REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grip Control, czyli jak działa udawane 4x4 w Peugeotach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grip Control, czyli jak działa udawane 4x4 w Peugeotach
Grip Control, czyli jak działa udawane 4x4 w Peugeotach
Peugeot
peugeot

REKLAMA

REKLAMA

Czy samochód musi mieć napęd na cztery koła, żeby mógł sobie radzić w gorszych warunkach drogowych? Inżynierowie Peugeota uważają, że nie. Właśnie dlatego opracowali system Grip Control. Na czym polega jego działanie i co właściwie daje?

Francuzi doskonale wiedzą o tym, że crossovery i SUV-y staną się wyznacznikiem rynku motoryzacyjnego w Europie w najbliższych latach. Z drugiej strony podwyższone nadwozie chcą łączyć mimo wszystko z w miarę prostą technologią, która pozwala np. na utrzymanie ceny aut w ryzach. Wyrazem tego jest wprowadzenie na rynek rozwiązania Grip Control - systemu trakcyjnego, który w pewnych sytuacjach ma imitować obecność czteronapędu. Jak działa układ? Głównym punktem systemowym rozwiązania staje się obowiązkowe w Europie ESP. Poza tym kierowca ma do dyspozycji pokrętło, które pozwala na wybór trybu jazdy.

REKLAMA

Grip Control - tryby jazdy:

  • Standard - w jego przypadku układ napędowy, a w tym kontrola trakcji, działa w ustawieniach dostosowanych do dobrych warunków trakcyjnych.
  • Śnieg - gdy kierowca ustawi pokrętło w tej pozycji, ESP zaczyna mocno pilnować przyczepności przednich kół. W razie pojawienia się najdrobniejszego uślizgu, układ wchodzi do akcji i dba o to, aby opony odzyskały kontakt z nawierzchnią. Tryb działa tylko do prędkości na poziomie 50 km/h.
  • Off-Road - nazwa brzmi zachęcająco. Co jednak oznacza? ESP dba o to, aby na luźnych nawierzchniach - piasek, błoto, trawa - moc trafiała głównie na to koło, które akurat dysponuje najlepszą trakcją. Działanie tego trybu można porównać do dyferencjału o ograniczonym uślizgu. Tryb działa do prędkości na poziomie 80 km/h.
  • Piasek - układ w tym przypadku dba o to, aby na luźnej nawierzchni moment obrotowy trafiał jednocześnie na obydwa koła. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko utknięcia. Tryb działa do prędkości na poziomie 120 km/h.
  • ESP Off - w tym przypadku nie działa zarówno ESP, jak i Grip Control. Tryb działa tylko do prędkości na poziomie 50 km/h.

Zobacz również: Kiedy samochód pali najmniej? Głosy są podzielone...

W gamie Peugeota tak naprawdę odnaleźć można dwa systemy. Pierwszym jest Grip Control - pojawia się m.in. w modelu 2008. Drugim Advanced Grip Control - ten był oferowany np. w modelu 3008 lub 5008. Czym się różnią? W dużej mierze rozbieżności rozbijają się o to, że w drugim przypadku Francuzi łączą obecność układu m.in. ze specjalnym ogumieniem - specjalnym to znaczy, że opony mają oznaczenie M+S (Mud + Snow). Poza tym na liście wyposażenia pojawia się również układ Hill Assist Descent Control. To nic innego jak asystent zjazdu ze wzniesienia, który utrzymuje stałą prędkość pojazdu podczas stromych zjazdów.

Grip Control - co system daje w czasie eksploatacji?

Tyle w teorii. Co mówi praktyka? Kierowca może się cieszyć poprawioną trakcję (oczywiście w mocno ograniczonym zakresie), ale system Grip Control w tym samym czasie zasadniczo nie komplikuje budowy auta. W końcu w pojeździe pojawia się jeden dodatkowy sterownik - nie ma mechanizmów różnicowych czy układów przeniesienia napędu na tył. W efekcie nie ma mowy o dodatkowych i kosztownych procedurach serwisowych (np. wymiana oleju w układzie 4x4) czy dłuższej liście potencjalnych usterek. Co więcej, prostota układu Grip Control sprawia, że nie rośnie masa pojazdu. Więc i spalanie pozostaje na identycznym poziomie jak w przypadku wersji standardowej Peugeota.

Zobacz również: Aquaplaning – jak się przed nim chronić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć Grip Control jest układem znanym głównie z Peugeotów, jest spotykany nie tylko w takich modelach jak 2008, 3008, 5008 czy Partner. System trakcyjny stosowany był również m.in. w bratnim Citroenie i autach takich jak C4 Cactus, C3 Aircross, Berlingo czy SpaceTourer. Grip Control na zasadzie umów o współpracy trafił także do Toyoty (konkretnie modelu Proace) czy Opla (InelliGrip spotykany w Grandlandzie X i Combo).

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA