REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić stan płynów w układzie hamulcowym, akumulatorze, spyskiwaczu i wspomaganiu kierownicy?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Jak sprawdzić płyny? fot. Newspress
Jak sprawdzić płyny? fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podpowiadamy jak sprawdzić stan płynów w układzie hamulcowym, akumulatorze, układzie spryskiwacza i wspomagania kierownicy.

Jednym z systemów wymagających częstej kontroli poziomu płynu jest układ hamulcowy. Zbiorniczek umieszczony jest zazwyczaj w komorze silnika, blisko przedniej szyby. Należy odkręcić nakrętkę i sprawdzić jego poziom. Powinien on sięgać do oznaczonego na zbiorniczku poziomu maksymalnego. Jeśli płynu brakuje, trzeba go koniecznie uzupełnić. Płyn hamulcowy możemy zakupić na stacji benzynowej lub w supermarkecie, a także w sieciowym sklepie motoryzacyjnym. Zwróćmy uwagę na oznaczenie na butelce. Polecamy stosować płyn z oznaczeniem DOT-3 lub powyżej. Oznaczenie to wskazuje temperaturę parowania. Im wyższa wartość, tym większe bezpieczeństwo przy wielokrotnym, ostrym hamowaniu, które nagrzewa cały system. Najlepiej jest jednak używać zalecanego przez producenta. Nie wolno też mieszać ze sobą płynów hamulcowych różnego typu.

REKLAMA

Zobacz również: Kiedy wymienić filtr powietrza?

REKLAMA

Podczas dolewania płynu zadbajmy o to, aby do układu nie dostała się woda. Jeśli pada deszcz, róbmy to w garażu lub pod dachem. Układ hamulcowy powinien być szczelny. Jeśli zaobserwujemy notoryczny spadek płynu, prawdopodobnie jest to oznaką przecieku. Taka usterka jest bardzo niebezpieczna dla naszego bezpieczeństwa, dlatego powinniśmy niezwłocznie udać się do mechanika.

Kolejnym elementem wymagającym kontroli jest akumulator. Niektórzy producenci stosują akumulatory bezobsługowe w samochodach, które rozpoznamy po braku otworów na wieku. Jeśli nie posiadamy takiego akumulatora, powinniśmy co jakiś czas sprawdzić jego stan. Każda cela zabezpieczona jest małą pokrywką, którą w zależności od budowy możemy podważyć lub odkręcić śrubokrętem. Płyn powinien sięgać maksymalnego, wyznaczonego przez producenta poziomu. Jeśli tak nie jest, należy wypełnić celę wodą destylowaną, która nie zawiera zanieczyszczeń mogących powodować korozję. W ten sposób powinniśmy uzupełnić każde ogniwo akumulatora.

W baterii znajduje się kwas, mogący zaszkodzić naszej skórze, oczom i ubraniu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Układ wspomagania kierownicy również działa dzięki obecności płynu. Jego poziom sprawdzamy w zbiorniku znajdującym się w komorze silnika, oznaczonym napisem „power steering”. Jeśli zajdzie konieczność uzupełnienia go, możemy dokonać jego zakupu choćby w supermarkecie lub na stacji benzynowej.

Płynu z dość oczywistych powodów wymagają też spryskiwacze przedniej i tylnej szyby oraz ewentualnie reflektorów. Zbiornik oznaczony jest zazwyczaj rysunkiem przedniej szyby. Aby sprawdzić jego poziom, należy po prostu zdjąć nakrętkę i zajrzeć do środka, a następnie dolać płynu, jeśli go brakuje. Nie nalewajmy nigdy wody ani płynu letniego do zbiornika, jeśli na zewnątrz panują ujemne temperatury. Zamarzający płyn może uszkodzić poszczególne elementy układu. Uważajmy też, żeby nie pomylić zbiornika spryskiwacza ze zbiornikiem wyrównawczym płynu chłodniczego. Są one podobnych rozmiarów a pomyłka mogłaby skończyć się katastrofą dla naszego silnika.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć silnik przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Kontrolowanie płynów w różnych układach naszego pojazdu jest dość łatwe i nie zabiera dużo czasu. Brak płynu hamulcowego lub w spryskiwaczu może stanowić poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, a niedobór wody w akumulatorze może znacznie obniżyć jego wydajność. Warto więc zadbać o to, aby wszystkie układy w naszym samochodzie działały poprawnie.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA