REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy?

Jakubowski Ryszard
Co zrobić, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy? fot. Newspress
Co zrobić, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przyczyny obniżenia się mocy silnika objawiającej się mniejszą dynamiką, gorszymi przyspieszeniami, problemami z osiągnięciem prędkości maksymalnej, zwiększonego zużycia paliwa itp. Poniżej opisaliśmy sposoby radzenia sobie w sytuacji, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy.

1. niepracujący lub pracujący niepoprawnie co najmniej jeden cylinder;
2. zła praca układu zapłonowego lub źle ustawiony kąt wyprzedzenia zapłonu;
3. zanieczyszczony gaźnik;
4. zła regulacja gaźnika, niewłaściwe dysze;
5. awaria gaźnika: źle działa lub nie działa „ssanie”,
6. nieszczelności uszczelek pomiędzy gaźnikiem a kolektorem ssącym i kolektorem ssącym a głowicą.
7. niewłaściwa temperatura silnika;
8. naturalne zużycie silnika,
9. zatarcie pierścieni tłokowych, panewek itp.
10. uszkodzenie uszczelki pod głowicą silnika;
11. wadliwie działający układ wtryskowy paliwa.

REKLAMA

1. Niepracujący cylinder najczęściej powoduje duże drgania silnika, „kołyszącą” jego pracę, dymienie z rury wydechowej, „strzały” w tłumiku w wyniku zapalenia się w nim niespalonego paliwa itd.

2. Źle ustawiony zapłon objawia się:

  • stukami i dzwonieniem przy przyspieszaniu, jeżeli jest za wczesny,
  • słabym przyspieszeniem, wyraźnie mniejszą mocą silnika, ciemniejszą niż zwykle barwą wylotu rury wydechowej,
  • tendencją silnika do przegrzewania się.

REKLAMA

3. Zanieczyszczony gaźnik powoduje trudności z rozruchem silnika, przerwy w jego pracy, nieosiągalnie przez silnik maksymalnych obrotów (silnik „dusi się”). Podobny objaw – praca silnika tylko na wolnych i w początkowym zakresie średnich obrotów, spowodowany może być uszkodzeniem kondensatora w przypadku zapłonu „tradycyjnego” w starszych modelach samochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Zła regulacja gaźnika nie powstaje samoistnie, z wyjątkiem zmiany poziomu paliwa w komorze pływakowej. Dzieje się tak albo w wyniku zatonięcia pływaka w wyniku przedziurawienia go, albo z powodu zacięcia się lub częściowego zatkania zaworka iglicowego, dozującego dopływ paliwa do komory pływakowej. We własnym zakresie nie powinno się wymieniać żadnych dysz w gaźniku. Jeżeli wymieniono je wcześniej, należy powrócić do tych, zalecanych przez producenta samochodu.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

5. Jeżeli w gaźniku ulegnie uszkodzeniu urządzenie rozruchowe, wzbogacające mieszankę podczas rozruchu i kilu pierwszych chwil pracy zimnego silnika, będzie on zalewany nadmiarem paliwa, kiedy się rozgrzeje. Urządzenie to sterowane jest ręcznie, cięgłem (linką lub drutem w pancerzu) albo samoczynnie (bimetalicznie, elektrycznie, elektronicznie).

REKLAMA

6. Nieszczelne uszczelki między gaźnikiem i kolektorem ssącym lub między nim a głowicą silnika, powodują, że do silnika przedostaje się tzw. fałszywe powietrze, to jest nadmiar powietrza nie wymieszanego z paliwem w procesie karburacji, czyli tworzenia się mieszanki paliwowo-powietrznej we właściwych proporcjach składników. Takie uszkodzenie albo całkowicie uniemożliwia rozruch silnika, albo znacznie zmniejsza jego moc i powoduje samoczynne zatrzymywanie się.

7. Jeżeli silnik nie osiąga właściwej temperatury pracy nawet po dłuższym czasie, np. w wyniku dużych mrozów lub uszkodzenia termostatu, jego moc jest znacznie ograniczona i występuje dymienie z rury wydechowej. Jazda z niedogrzanym silnikiem powoduje zwiększone, często bardzo znacznie, zużycie paliwa, szybsze zużywanie się wielu jego elementów, a w skrajnym wypadku może doprowadzić do jego awarii. Podobne skutki ma jazda z silnikiem przegrzanym.

8. Nie ma silników o wiecznej trwałości. Każdy z czasem się zużywa. Powiększają się luzy pomiędzy tłokami i cylindrami i gniazda zaworów stają się coraz mniej szczelne. Jednocześnie większe luzy panewek zmniejszają ciśnienie oleju, smarującego silnik, co zwiększa szybkość zużywania się jego najważniejszych części – cylindrów i pierścieni tłokowych. W rezultacie silnik ma coraz mniejszy stopień sprężania i większe przedmuchy znad tłoków pod nie, do miski olejowej. Tym samym jego moc powoli, ale stale zmniejsza się. Od pewnego momentu proces ten zaczyna przebiegać coraz szybciej. Zwiększa się znacznie zużycie oleju silnikowego. Gdy przekroczy podaną w instrukcji wielkość maksymalną (często jest to więcej niż 2 do 3 litrów oleju na każde 1000 km) silnik kwalifikuje się albo do kapitalnego remontu, albo do wymiany.

9. Niewłaściwy albo w porę nie wymieniony olej silnikowy, jego zbyt niski poziom, przegrzewanie silnika, długotrwała jazda z maksymalnymi obrotami mogą prowadzić do zapieczenia się pierścieni tłokowych w ich kanalikach, zatarcia tłoków w cylindrach, a nawet – do zatarcia panewek na wale korbowym. Są to bardzo poważne uszkodzenia, a ich usunięcie jest kosztowne i pracochłonne, zwykle nie do wykonania w warunkach domowych.

Zobacz również: Jak często trzeba wymieniać olej i jak dobrać go do swojego auta?

10. Uszczelka pod głowicą silnika ulega uszkodzeniu albo w wyniku jej starzenia się, albo wadliwego montażu (głowica została źle dokręcona lub nie wykryto jej skrzywienia przed montażem), czasem także wyniku wady fabrycznej lub materiałowej. Zależnie od miejsca uszkodzenia może ona powodować przedostawanie się płynu z układu chłodzącego do oleju albo zmniejszenie szczelności cylindra, przedostawanie się do niego płynu chłodzącego, lub wycieki oleju i płynu chłodzącego na zewnątrz. Nieszczelność cylindra i przedostawanie się do niego cieczy chłodzącej powodują początkowo ograniczenie mocy silnika, a z czasem mogą doprowadzić do jego poważnej awarii.

11. Wadliwa praca układu wtryskowego objawia się najczęściej dużymi trudnościami z uruchomieniem silnika, nawet przy wysokich temperaturach otoczenia, wyczuwalnymi przerwami w pracy poszczególnych cylindrów („kołysaniem” silnika), zmniejszeniem jego mocy, nawet wyraźnie wyczuwalnym, czasem także ciemnym, a w przypadku silników wysokoprężnych, czarnym dymem, wydobywającym się z rury wydechowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA