REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Napęd 4x4 zima
Napęd 4x4 zima
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Napęd 4x4 zimą sprawdza się najlepiej? AWD poprawia trakcję i bezpieczeństwo. Słowo poprawia nie sprawdza się jednak zawsze!

Napęd 4x4: zimą podstawą jest... trakcja!

Najbardziej wymagający zimą jest napęd na tylne koła. W jego przypadku najłatwiej o poślizg. Drugi w kolejności jest napęd na przód. Bo choć oferuje sterowność i łatwiejsze przekazanie siły, na śliskiej nawierzchni nadal jest podatny na efekt nadsterowności. Co z AWD? Napęd na cztery koła pozwala ruszyć bez uślizgu kół, gwarantuje dobrą trakcję nawet na oblodzonej drodze, pozwala na wjechanie na strome i ośnieżone wzniesienie, minimalizuje ryzyko zakopania się w śniegu, a do tego stabilniej prowadzi pojazd w zakręcie. Jeżeli zatem zostanie połączony z oponami zimowymi, gwarantuje naprawdę wysoki poziom bezpieczeństwa.

REKLAMA

Napęd 4x4: bo gdy przekroczysz granicę...

Problem z napędem na cztery koła zimą zaczyna się dopiero w momencie, w którym kierowca przekroczy... granicę pojazdu. Wytrącenie samochodu 4x4 z równowagi w zakręcie - chociażby poprzez prędkość, sprawia że do wyprowadzenia auta kierowca będzie potrzebował dużych możliwości. Czemu? Bo odjęcie gazu nie będzie tak mocno skuteczne jak przy FWD czy RWD. Prowadzącemu zostaną zatem w dużej mierze manewry kierownicą.

Napęd 4x4: zimą to bezpieczeństwo. Ale nie bezgraniczne!

Napęd 4x4 w oczywisty sposób podnosi poziom bezpieczeństwa jazdy zimą. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet inteligentne AWD połączone z systemami bezpieczeństwa nie daje pełnej gwarancji stabilnego toru jazdy. Dużo zależy od umiejętności kierowcy i przede wszystkim jego rozsądku. Zbyt duża prędkość nadal stanowi zagrożenie - szczególnie w sytuacji, w której na drodze panować będą wyjątkowo trudne warunki drogowe.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA