie mogłoby doprowadzić do wypadku.
Luzujemy śruby mocujące koła i podnosimy samochód za pomocą tradycyjnego podnośnika. Podkładamy podstawki i opuszczamy delikatnie samochód. Wyjmujemy zawleczkę z nakrętki przegubu wahacza i odkręcamy do końca nakrętkę półosi. Odłączamy przegub wahacza od zwrotnicy za pomocą ściągacza. W tym momencie przechodzimy do wyjęcia półosi ze skrzyni biegów. W warsztatach stosowane jest specjalne narzędzie. My posłużymy się tradycyjnym płaskim przecinakiem, którym będziemy delikatnie wybijać półoś ze skrzyni biegów. Przecinak zalecamy włożyć pomiędzy koniec półosi a oś kół stożkowych, po czym zaczynamy wypychać półoś.
Zobacz też: Opel Astra F: wymiana czujnika poziomu paliwa
Po wymontowaniu półosi zacznie wypływać olej. Zalecamy zatem zaślepić otwory. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie zaślepki o odpowiedniej średnicy. Podwiązujemy półoś za pomocą drutu. Zwróćmy uwagę na to, żeby półoś była skierowana do góry. Następnie wyjmujemy ręcznie półoś z piasty. Warto popróbować kilka razy, ponieważ w przypadku braku efektu, będziemy musieli użyć ściągacza, a jak wiadomo nie każdy ma taki na wyposażeniu.
REKLAMA
Po wymontowaniu półosi nie należy obciążać koła lub przetaczać samochodu. Doprowadzi to do zmiany położenia łożyska dwurzędowego. Pamiętajmy, że przy wszystkich pracach wymagających demontażu półosi ze skrzyni biegów należy pamiętać, żeby zawsze ciągnąć za przegub półosi, a nie za jej wał. Uwaga ta dotyczy również wyjmowania i wciskania półosi z piasty.
Warto wiedzieć, że w samochodach z blokadą mechanizmu różnicowego występuje pierścień dystansowy, który często pozostaje za pierścieniem uszczelniającym. Wyjmujemy pierścień dystansowy i przed zamontowaniem przenosimy na półoś.
Zobacz też: Opel Astra F: wymiana pompy paliwa
Przystępujemy do montażu. Na nową półoś należy bardzo uważać. Nie może przebywać dłuższy czas na osłonach gumowych. Na początku czyścimy dokładnie miejsca stykania się przegubu równobieżnego z łożyskiem koła. Następnie nakładamy cienką warstwę oleju przekładniowego na wielowypust czopa. Wkładamy czop półosi w wielowypust piasty i wkręcamy na czop nową nakrętkę koronową razem z nową podkładką.
Teraz smarujemy dokładnie olejem przekładniowym miejsce osadzenia półosi w skrzyni biegów. Wkładamy nowy pierścień osadczy na czop półosi od strony skrzyni biegów. Pamiętajmy, żeby go zbyt mocno nie rozciągać. Następnie wciskamy ręcznie półoś w obudowę skrzyni biegów. Po tym wpychamy śrubokrętem tak, żeby pierścień osadczy wskoczył na swoje miejsce. Śrubokręt przystawiamy do spoiny na wewnętrznym przegubie. Nie można przystawiać do blaszanej osłony.
Zobacz też: Opel Astra F: wymiana paska rozrządu
Jeżeli pierścień wskoczył na swoje miejsce, to należy sprawdzić poprawność osadzenia półosi. Robimy to pociągając ręką za przegub. Wkładamy przegub wahacza w zwrotnicę i dokręcamy nakrętkę koronową. Jeśli są problemy z włożeniem zawleczki, to obracamy nakrętkę do następnego otworu. Wkładamy nową zawleczkę i zaginamy ją.
Teraz montujemy ciężarek na półosi w odległości od 268 do 270mm od osadzenia pod mocowanie osłony gumowej zewnętrznego przegubu i dokręcamy. Montujemy koło przednie i dokręcamy nakrętkę koronową momentem 100Nm. Na koniec dociągamy śruby mocujące koła. Pamiętajmy o zamontowaniu nowej zawleczki zabezpieczającej nakrętkę koronową.
REKLAMA
REKLAMA