REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Napęd 4x4: czy warto szukać czteropędnego auta?

Napęd 4x4: czy warto szukać czteropędnego auta?
Napęd 4x4: czy warto szukać czteropędnego auta?
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Napęd na cztery koła kojarzy się z off-roadem, ale i bezpieczeństwem. A bezpieczeństwo nabiera coraz większego znaczenia na rynku motoryzacyjnym. Tylko czy w codziennej eksploatacji rzeczywiście jest potrzeba posiadania napędu 4x4? Czy warto inwestować w jego zakup?

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych napęd na cztery koła był oferowany głównie w samochodach terenowych. To w dużej mierze za jego sprawą były one w stanie radzić sobie na piachu, w błocie czy w czasie podjazdów na wzniesienia. Jedną z pierwszych firm, która postanowiła przenieść 4x4 do pozostałych segmentów stało się Audi - wystarczy wspomnieć o ich systemie wyposażonym w sprzęgło Haldex. Cel takiego zabiegu? Chodziło o poprawę warunków trakcyjnych.

REKLAMA

Z biegiem lat układy 4x4 stały się coraz bardziej skomplikowane. Nie były to już proste mechanizmy przekazujące moc na koła. AWD zyskało elektroniczne sterowanie oraz całą architekturę czujników. Na tym jednak ewolucja nie zatrzymała się. Bo dziś w napędzie na cztery koła mocy nie przekazuje most napędowy, a... kabel. Taką możliwość dała elektryfikacja pojazdów i stosowanie dodatkowych jednostek elektrycznych przy tylnych kołach.

Napęd 4x4: czy warto kupić auto AWD?

REKLAMA

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy tak naprawdę od sytuacji. O napędzie czterech kół powinni pomyśleć przede wszystkim ci kierowcy, którzy w ciągu roku często mają do czynienia z sytuacją na drodze potęgującą możliwość poślizgu - np. pokonują dalekie trasy, ewentualnie mieszkają pod miastem i zimą muszą przedzierać się mocno ośnieżonymi szlakami. Który napęd powinny wybrać? W ich przypadku nie ma konieczności stosowania stałego 4x4, wystarczy układ wyposażony w sprzęgło wielopłytkowe i dołączający napęd.

Co z osobami, które raczej rzadko wyjeżdżają z miasta? W strefach miejskich warunki drogowe co do zasady są naprawdę dobre. Nawet jeżeli panuje zima, służby oczyszczania reagują coraz sprawniej. A jako że mniej jest sytuacji, które wymagają perfekcyjnej trakcji, napęd 4x4 przestaje być pożądanym elementem wyposażenia. Czemu? Bo oznacza dodatkowe koszty - i to nie zawsze napraw, ale przede wszystkim serwisu. AWD to bowiem np. konieczność okresowej wymiany oleju oraz wyższe spalanie.

Napęd 4x4: w jakiej formie i kiedy warto?

Dla osób eksploatujących samochód głównie w mieście i oczekujących napędu na cztery koła, ciekawą alternatywą mogą być rozwiązania hybrydowe. W przypadku dołączania tylnej osi za pomocą kabla i silnika elektrycznego odchodzą dodatkowe koszty eksploatacji, a także czynniki wynikające np. z dodatkowego obciążenia jednostki napędowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA